Візит Володимира Зеленського до Софії міг бути пов’язаний із угодою України та Болгарії щодо купівлі-продажу двох російських ядерних реакторів.
“СВО” Путіна позбавила РФ європейських покупців вугілля, нафти та значної частини газу, а тепер Захід починає знаходити заміну Росії та на ринку атомної енергетики.
Болгарія та Україна за крок від підписання угоди про продаж двох російських ядерних реакторів та іншого обладнання з АЕС “Белене”, повідомляє The Wall Street Journal. Зведення цієї станції почалося ще за часів СРСР. Після 20-річного простою гроші у її будівництво вирішив вкласти Росатом, але й він не зміг завершити розпочате: усі роботи було зупинено у 2012 році.
Тепер, якщо Київ та Софія зможуть домовитися, Україна отримає російське обладнання, яке використовує для виробництва електроенергії.
Болгарські чиновники розповіли WSJ, що новий уряд кілька тижнів таємно готував угоду. Міністри мали побоювання, що проросійські партії можуть заблокувати домовленості з Україною, як тільки дізнаються про них. 6 липня парламент ухвалив рішення, яке зобов’язує уряд провести з Києвом переговори щодо продажу обладнання для реакторів.
Цього ж дня президент Володимир Зеленський здійснив офіційний візит до Софії. Джерела запевняють, що це був випадковий збіг. Сторони обговорюють передачу болгарської NEK обладнання з АЕС “Белене” українському “Енергоатому” щонайменше за 600 млн євро. Однак поки що сторони ще не домовилися про способи оплати.
Передбачається, що “Енергоатому” можуть надати допомогу США або Болгарія отримає міноритарну частку в Хмельницькій АЕС.
Болгарський парламент 6 липня ухвалив рішення, яке зобов’язує уряд провести переговори з Києвом щодо продажу заводу. З посиланням на неназваних посадовців WSJ стверджує, що угода, яка готувалася протягом декількох тижнів, трималася в таємниці, щоб запобігти спробам проросійських політиків у Болгарії її заблокувати.
Роботи на АЕС “Белене” зупинялися і перезапускалися кілька разів з 1980-х років. Західні уряди критикували проєкт через його технічну та комерційну недосконалість у зв’язку із залежністю від постачання російського палива. На ній встановлені гігаватні водні реактори ВВЕР-1000. Точно такі реактори встановлені на двох енергоблоках Хмельницької АЕС, що введені в експлуатацію.
Прем’єр-міністр Болгарії Ніколай Денков також запевнив, що Софія підтримує європейську та євроатлантичну інтеграцію України та розуміє значення України для безпекової ситуації в Європі у майбутньому.
Про це він розповів на брифінгу після зустрічі.
Денков повторив, що Болгарія підтримує суверенітет і територіальну цілісність України, та нагадав про допомогу, надану за півтора роки повномашстабної війни.
“Незалежна і суверенна Україна – це ключ до безпеки у цьому регіоні. Росія має вийти з території України у визнаних кордонах і понести відповідальність за скоєні злочини”, – наголосив він.
Прем’єр Болгарії також нагадав про щойно підписану декларацію про підтримку євроатлантичної інтеграції України.
“Ми знаємо з власного досвіду трансформуючу силу цих міжнародних організацій – ЄС і НАТО. Процес розширення має йти разом з процесом реформ… Майбутнє України – у Європі. Болгарія продовжить допомагати Україні для активного включення в ці організації”, – зазначив Ніколай Денков.
Прем’єр додав, що Болгарія готова долучатися до відбудови України, наприклад в енергетиці та відновленні постраждалих пам’яток культури.
Він торкнувся також питання прав національних меншин та висловив сподівання, що Україна подбає про права етнічних болгар.
“Пріоритет Болгарії забезпечення прав болгарської меншини в Україні. Ми віримо, що інтереси наших співвітчизників будуть включені у процес реформ в Україні і правову рамку захисту національних меншин в Україні”, – зазначив Денков.
Володимир Зеленський розповів, що ключовими темами розмови під час візиту були безпекові питання і військова допомога.