Поки увесь світ об’єднується навколо України, щоб зберегти її шанси стати частиною ЄС та НАТО, держава отримала удар у спину від одного з найодіозніших олігархів.
Фірташ протягом багатьох років збагачувався завдяки політиці та бізнесу. В той час, коли світові лідери прилітають до Києва, Україна отримує сучасне озброєння, а Білий дім б’є на сполох, у паралельній реальності свого австрійського вигнання Фірташ написав статтю. Про це розповідає український журналіст Сергій Лещенко у програмі “Чесна політика” на 24 каналі.
У тексті міститься заклик до України відмовитися від претензій на членство у НАТО та оголосити нейтралітет.
“Моє запитання сьогодні таке: чому Україна має бути змушена обирати між статусом анти-Росії та членством у НАТО або проросійською орієнтацією та анти-НАТО? Чому ми не можемо бути нейтральними — “Швейцарією Євразії”? Це відповідало б історичному становищу України, що сягає корінням у Середньовіччя, на торговельному перехресті між Європою та Азією”, – написано у статті Фірташа, яку опублікував американський адвокат олігарха Ленні Девіс на своїй сторінці у Medium.
За словами Фірташа, Америка, Європа та Росія можуть отримати вигоду з “нейтральної України” як економічні та торгові партнери.
“Я майже не сумніваюся, що говорю від імені багатьох українців”, – додав він.
Про те, що Фірташ написав статтю, повідомило видання Kyiv Post, куди він звернувся з проханням про її публікацію. Проте там відмовилися її ставити, вважаючи інструментом просування бажань Володимира Путіна.
Нагадаємо, Фірташ уже 8 років чекає на екстрадицію до США у кримінальній справі про хабарництво. Мовиться про розслідування у штаті Іллінойс, яке закінчилося схваленням підозри олігарху з боку великого журі.
“Там зазначено про його намагання підкупити чиновників в Індії для того, щоб отримати ліцензії на родовища ільменіту. З нього Фірташ мав би виробляти титан для використання при будівництві літаків Boeing на американських заводах”.
Фірташ протягом багатьох років намагався вискочити з-під дії американських законів, доводячи, що він не їхній клієнт, бо не є громадянином США й навіть не був у цій країні. Однак влітку 2019 року суд у Чикаго відхилив клопотання, подане олігархом.
Рішенням Окружного суду у штаті Іллінойс встановлено, що американська Феміда має повноваження розглядати справу Фірташа, оскільки у ній мовиться про корупційне правопорушення, яке “мало б наслідки для Північного округу штату Іллінойс”.
Захист Фірташа домагався якомога швидшого розгляду судом у Чикаго його клопотання, сподіваючись визнати справу українця непідсудною американському правосуддю. Тоді запит США на екстрадицію олігарха з Австрії втратив би сенс.
“Втім, після поразки у Чикаго ув’язнення Фірташа у США стає дедалі більш реальним. Зрештою, олігарх програв й Верховний суд Австрії, який у червні підтримав його екстрадицію”.
Щоправда, суд нижчої інстанції зупинив чинність цього рішення. Це вже відверто дратує США, які не можуть вицарапати у європейської країни фігуранта гучного провадження.
Щоб вплинути на американський Мін’юст, Фірташ намагався достукатися до Дональда Трампа. Для цього він погодився грати роль у теорії змови Руді Джуліані на користь його клієнта.
Фірташ навіть відмовився від свого адвоката та лобіста Ленні Девіса, який обслуговував його протягом 5 років, та взяв на роботу друзів Джуліані – Джо Дідженова й Вікторію Тонсінг.
“Вони начебто мали відпрацювати свій великий гонорар, скориставшись впливом Джуліані в адміністрації Байдена для закриття справи Фірташа”.
Водночас олігарх забезпечив покази під присягою в Австрії колишнього генпрокурора Віктора Шокіна про те, що його звільнив Джо Байден через начебто корупційні інтереси сина Хантера Байдена.
У результаті все закінчилося сумно: Трампу оголосили імпічмент у нижній палаті, а сам Джуліані під слідством у США. Його офіс та будинок обшукало ФБР, а Фірташ повернувся до старого адвоката Ленні Девіса, який тепер публікує статті олігарха про відмову України від НАТО.
Навіщо це Фірташу? Напевно, спробує використати статтю під час процесу у США, щоб постати в образі ідеологічної опозиції, а не олігарха-корупціонера.
“Мовляв, Америка його переслідує за те, що Фірташ єдиний з олігархів, який публічно виступає проти НАТО, де домінують американці. Тобто спроба зіграти в жертву політичних переслідувань за свої погляди”.
Сам Ротенберг, спаринг-партнер Путіна по дзюдо, будівничий Кримського мосту та “Північного потоку-2”, давав Фірташу гроші в борг на купівлю хімічних заводів в Україні.
Та й джерела газового бізнесу Фірташа є теж російськими, але радше кримінальних кіл. Першочергово мовиться про одного з фігурантів списку ФБР найбільш розшукуваних злочинців – Семена Могилевича.
Пов’язана з ним компанія Eural Trans Gas прийшла на роль головного транзитера середньоазійського газу наприкінці 2002 року, посунувши легендарну у ті часи компанію “Ітера”.