Податкова служба вчергове проявляє дива винахідливості. Аби висмоктати з українців ще більше грошей, податку на доходи фізосіб і військовому збору вигадали нове застосування. Так, його зібралися налічувати на відшкодування, яке компанія виплачує своїм співробітникам за витрачені на ті чи інші потреби власні кошти.


Тут маються на увазі звичні нам господарські потреби: коли водій заправляє службову машину або секретар купує канцтовари, а після – компанія повертає витрачені кошти за чеками. Раніше на цьому історія закінчувалася, тепер же – це новий привід заплатити у державну казну. 

Податківці вирішили називати такі відшкодування прибутком фізособи. Тобто, куплений папір для принтера, наприклад, – це прибуток, а раз прибуток, значить, оподаткувати і приплюсувати військовий збір. В цілому, фізособі доведеться заплатити 19,5% від суми.


Таке роз'яснення дали представники ГУ в Запорізькій області і спровокувало воно справжній вибух в світі бухгалтерії.

"Якщо фізичною особою (працівником) придбання товарів здійснено не за рахунок попередньо виданих юридичною особою (працедавцем) коштів під звіт, то дохід, виплачений такій фізособі за реалізовані (продані) товари, включається в його щомісячний (річного) оподатковуваного доходу, як і інші доходи і оподатковується податком на доходи фізосіб і військовим збором на загальних підставах", – йдеться в роз'ясненні.

 
Представників ДФС навряд чи хвилює, чи відшкодує компанія витрати на ПДФО і військовий збір своїм підлеглим. Кого це по-справжньому турбує, так це самих працівників і бухгалтерів: ситуацію інакше, як нісенітницею, назвати вкрай складно.

"Це маячня божевільного. Періодично податкова інспекція плодить якісь фантазії, це одна з них. Є абсолютно чітка норма в статті 165 Податкового кодексу, згідно з якою кошти, за які співробітник відзвітував, що витратив їх на потреби підприємства, не обкладаються податками. Податкова намагається піднести це так: співробітник щось купує і продає підприємству. А чому продає, а, наприклад, не дарує? Це просто їх фантазії, і всі експерти, хто про це чує, плюються, лаються і кажуть, що у когось дах поїхав", – заявила Олександра Томашевська – податковий консультант Київського центру підтримки і розвитку бізнесу, генеральний директор компанії Е.С.Консалтінг.

Популярне: Масові перевірки та шалені штрафи: як каратимуть українців вже з жовтня


Представники бізнесу також оскаржують трактування податкової.

 
"ДФС посилається на пряму норму Податкового кодексу, де видача коштів під звіт має на увазі наявність саме авансу. Тобто вони буквально прочитують цю норму. Нібито відбувається покупка юридичною особою товарів або послуг у фізичної особи. Проте насправді це дії, вчинені за дорученням юридичної особи без будь-якої прив'язки, коли сталися події, до того або після того. Адже це не угода з придбання товару у фізособи, а виконання ним функції спочатку саме від імені підприємства. з роз'ясненнями ДФС складно погодитися", – говорить Юлія Дроговоз – віце-президент Українського союзу промисловців і підприємців.

Зрозуміло, що одного тільки незгоди явно не вистачить, щоб спілкуватися з податківцями і відкривати спір. Особливо якщо трактувати норми таким чином почнуть у всіх регіонах України, а не тільки на Запоріжжі. Поки що юристи радять бізнесу посилатися на постанову Великої палати Верховного суду, якою податківцям заборонили сваволили в нарахуваннях ПДФО і військового збору у випадку з відшкодуванням коштів працівникам компаній. Він уже поставив крапку в цій справі.

"Дійсно кілька років тому була ціла серія подібних судових рішень на користь податківців. Однак останнім було рішення Верховного суду, який видав висновок, що доходу в даному випадку не виникає, оскільки має місце, по суті, компенсація витрат, понесених при виконанні трудових обов'язків", – підкреслив Віктор Мороз – керуючий партнер адвокатського об'єднання "Suprema Lex".

 
Він нагадав також, що БП-ВС остаточно, і оскарженню не підлягає.