На тлі тривожних новин про Каховську ГЕС Олексій Арестович заявив, що наразі не можна спрогнозувати, що далі зроблять росіяни. З Херсона вже виводять представників фсб та російського мвс.

Арестович розповів, що вивозять також так звані “органи місцевої влади”. Евакуювали 15 тисяч людей.

Тим часом російські війська – поповнюються. Зима наближається й російським окупантам, аби забезпечити хоч якесь постачання, доведеться витрачати у рази більше зусиль. Зокрема, ворогу знадобиться більше палива.

За словами Арестовича, йде перегрупування. Однак причини та цілі ще уточнюють.

Водночас директор інституту водних проблем і меліорації НАН України Михайло Яцюк називає виданню ББС ймовірність руйнування Каховської ГЕС високою.

Саму дамбу зруйнувати надзвичайно важко, каже він, однак припускає, що вибухівку можуть закласти в місцях аварійних водоскидів або доковій частині, де стоять гідроагрегати.

Західні аналітики та розвідка вважають, що є всі ознаки того, що росіяни планують залишати правий берег Херсонщини.

Витік води унеможливить переправу, що своєю чергою убезпечило б російських військових від атак ЗСУ з правого берега.

Вода з ГЕС стане гідроперепоною, подолати яку через високий рівень і напір буде неможливо, каже експерт.

Каховське водосховище надзвичайно важливе для економічного комплексу півдня України, яке вирішує цілу низку завдань.

Зокрема, за словами Михайла Яцюка, йдеться про першочергову мету водосховища – зрошення півдня України.

“Не працюватимуть зрошувальні системи – постраждає сільськогосподарська сфера. Заповнити водосховище знову можна буде лише навесні, коли буде приплив води”, – пояснює фахівець.

Інше питання – питне водопостачання. Усі населені пункти, розташовані на берегах водосховища, прив’язані до цього рівня. Якщо рівень знизиться хоча б на метр, то питні водозабори не працюватимуть і населення не отримуватиме питну воду.

До рівня води у Каховському водосховищі прив’язаний і Північнокримський канал. Якщо туди не надходитиме вода, то ані південь Херсонщини, ані анексований Росією Крим не отримають води.

Окреме питання, за словами Михайла Яцюка, – Запорізька атомна станція. Її охолоджують водою Каховського водосховища. Якщо рівень води знизиться і її бракуватиме в ставках-охолоджувачах, то це ставить питання безпеки АЕС і загрози ядерних аварій.

У разі аварії на Каховській ГЕС усі міста і села, що лежать нижче греблі, будуть або підтоплені, або затоплені повністю.

Президент Зеленський заявляв, що в зоні швидкого затоплення опиняться понад 80 населених пунктів, включно з Херсоном, а сотні тисяч людей можуть постраждати.

“Уявіть собі, коли великі об’єми води з великою швидкістю несуться через села. Там будуть значні руйнування – берегової лінії, заплав та господарчих споруд. Крім того, це ставить під загрозу життя людей, що там живуть”, – каже Михайло Яцюк.

Фахівець наголосив, що передбачити ризики від неконтрольованого витоку води з Каховського водосховища дуже важко.

В історії України вже була подібна трагедія. 18 серпня 1941 року радянська влада підірвала греблю ДніпроГЕСу. Зробили це, щоби зупинити наступ німецьких військ. Тому що гребля була ще й мостом.

У результаті підриву в дамбі утворилася пробоїна у понад 150 метрів, а потік води, заввишки 30 метрів змивав усе на своєму шляху. За деякими підрахунками, тоді затопило декілька десятків сіл у Хортинських плавнях, загинули десятки тисяч людей.

Замінювання Каховської ГЕС підтвердили у Головному управлінні розвідки. За їх інформацією, саму ГЕС замінували ще у квітні, а зараз мінують шлюзи та опори.

Також ГУР повідомляє, що на дамбі стоять два військові тентовані “КамАЗи” з вибухівкою.

Якщо дамбу підірвуть, то “масштаби екологічної катастрофи вийдуть далеко за межі України і торкнуться всього Чорноморського регіону”, додали в ГУР.