Тарифний майдан будується за новим принципом, на який в Офісі Президента занадто пізно звернули увагу і не можуть симетрично відреагувати. На це звертає увагу тг-канал “Резидент”.
Тактика дрібних регіональних протестів через акції прямої дії, створює негативний інформаційний фон по всій країні. В Офісі Президента виникла дилема як реагувати на перекриття доріг, будь-яка спроба застосувати поліцію для розгону протесту стане моментально тригером і каталізатором активності в суспільстві. Спроба не помічати акції прямої дії призводять до їх зростання і популярності як механізму тиску на владу.
Щоденні селекторні наради на Банковій не дають результату, а розкрита стратегія Офісу Президента про фіктивне зниженні тарифів не дозволила влади перехопити ініціативу. Тарифний майдан буде продовжувати набирати обертів і може спровокувати серйозну політичну кризу, якщо на Банковій далі будуть намагатися зберегти Прем’єр-міністра, який винен у зростанні тарифів на 70%. – резюмували на каналі.
Також Резидент пише:
Наше джерело з Офісу Президента дає розкладку чому в тарифний кейс входять націоналісти і чому це вигідно ОП і фінансово-промисловим групам.
Націоналістів випускають саме проти ОПЗЖ і Шарійців.
Офіс Президента не стільки навіть боїться ОПЗЖ (їх можна купити і домовиться), ось на Банкової дуже бояться зростаючого рейтингу Шарійців на Південному Сході, Центрі та Півночі нашої країни (ППШ з’їдає повністю рейтинг СН). Зараз Шарійці придумали оригінальний алгоритм, як не тільки опустити тарифи, а як змусити монополістів і олігархів платити людям за використовувані труби, землю і т.д. Цей меседж дуже подобається українцям, але не подобається великому бізнесу і західним лобі. Багато в ОП навіть оцінили цю схему, як відмінний політичний хід.
Для «бізнесу та олігархів» Шарій не особливо вигідний, його не купити, а якщо купити його активіста, то він його відразу викине, який би рейтинг у нього не був.
Тому проти нього багато політичних гравців нашої країни. Шарій зараз єдиний в українській політиці, який показує креативність в «болоті». Тому націоналісти повинні спробувати перехопити у Шарія цей кейс (в ОП навіть дали добро на зіткнення у відповідних випадках). Для ОП тарифний кейс зараз є найголовнішим і щоб його вирішити вони готові піти на все.
А тим часом, водії на в’їзді в Полтаву просять протестуючих через підвищення тарифів пропустити транспорт
Незважаючи на те, що Кабмін сьогодні заявив про зниження ціни на газ, полтавські мітингувальники заблокували міжнародну автотрасу М-03, яка з’єднує Київ з Харковом і далі йде в РФ.
Протестуючі безперервно перетинають пішохідний перехід, тому формально не порушують закон. В руках тримають плакати: “Тарифи – пограбування українців”.
Нагадаємо, Володимир Зеленський вітає ухвалення урядом постанови щодо зменшення тарифів на газ для населення. Глава держави впевнений, що тарифи на комунальні послуги повинні бути соціально справедливими, а ринок газу має працювати за стандартами прозорої торгівлі та чесної конкуренції.
«За прийнятим рішенням ціни на газ для населення знизяться на понад 30%. Ми разом працювали, аби знайти механізми для цього. Це рішення також спонукатиме гравців ринку працювати чесно та прозоро і насамперед турбуватися про свого клієнта, тобто простого українця», – зазначив Володимир Зеленський.
Це рішення запроваджено у зв’язку з впливом пандемії коронавірусу COVID-19 на економічний стан, є тимчасовим, але відіграє важливу роль у встановленні справедливого ринку газу в Україні.
Нагадаємо, для побутових споживачів газ продаватимуть за ціною в 6,99 грн за кубометр. Таким чином уряд сподівається “пересидіти” складний зимовий період, щоб відпустити ціни навесні-влітку, коли опалювальний сезон закінчиться і цифри в платіжках перестануть виглядати настільки страшно.
Втім, не можна сказати, що таке рішення знімає проблему. По-перше, ціна на газ все одно не знизиться до грудневого рівня. По-друге, повернення держрегулювання – пряме порушення закону “Про ринок природного газу”. По-третє, пільговий тариф на електроенергію все одно не повернули. Тепер уряд хоче компенсувати це монетизацією субсидій. На яку суму і як швидко – питання відкрите.
“Ці тарифи настільки неприродно розірвані, що їх можна без особливих проблем зменшити. Тому все це виглядає як певна операція – спочатку підвищити, а потім трохи знизити – ось вам і щастя. Назвемо це ефектом” тісних черевиків “, – сказав в коментарі” Рубриці “політичний аналітик, екс-заступник керівника прес-служби президента України Олександр Кочетков.
У рішенні влади є ще один серйозний підводний камінь. Вільний ринок газу – одне з найважливіших вимог МВФ, місія якого повинна була почати роботу в Україні вже з Нового року. Повернення держрегулювання – серйозний плювок в бік головного українського кредитора, який може позначитися на подальших переговорах про черговий транш. Уряд сподівається на те, що зможе “вмовити” кредиторів, пояснивши їм всю складність ситуації. Це завдання поклали на Вітренко. Ймовірно, що від успіху його дій буде залежати, чи дасть Верховна Рада голосу під час повторного голосування по його призначенню, яке може відбутися вже 26 січня.