Венедіктова увійшла до групи прокурорів у двох кримінальних справах, що стосуються бізнесу Ахметова, решта справ на вивченні.

Генеральний прокурор Ірина Венедіктова заявляє, що увійшла до групи прокурорів у двох кримінальних провадженнях, які стосуються “власника декількох відомих телеканалів, вугільних підприємств, підприємств у сфері енергетики”.

“Усі ці справи на вивченні відтоді”, – сказала Венедіктова журналістам у середу в Києві, відповідаючи на запитання, чим завершився аудит 200 кримінальних проваджень, у яких фігурує бізнес Ріната Ахметова.

За словами генпрокурора, вона написала це повідомлення у день перед вильотом до Вашингтону на тривалий час.

“Розуміючи, як працює правоохоронна система, генпрокурору треба було сказати, мовляв, колеги, що ми знаємо кількість справ, ми знаємо, що там щось може відбуватися, будьте ласкаві, не зробіть “супермаркету” за той час, доки мене не буде в Україні, і щоб я повернулася і зробила певний аудит. І я повернулася і зробила. У двох справах увійшла до групи прокурорів, решта ще на вивченні”, – наголосила Венедіктова.

Як повідомлялося, у грудні 2021 року Ірина Венедіктова заявила, що активізує розслідування понад 200 справ, пов’язаних із “власником декількох відомих телеканалів, вугільних підприємств, підприємств у сфері енергетики” Рінатом Ахметовим.

“В мене склалася і власна думка, яку я не маю права висловити, зважаючи на специфіку займаної посади. Єдине, на що я маю право – реагувати на ситуацію в площині кримінальної юстиції з прицілом на процесуальний результат.

Не вважаю, що в умовах суспільного та політичного шторму Офіс Генпрокурора повинен відсиджуватися збоку. В той час, коли політики сперечаються між собою в залі українського парламенту чи в телевізійних шоу, ми на наших робочих місцях посперечаємось мовою процесуальних документів.

Я не інквізитор, я не прислуговую політикам, я не продаюся покупцям політичних дивідендів, я не влаштовувалась на роботу в ляльковий театр. На роботі всі прокурори давно вже знають: якщо я прийняла рішення, реалізую його не дивлячись на ситуативні ризики”, – написала тоді Венедіктова.

Генеральна прокурорка повідомила, що попросила здійснити первинну оцінку відкритих проваджень в Офісі Генерального прокурора стосовно порушень і зловживань, скоєних на підприємствах у власності бізнесових структур Ахметова.

Одночасно генпрокурор наголосила, що було здійснено попередній аналіз всього масиву кримінальних проваджень і “з’ясувалося, що йдеться про більше ніж 200 справ”.

“Ці 200 справ – результат лише поверхової оцінки, переконана, що їх більше. Ми маємо на увазі майже всі великі підприємства у сфері вугільної промисловості та енергетики з орбіти цієї впливової людини. Орієнтовні суми завданих державі збитків обчислюються мільярдами гривень”, – зазначила тоді Венедіктова.

До слова, напередодні Держкомпанія Укренерго звернулася до Ради національної безпеки та оборони з проханням вирішити на найближчому засіданні проблему з компанією Д.Трейдінг із групи ДТЕК Ріната Ахметова. Д.Трейдінг відмовляється сплачувати тариф на передачу електроенергії у разі експорту та вже заборгувала Укренерго 1,04 млрд грн. Про це йдеться в листі директора з ринкових операцій Микити Вишневського до РНБО та Кабінету міністрів.

Як зазначає Вишневський, станом на 16 грудня 2021 року Д.Трейдінг порушувала умови договору з Укренерго та заборгувала державній компанії 1,04 млрд грн. “З урахуванням викладеного, звертаємося до вас із проханням включити до порядку денного найближчого засідання питання щодо погашення боргу”, – йдеться в документі, який є в розпорядженні порталу LIGA.net.

Окрім РНБО та Кабінету міністрів, лист також адресовано СБУ, Міністерству енергетики, Міністерству фінансів та Національній комісії з регулювання енергетики та комунальних послуг.

“Несвоєчасна оплата за надані послуги може призвести до дестабілізації роботи ринку електричної енергії та зниження рівня розрахунків на ринку електроенергії”, – вважає Вишневський.