Член команди українського лідера Володимира Зеленського та очільник МЗС Дмитро Кулеба звернув увагу українців на те, що новий план дій по Донбасу не з’явився нізвідки, його доволі довго готували, обговорювали та пропрацьовували. Однак наразі, як стверджує міністр, ситуація нагадує глухий кут, оскільки команда російського президента Володимира Путіна продовжує декламувати монотонний і давно відомий всім монолог замість включення до реалістичного діалогу. На думку дипломата, оскільки справа нікуди не рухається, потрібно робити кроки, які розблокують цей процес.

Як стверджує Дмитро Кулеба, план Кравчука жодним чином не підміняє ту роботу, яку роблять радники лідерів на рівні нормандського формату.

“Про ключові рішення й алгоритми дій домовляються в нормандському форматі, потім це спускається в Мінськ на ТКГ, де ці речі відпрацьовуються… Жодні ідеї та плани не з’являються нізвідки, вони завжди спрямовані на те, щоб дати поштовх переговорному процесу, створити таку комбінацію, за якої Росія буде вмотивована йти на конструктивні кроки”, – наголошує український дипломат.

За словами глави МЗС, Після відповіді команди Путіна її планом, Україна має 2 вибори:

  • залишити все як є;
  • придумати щось нове, що не перетинає наші червоні лінії, покласти його на стіл і втягувати іншу сторону в обговорення.

Дмитро Кулеба звернув увагу на те, що він підтримує другий сценарій.

“Адже якщо ми скажемо: “Окей, вони нічого не хочуть, давайте і ми сядемо і нічого не будемо хотіти”, – тоді все заглухне. А нагадаю, йдеться про територіальну цілісність нашої держави, життя наших людей 7 років під обстрілами, життя і здоров’я наших військовослужбовців, повернення наших територій. Це все не жарти. І ми маємо бути кревно зацікавлені в тому, щоб в ТКГ і Нормандії щось відбувалося”, – зазначив очільник МЗС України.

Окрім цього Кулеба зазначив, що Україна працює у нормандському форматі і на Мінському переговорному майданчику за програмою-максимум, але їх результативність залежить і від готовності російської сторони.

«Ми працюємо за програмою-максимум і вимагаємо якнайбільше, але чи будуть якісь яскраві результати, залежить і від готовності російської сторони. Іноді прогнозуєш результати, а вони не відбуваються, іноді – все навпаки… Зараз ведеться робота на рівні радників лідерів нормандського формату, і ще буде одне чергове засідання ТКГ в цьому році. Формати, в яких можна домовитись про щось велике, функціонують і засідають, але чи вдасться – згодом побачимо», – зазначив дипломат.

За словами Кулеби, «Нормандія і Мінськ – це як горизонтальний ескалатор в аеропорту».

«Якщо на нього не з того боку зайти, то щоб не викинуло назад, треба швидко рухатися вперед. Нормандія і Мінськ якраз про це. Треба постійно рухатися вперед. Розслабився – викинуло зі стрічки. І увесь цей рік ми були дуже активними, ми тиснули, ми нагадували, ми пропонували. Зверніть увагу, що за цей рік нам ніхто не нав’язував деструктивних пропозицій, на які ми були б змушені реагувати, як це часто раніше відбувалося. Навпаки, це ми виступали з ініціативами і пропозиціями, виносячи їх на обговорення інших учасників», – нагадав очільник МЗС.