Ми вже піднімали тему незаконної евакуації та незрозумілих тарифів за простій евакуйованого транспорту. Проте у нас знову з’явилися нові відомості щодо незаконності не лише тарифів, а й самої методики роботи евакуаторів та парковок.
26.06.2012 у коментарі інтернет-виданню «ВГОЛОС» мер Львова Садовий наголошував:
«Евакуатор свою роботу робить виключно для того, щоб була безпека. Якщо машина буде стояти на коліях, то іншого варіанту, як її забрати, немає. Якщо машина заїде в центр міста, де треба прибирати, то ми її звичайно заберемо. Тут є чітка позиція з державною автоінспекцією. Є речі погоджені. Місто за ці послуги гроші брати не буде», – запевнив мер.
Сьогодні до рук нашої команди потрапив чек за оплату послуг евакуації транспортного засобу на суму 144 гривні 00 копійок. То як так вийшло?
Отож, ми вирішили поцікавитися законністю евакуацій. Виявляється, евакуації автотранспорту проводяться на підставі рішень Виконавчого комітету міської ради Львова «Про затвердження Положення про порядок переміщення транспортних засобів для забезпечення безперешкодного функціонування транспортної інфраструктури м. Львова» , яке відрізняється від попереднього «Про порядок переміщення транспортних засобів для забезпечення нормального функціонування та життєдіяльності у м. Львові» від 1 червня 2012 менш ніж двома реченнями. Рішення тоді було оскаржене у суді ГО «СПАС». У 2012 році Галицький районний суд міста Львова все-таки визнав незаконною ухвалу погодження.
Сьогодні Виконком ДМР прийняв завідома незаконне рішення? Знову?
Крім того багато із активістів ГО бачать у поверненні евакуаторів на вулиці Львова не лише намагання збагатитися через евакуацію транспортних засобів, які, до речі, чимало юристів трактують як незаконні.
У силу «вищості» Кримінального кодексу над адміністративним, такі евакуації можна трактувати як порушення статті 266 ККУ.
Ще одною причиною повернення евакуаторів деякі громадські активісти та чимало автомобілістів бачать у звичайному відволіканні уваги водіїв від встановлених у центрі міста із значними порушеннями парковок та паркоматів. Наприклад, паркомати, згідно із постановою кабінету міністрів прийнятою зі змінами у 2014 році, зобов’язані мати функцію безготівкового розрахунку, якої у встановлених паркоматах немає.
То для чого і кому вигідно повертати евакуатори? Це справді, задля зручності пересування людей? Чи все-таки це ще одна схема із участю ДП «ІНФОРЕСУРС ЛЬВІВ», Львівської міської ради та ДАІ?
Автор: Марвін
Корупція Інфо
При публікації матеріалів із сайту обов'язкове посилання