Туреччина знаходиться серед тих держав, які можуть запропонувати Україні гарантії безпеки в рамках договорів щодо закінчення війни Москви проти Києва.
Про це заявив заступник керівника Офісу президента Ігор Жовква.
Як повідомляє Reuters, він розповів про те, що в майбутньому турецька держава може стати гарантом безпеки України.
“Туреччина входить до переліку тих країн, які можуть стати гарантами нашої безпеки в майбутньому”, – підкреслив він.
Окрім того, У Туреччині заявили, що світ “не може спалити мости з росією”, тому що потрібно вести з нею переговори, щоб допомогти завершити війну в Україні.
Якщо всі спалюють мости з росією, то хто з ними розмовлятиме зрештою”, – заявив Ібрагім Калин на міжнародному форумі в Досі.
Українців треба підтримувати всіма можливими засобами, щоб вони могли захистити себе… але справа росії має бути почута так чи інакше, щоб її невдоволення можна було зрозуміти, якщо не виправдати”, – додав Калин.
В свою чергу, Президент України Володимир Зеленський закликав Захід надати танки, літаки та ракети, щоб відбиватися від російських військ. Захід відреагував на вторгнення росії запровадженням масштабних економічних санкцій проти Москви.
Анкара заявляє, що вторгнення росії є неприйнятним, але принципово виступає проти західних санкцій і не приєдналася до них.
Економіка Туреччини, і без того ослаблена грудневою валютною кризою, сильно залежить від російської енергетики, торгівлі та туризму, а відколи 24 лютого почалася війна, до Туреччини прибули тисячі росіян, які бачать у ній безпечний притулок від санкцій.
Нагадаємо, глава фракції Слуга народу у Верховній Раді, представник України на перемовинах щодо завершення війни з Росією Давид Арахамія заявив, що українська і російська делегація проведуть перемовини у Туреччині 28-30 березня.
Керівник російської делегації Володимир Мединський сказав, що зустріч має відбутися 29-30 березня.
Раніше радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк казав, що Київ та Москва під час перемовин щодо закінчення бойових дій не обговорюють питання нейтрального статусу української держави. Києву потрібні гарантії безпеки, вони повинні включати і військовий аспект.
Президент Володимир Зеленський стверджував, що держава готова говорити з Москвою щодо питань гарантій безпеки, нейтралітету і без’ядерного статусу.
“Це був перший важливий пункт для Росії, наскільки я пам’ятаю. І наскільки мені пам’ятається, вони через це почали війну. Це зараз вони стали додавати в ультиматуми пункти, а спочатку вони сказали, що розширюється НАТО. І щоб була безблоковість, щоб, власне кажучи, в Конституції України була безблоковість”, – розповів Зеленський в інтерв’ю російським ЗМІ.
За словами президента, цей пункт є пунктом гарантій безпеки для України.
“А оскільки вони кажуть, що це і для них гарантії безпеки, він мені зрозумілий, і його обговорюють. Він глибоко опрацьований, але мене цікавить, щоби це не був ще один папірець а-ля Будапештський меморандум та інше”, — зазначив він.
Президент акцентував, що угоду мають підписати країни-гаранти безпеки, а їхні парламенти — її ратифікувати. Також, за словами Зеленського, щодо цього питання в Україні має бути проведений референдум.
Додамо, що Остання на сьогодні очна зустріч делегацій Києва та Москви відбулася ще 7 березня. Після цього переговори відбувалися у відеоформаті.