В Офісі президента намагаються збільшити свою присутність у Верховній Раді, ще однією опорою може стати фракція “Батьківщина”. Старі образи забуті (або зроблений вид, що забуті). Сторони ведуть активні неформальні переговори, провокуючи чутки, що їх підсумком буде прем’єрство лідера “Батьківщини” Юлії Тимошенко або входження її представників в уряд.

Про це пише видання “Страна”.

Варто почати з того, що в четвер, 28 січня, Дубинський виступив проти призначення Юрія Вітренка віце-прем’єром-міністром енергетики, а потім група Коломойського відмовилася голосувати (при тому що раніше кандидатуру вона підтримувала). Голосування провалилося – тільки 204 голоси “за”, втім, вина лежить не тільки на групі Коломойського, але і на частині прозахідних депутатів всередині фракції, які підтримують конкурента Вітренко на енергоринку главу НАК “Нафтогаз” Андрія Коболєва, і внутрішньої групи спікера Дмитра Разумкова, який веде свою політичну гру.

У матеріалі видання відзначають, що при загостренні розбіжностей всередині монобыльшості голосування від провалу вже не рятує допомога парламентських сателітів – депутатської групи “Довіра” та позафракційних депутатів, що орієнтуються на власника корпорації СКМ Ріната Ахметова.

Потрібні ще “багнети”, які команді президента може надати “Батьківщина”.

Що спілкування ОП з цією політсилою йде, всі вже побачили по опублікованому листуванні Юлії Тимошенко і глави президентського офісу Андрія Єрмака. Як стверджує співрозмовник, близький до лідера “Батьківщини”, переговори стосуються політичного співробітництва, в результаті якого екс-прем’єр Тимошенко сподівається втретє сісти в крісло глави Кабміну.

Тому фракція Тимошенко критикує політику уряду Дениса Шмигаля, але обережна в оцінках президента Зеленського. “Ми намагаємося не переходити межі (в критиці – Ред.), Тому що повернутися назад (до діалогу – Ред.) буде вже складно”, – коментує співрозмовник, близький до Тимошенко.

“Батьківщина” не голосує в унісон з СН постійно. Проте, фракція Тимошенко підтримала проект держбюджету на 2021 рік.

Не без вигоди для себе, як стверджує депутат від “євросолідарності” Олексій Гончаренко:

“Батьківщині” віддали керівництво в національному операторі зернового ринку України – Державної продовольчо-зернової корпорації (ДПЗК). Ще після прийняття проекту бюджету в першому читанні (за участю фракції Тимошенко) в.о. заступником голови ДПЗК став Андрій Власенко, колишній депутат Миколаївської облради від партії “Батьківщина”.

Політолог Анатолій Октисюк допускає, що розбрід і хитання в монокоаліції, через які виник дефіцит власних голосів, підштовхне ОП до тіснішої співпраці з Тимошенко.

“Правда, чи готові вони (в президентському офісі – Ред.) до того, що вона буде вести себе прагматично і зажадає пост прем’єра?” – задається питанням експерт.

Голосування за Вітренко, до речі, наочно показує, як Тимошенко дотримується власних інтересів. Вітренко – це потенційний конкурент за прем’єрське крісло. 24 голоси “Батьківщини” теоретично могли б врятувати голосування, але Вітренко їх не отримав.

“Думаю, ніякого серйозного союзу між ОП і “Батьківщиною” поки не видно. Вони працюють як працювали. Вони і раніше спілкувалися, і ситуативно голосували. Навіть якщо вони когось і будуть рухати на держпосади, то явно не тих, хто зараз на увазі, а якусь сьому воду на киселі, як у випадку із зерновою держкорпорацією “, – коментує співрозмовник в керівництві однієї з фракцій парламенту.

Однак політолог Руслан Бортник вважає, що Тимошенко захоче скористатися в своїх інтересах складним становищем команди влади.

“Криза в країні наростає, і вона, влада, розгубилася. А Тимошенко грає в мудрого політика, який готовий підтримати розгублених, заспокоїти і наставити на шлях істинний. Для малої фракції “Батьківщини” увійти в союз з великим гравцем – єдиний спосіб увійти у владу. Цей виборчий цикл може виявитися для партії Тимошенко останнім. Політсила – в опозиції з 2010 року. У неї криза цілей, нових ідей немає, оточення Тимошенко все старше, ресурсів все менше. Якщо не сьогодні, то, можливо, вже ніколи “, – коментує Бортник.

Член фракції “Батьківщини” Олексій Кучеренко в коментарі виданню заявив, що не знає про суть спілкування між керівництвом партії та ОП, але ідею союзу своєї фракції з СН підтримує.

“Монокоаліції залишається або далі пижитися в сесійній залі в спробі виправити ситуацію в країні, і це може закінчитися плачевно, або їй потрібно підсилюватися або дострокові вибори Ради”, – говорить народний депутат Кучеренко.

У фракції СН ж офіційно спростовують можливість оформлення коаліції з “Батьківщиною”.

“Тимошенко з трибуни цілий день нас називає різними неприємними словами, а ви про коаліцію з нею говорите. Я як заступник голови фракції про такий варіант вперше чую “, – відповіла народний депутат Євгенія Кравчук.

Джерело видання в “Слузі народу” також говорить, що ніякої коаліції з Тимошенко і з будь-якої іншою фракцією не буде.

“Будуть ситуативні союзи з огляду на постійний дефіцит голосів всередині фракції. З якихось питань з Тимошенко, з якихось питань з “Голосом”. З якихось питань ще з кимось. Навіть якщо уявити ситуацію, що з “Слуги народу” вийдуть раптом кілька десятків депутатів і у нас не буде монобільшості, ніхто ніяких нових коаліцій створювати не буде. Ніхто ні з ким особливо ділиться владою не хоче. І Раду ніхто не розпустить. Буде все працювати і як і зараз працює. Під кожне голосування будемо знаходити голоси і домовлятися про ціну питання “, – говорить джерело.