Новий прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо підтвердив, що не буде підтримувати військову допомогу Україні, як і казав під час виборчої кампанії.

Як повідомляє Aktuality, таку заяву він зробив у виступі перед членами парламентського комітету з європейських справ перед самітом лідерів у Брюсселі.

Роберт Фіцо офіційно заявив, що не буде підтримувати військову допомогу Україні.

«Нехай краще 10 років ведуть переговори про мир, ніж 10 років вбивають одне одного без жодного результату», – цинічно сказав він в останній заяві.

Прем’єр у своєму скандальному стилі додав також, що, на його думку, на цьому етапі війни у Російської Федерації «більші територіальні здобутки, ніж в України».

Також у виступі на комітеті він заявив, що не збирається підтримувати європейські санкції проти Росії без оцінки їхнього впливу на країни Євросоюзу.

Крім цього, очільник нового уряду Словаччини Роберт Фіцо заявив, що не збирається голосувати у Європейському Союзі за «жодні санкції» проти Росії без оцінки ефекту від санкцій для країн Євросоюзу.

Роберт Фіцо сказав, що не буде голосувати за жодні санкції проти Росії, якщо при цьому не будуть оцінені їхні можливі наслідки для окремих країн-членів.

Проте прем’єр-міністр Словаччини заявив, що все же готовий активно підтримувати гуманітарну допомогу для України.

Зазначимо, що згідно з думкою українського журналіста Юрія Панченка, призначення Роберта Фіцо на посаду прем’єр-міністра Словацької Республіки- це вкрай неприємний розвиток подій для України.

«Що означатиме для України сценарій формування коаліції за участю (та за лідерства) Роберта Фіцо?

Перш за все, з великою ймовірністю можна очікувати, що Словаччина різко зупинить передачу військового обладнання та приєднається до табору країн, які вимагатимуть скорішого початку мирних переговорів із Російською Федерацією.

Інша справа – виготовлення для Збройних Сил України бронетехніки та боєприпасів, а також ремонт військової техніки. Ці послуги Братислава робить не безкоштовно, а отримає платню від ЄС. За оцінками експертів, Роберт Фіцо навряд чи піде на скасування цих угод, оскільки вони вигідні для самої Словаччини.

Ще один ризик – новий уряд з великою ймовірністю загострить конфлікт з Україною щодо зерна» — каже Панченко.

Перемоги Фіцо також активно чекали в Угорщині – прем’єр Віктор Орбан сподівається отримати союзника для боротьби з євроінституціями.

«На цих виборах Фіцо пішов ва-банк. Він пожертвував репутацією своєї партії (колись респектабельної лівоцентристської партії влади. – ред.) та перейшов на ультраправі гасла, більш електорально привабливі. Все для того, щоб увійти до нової коаліції та захистити себе від кримінальних звинувачень, пов’язаних із його попереднім прем’єрством», – так за пару тижнів до виборів коментував ситуацію експерт Словацької асоціації зовнішньої політики Александр Дулеба.

Вже зараз можна сказати, що радикальна антиукраїнська ставка Роберта Фіцо на парламентських виборах спрацювала. За результатами виборів його партія здобула підтримку майже 23% словаків. Це істотно більше, аніж показували соціологічні опитування.

Достатньо також згадати, що Фіцо обіцяв не лише зупинити військову допомогу Україні, але й притягнути до відповідальності членів попереднього уряду за те, що ті передали Києву винищувачі МіГ-29.

До речі, в Угорщині припускають, що Фіцо лише у заявах копіює стиль Орбана, тоді як на практиці буде уникати конфліктів із провідними країнами ЄС.

Це дає сподівання на те, що зміна влади у Словаччині стане для Києва чималою проблемою, але не катастрофою.

Втім, готуватися треба до найгіршого, каже Юрій Панченко.