Перевірка СБУ на телеканалі «1 + 1» в зв’язку зі справою Медведчука, яку окреслив радник глави ОП Єрмака Михайло Подоляк, задає серйозне питання щодо того, яку гру веде Володимир Зеленський, про це пише директор політичних і міжнародних програм Українського інституту майбутнього Юрій Романенко.
Цікаво, що сам медіахолдинг Коломойського нічого не знає про перевірку. “Група 1 + 1 media заявляє, що ця інформація компанії невідома. «Медіахолдинг не отримував запитів з боку СБУ і не володіє ніякими даними по цій «перевірці»», – йдеться в прес-релізі холдингу Коломойського.
Наїзд на Коломойського несе в собі більше ризиків, ніж на Медведчука. Коломойський крім величезного впливу «плюсів», має серйозний вплив в ряді регіонів України (перш за все на заході) і в енергетиці. Очевидно, що промацування Коломойського за медійне вим’я під приводом перевірити сліди Медведчука серед бенефіціарів «плюсів» не може не насторожити досвідченого олігарха. Тим більше, що всі добре знають, що адміністрація Байдена не проти побачити Коломойського на суді в США. Очевидно, що США тиснуть на Зеленського, щоб він видав їм спекотного олігарха, але у Зеленського добре розуміють весь пласт проблем, який виникне через таку спробу.
Якщо все-таки намагатись “прибрати” Коломойського, це ставить на порядок денний питання – як Зеленський і Єрмак керуватимуть Радою, якщо у Коломойського там під 80 багнетів. У разі прямого конфлікту Ігор Валерійович просто обрушить більшість і розвалить по суті «Слуг народу». Його депутати просто перестануть голосувати. Це означає, що Зеленському потрібно буде терміново формувати нову коаліцію, альтернативою будуть тільки дострокові парламентські вибори, які дуже небажані для «Слуг народу», розгубили рейтинг.
В умовах такого обвалу конструкції олігархічного консенсусу 2019 року різко зростають шанси у Юлії Тимошенко отримати золоту карту.
Дивіться, в коаліцію напевно не увійдуть Порошенко і «Голос». Хоча Порошенко вже почав торгуватися публічно, очевидно, розуміючи ці ризики Зеленського. Але для Зеленського будь-який альянс з Порошенком несе величезні ризики репутацій, які доб’ють залишки рейтингу. Залишаються «Батьківщина» і частина ОПЗЖ в особі групи Льовочкіна-Фірташа плюс дрібні депутатські групи, які можна буде заганяти в ситуативну більшість.
При цьому Тимошенко стає важливою Зеленському ще з однієї точки зору. Можливо, ключової. Юлія Володимирівна дуже щільно села на тарифну тему, а тарифна тема вийшла на перше місце в пріоритетах громадян.
Розгром Андрія Коболєва відповідає і інтересам «газовиків» з групи Фірташа-Льовочкіна-Бойка, яким Коболєв відрізав доступ до дешевого внутрішнього газу «Укргазвидобування». Коболєв, який анонсував, що виведе НАК «Нафтогаз» на IPO хоче показати максимальну прибутковість компанії. А для цього йому потрібно прибрати до рук роздрібну мережу побутових споживачів, яка сьогодні у приватних облгазів, де у Дмитра Фірташа найбільша частка. А побутові споживачі – це завжди живий кеш. Тому Коболєв жорстко тиснув «газовиків», щоб витіснити їх з ринку дешевим газом внутрішнього видобутку і збільшити прибуток НАК «Нафтогазу», яку потрібно буде показати на IPO.
Споживачам все одно, чому Андрій Коболєв намагається викинути облгази Дмитра Фірташа з ринку, їх хвилюють проблеми тут і зараз. Тому тема з дешевим українським газом дуже добре лягає в їх мотивації.
З точки зору вирішення тарифної проблеми, для президента Зеленського Юлія Тимошенко стає майже безальтернативною в якості прем’єра.
Фактично при такому розкладі утворюються дві ситуативні коаліції Зеленський-Тимошенко-газовики-Ахметов плюс дрібні групи проти Медведчука-Коломойського-Порошенко. При цьому Аваков тримається осторонь і потрібен всім, як найбільший володар силового ресурсу. Арсен Аваков, ясна річ не піде до Медведчука і Порошенко, але в будь-якому випадку його підтримка стане критично важливою в цій ситуації. Також як і підтримка США, які повинні дати гарантію фінансової подушки під витрати олігархічної війни Зеленського.