Війна – сам по собі не позитивний час. Але якщо потрібні негайні зміни, то вибирати вдалі вони чи ні – не доцільно. Європейські експерти з реформ з надією спостерігають за змінами в українському державному та громадянському устрої. Дехто в ЄС навіть заявляє, що Києву варто скористатися критичною ситуацією, створеною війною, для радикальних змін, а не для прикриття та виправдання відсутності реформ.
Як повідомляє «Радіо Свобода», керівник консультативної місії Євросоюзу з питань реформ у секторі українського цивільного захисту Калман Міжей у вівторок заявив у Брюсселі, що перетворення, які наразі тривають в Україні, доволі обнадійливі.
«Нині надій набагато більше, ніж раніше. Я не можу нічого гарантувати, однак погоджуюся з думкою, яку поширює преса, що нинішня влада України – одна з найбільш професійних за всю її історію», – каже він.
Однак навіть при тому, що реформувати державу доводиться у драматичній ситуації, створеній російською агресією та конфліктом на сході України, владі слід прискорити конституційну реформу та децентралізацію влади, вважає Калман Міжей.
«Реформування України вимагає і її громадянське суспільство, і сама ситуація. Особливо нагально виглядає конституційна реформа, яку слід адаптувати до змін, скажімо, Закону про прокуратуру. Прискоритись вартувало б і в децентралізації влади, навіть при всій складності цієї сфери», – пояснює керівник консультативної місії ЄС з питань реформ.
Тим часом, експерти європейських установ із державного реформування звертають увагу: те, що нині відбувається у сфері перетворень України, нині нагадує спроби догнати втрачений час, адже досі реформи залишалися на узбіччі. Брюссель з поміркованим оптимізмом очікує змін у судовій системі, яка, за висловлюванням одного з єврочиновників, «нарешті має перейти з радянських норм на європейські».
«Нинішній, так би мовити, «театр українських реформ» базований на постійних викликах та взаємних обмінах українців з друзями в ЄС та США. Однак навіть після Євромайдану, що вимагав конституційних змін, багато цих речей досі залишаються тільки проектами. Одне з них – обмеження повноважень українського президента», – сказав «Радіо Свобода» один із єврочиновників, який попросив його не називати.
Читайте також: Єврокомісія планує створити проект моніторингу реформ в Україні
Тим часом деякі європейські експерти переконують: війна для впровадження болючих реформ може вважатися доволі сприятливим моментом, яким слід скористатися. Науковий співробітник Центру європейських студій бельгійського університету міста Ґент Ольга Бурлюк каже, що у цьому твердженні є сенс.
«Надзвичайна ситуація дає можливість впроваджувати радикальніші реформи, ніж у нормальних обставинах. Нині, коли в Україні триває війна, коли ситуація критична, населення більш готове до болючих і кардинальних перетворень. Натомість війна і несприятливі умови, які вона створює, використовуються українським урядом для прикриття та виправдання відсутності реформ», – зауважила Бурлюк.
На думку керівника консультативної місії Євросоюзу з питань реформ у секторі українського цивільного захисту Калмана Міжея, деякі реформи потребують ще й фінансових інвестицій.
«Якщо ви хочете підвищити зарплати щойно реформованим органам влади, приміром, київської міліції, то це потребує фінансових вкладень, – каже Міжей. – Зарплати суддів теж слід підвищити, якщо ви хочете здійснити справжню реформу судової системи».
Джерело: Корупція.інфо