Спільна декларація «Кримської платформи» — найсильніший документ щодо Криму, ухвалений на міжнародному рівні з 2014 року.

В цьому переконаний міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. Саміт «Кримської платформи» — це не кінець, це початок великої роботи зміцнення міжнародної політики, спрямованої на деокупацію Криму, заявив міністр учора під час брифінгу, повідомляє “Голос України”.

Він розповів, що подальша робота розвиватиметься в п’ятьох напрямах: політика невизнання протиправної анексії Криму, протидія порушенням прав людини, гарантування безпеки і свободи судноплавства та подолання економічних та екологічних наслідків окупації.

Очільник МЗС повідомив, що ухвалена за підсумком саміту декларація відкрита до підписання усіма країнам.

«Також ми будемо розширювати зобов’язання, які взяли на себе країни в цьому документі, в конкретні дії, заходи та ініціативи», — сказав Дмитро Кулеба. «Україна не зупиниться. Ми будемо працювати стільки, скільки потрібно для того, щоб повернути Крим», — наголосив міністр.

Він також окремо зупинився на занадто нервовій реакції з боку російського МЗС на проведення «Кримської платформи» та запровадження Президентом України Дня Української державності, визначивши для цього 28 липня — дату хрещення України-Русі.

«Дуже прикро бачити чергове перетворення дипломатії на пропаганду, хоча нам не звикати до маніпулятивного ставлення РФ до історії», — сказав міністр. Однак Україні на відміну від Росії не потрібно нічого приватизувати.

«Ми як були на своїй землі тисячу років, так і залишаємося на ній. Це ви приходите на чужу землю і намагаєтеся її привласнити, привласнити чужу історію, чужі страви, чужу культуру. Україна була, є і буде. Указ Президента України просто зафіксував цей факт», — наголосив міністр. Так само, як немає двох Києвів. «Є один Київ, і це український Київ, і це столиця Української держави, який був з самого початку столицею древньої Русі. Це наша історія. Це наше минуле. Наше сьогодення і наше майбутнє», — заявив Кулеба.

Відповідаючи на запитання журналістів, Дмитро Кулеба торкнувся теми евакуації наших громадян з Афганістану, зауваживши, що це найскладніша подібна операція, з якою стикалася Україна. Нині приблизно 90 осіб (наші громадяни та члени їхніх сімей) чекають на евакуацію з Афганістану.

«Ми не зупинимося до тих пір, поки не переконаємося, що вивезли всіх, хто цього хотів», — запевнив міністр і повідомив, що також до України надходять запити стосовно евакуації від інших країн та міжнародних організацій.

Він зауважив, що ситуація в Кабулі значно ускладнилася. Деякі країни відмовляються від евакуаційних рейсів, тому що не можуть гарантувати їх безпеку. Принагідно міністр прокоментував заяву Москви про те, що нібито під час евакуації на її літаку було вивезено і громадян України. Дмитро Кулеба зауважив, що наше МЗС не володіє такою інформацією, так само як і не було інформації щодо перебування українських громадян у місті Баграм чи поблизу нього.

«А на відміну від інших країн російські літаки летіли не в кабульський аеропорт, а в Баграм, що свідчить про тісний зв’язок Кремля з невизнаним у РФ «Талібаном», — зауважив Дмитро Кулеба.