Росія передала Угорщині одинадцять українських військовополонених, але це сталося без участі України.

Новину поширила Російська православна церква, потім її підтвердили угорські ЗМІ з посиланням на представників уряду Угорщини.

Уряд Орбана заявив, що не був усвідомлений про передачу українських військовополонених з Росії до Угорщини. Згідно з повідомленням угорської служби “Радіо Свобода”, навіть прем’єр Угорщини сам може не бути в курсі передачі російською православною церквою українських військовослужбовців.

За даними журналістів, після спілкування з різними джерелами в угорському уряді, всі вони стверджують, що не були обізнані про передачу 11 українських військовополонених. Згідно з повідомленнями, передача військовополонених з Росії відбувалася під наглядом віцепрем’єра Угорщини Жолта Семьєна.

«Ніхто інший не був ініційований урядом у цій справі, щоб бути відповідальним за підготовку та організацію такого дипломатично чутливого кроку з участю трьох країн. Всі чотири джерела повідомили, що ні міністр закордонних справ Петер Сійярто, ні голова канцелярії прем’єра не знали про операцію, і “велике питання” – наскільки сам прем’єр-міністр Віктор Орбан був причетний до цього», – повідомили журналісти.

За даними джерел, зі сторони уряду присутнє обурення цією ситуацією. Попри напружені відносини України та Угорщини, на думку співрозмовників журналістів, у питанні обміну полоненими мала бути присутньою будь-яка форма комунікації.

Джерела видання також повідомили, що угорський уряд наразі обрав стратегію мовчання після того, як світ побачив, як легко Росія маніпулює топурядовцями Угорщини. Водночас усі чотири джерела заявили, що не знають, де наразі перебувають українські військовополонені.

В той же час, Українська влада встановила місцезнаходження 11 українських захисників, які після взяття в полон росіянами потрапили на територію Угорщини.
Про це повідомив український уповноважений із питань осіб, зниклих безвісти, Олег Котенко
Котенко повідомив, що завдяки злагодженій роботі команди уповноваженого було встановлено, що на території Угорщини на даний час перебуває 11 захисників України, яких країна-агресор утримувала як військовополонених.

“Наразі встановлено прізвища наших героїв, маршрут їх переміщення до Угорщини, повідомлено їхніх родичів та відповідні правоохоронні органи.

Слід зазначити, що до цього часу про 7 з 11 наших громадян, місце утримання яких було встановлено, взагалі не було жодних відомостей”.
До повернення захисників на територію України вони продовжують залишатися в Єдиному реєстрі осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

Котенко наголосив, що збір та аналіз інформації про зниклих безвісти під час воєнних дій є одним із пріоритетних напрямків його діяльності як уповноваженого.

Джерела ВВС Україна серед військових Закарпатті кажуть, що імовірно, може йтися про людей, які потрапили у полон поблизу Купʼянська. Там, зокрема, двоє етнічних угорців загинули.

Але співрозмовники зазначають, що звільнені з полону можуть мати угорські прізвища, але не належати до угорської національної меншини і мати лише віддалені родинні звʼязки з Угорщиною.

МЗС України заявило, що вимагає від Угорщини надати детальну інформацію про своїх громадян. Також там просять невідкладно забезпечити доступ до звільнених українському консулу, аби дізнатися про стан їхнього здоров’я та надати необхідну допомогу.

Нагадаємо, від початку повномасштабного нападу Росії на Україну між Будапештом та Києвом регулярно відбуваються конфлікти через те, що уряд Віктора Орбана посідає відмінну від членів ЄС позицію і не підтримує санкцій проти Росії.
На цьому тлі сайт РПЦ повідомив, що українських військовополонених передали Угорщині 8 червня “з благословіння” патріарха Кирила “в рамках міжцерковної співпраці”.