Сьогодні стало відомо, що чинний голова НБУ Кирило Шевченко вкрав 200 млн грн з «Укргазбанку».

Ситуацію освітили журналісти-розслідувачі та блогери Антон Швець та Юрій Гудименко, які розсекретили примітивну схему розкрадання бюджетних коштів.

У своєму розслідуванні, опублікованому на їхньому YouTube-каналі, журналісти довели, що організатором та учасником цієї схеми був нинішній голова Національного банку України (НБУ) Кирило Шевченко, який керував Укргазбанком з кінця 2014 року протягом кількох років.

Укргазбанк платив величезні гроші стороннім посередникам за те, що буцімто ці посередники приводили до Укргазбанку клієнтів у вигляді великих державних компаній. Які все одно змушені були насправді переходити до Укргазбанку через доручення Кабінету Міністрів.

Ці держкомпанії не потрібно було вмовляти, вони змушені були це робити. Та і навіщо будь-якому банку для такої діяльності сторонні люди? Невже співробітники банку, а тим більше топ-менеджери Укргазбанку, не знають як подзвонити в Укрзалізницю чи Енергоатом?

Зрозуміло, що держкомпанії приходили до Укргазбанку самостійно, а гроші Укргазбанк просто грабував. Так з банку вивели майже 200 мільйонів гривень на рахунки тридцяти людей.

Після виплати цієї нагороди отримані ними гроші ставали абсолютно чистими, і стосовно них не могло бути питань навіть у податкової – бо державний банк легально заплатив на ФОП кожного з цих людей.

Ось нікому не відомий Яценко Євгеній Сергійович, який на свій ФОП отримав чотири з половиною мільйона гривень від Укргазбанку, тому що в Укргазбанку не знайшлось жодної людини, яка змогла б нагуглити телефон держкомпанії. А може в державному банку не знайшлося жодної людини, яка б знала про існування державних компаній взагалі.

До речі, пан Яценко не мав жодних рахунків у якихось інших банках, окрім Укргазбанку. Його ФОП також обслуговувався в Укргазбанку. Також ніяких інших значних рухів коштів по рахункам ФОП Яценка, окрім винагород за залучення клієнтів від Укргазбанку, немає. Не було на той час у Яценка і окремих юрособ, які б могли надавати послуги з залучення клієнтів, чи як написано у КВЕД його ФОП – «Надання інших інформаційних послуг».

Прискіпливий читач може поставити питання. Якісь люди отримують якісь гроші від державного банку як винагороду за залучення клієнтів. А може вони дійсно висококласні спеціалісти? Може їх послуги стільки і коштують?

Звісно, ні.

Дивіться на цих висококласних спеціалістів. Ось ця група людей або відкрила ФОП як раз перед початком реалізації схеми, або змінила їх для саме для того, аби виконати вимоги Укргазбанку. Їх ФОП мав рахунки тільки у самому Укргазбанку, де вони і отримували гроші (іноді вони мали персональні рахунки ще у Приватбанку, бо у багатьох людей є карта Приватбанку). І весь оборот їх фопів — це гроші, отримані від Укргазбанку. Тобто, ніякі вони не спеціалісти, вони «працювали» тільки на Укргазбанк, і після цього нічим таким не займалися.

Ось лише кілька прикладів: 14,2 млн грн отримала пенсіонерка, 9,4 млн грн – студентка, 4,5 млн грн – викрадач автомобілів, а 19 млн – родина колишнього першого заступника Генпрокурора Миколи Герасим’юка. Він же, за даними журналістів, прикривав голову НБУ і був «дахом» у ГПУ.

Це бідні люди. Деякі з них професійні аферисти так, але деякі просто безробітні або пенсіонери. До них прийшли шахраї та сказали, що можна заробити легкі гроші. І вони погодилися.

У зв’язку з вищеописаними подіями важливо згадати про те, що президент Володимир Зеленський хоче звільнити голову НБУ Кирила Шевченка, а голова Офісу президента Андрій Єрмак шукає кандидатів на заміну.

Про це повідомляло видання Bloomberg з посиланням на 3 джерела, знайомі з планами Зеленського.

Агентство пише з посиланням на джерела, що президент не задоволений роботою Шевченка – зокрема, у глави НБУ склалися погані відносини з кількома топ-співробітниками регулятора, що призвело до хвилі відставок, яка “обурила західних донорів, включаючи МВФ”.