Михайло Подоляк схарактеризував довгоочікуваний візит місії МАГАТЕ як “дивний”. Наразі навіть не можна збагнути, чи розуміють у МАГАТЕ, що насправді відбувається, та чим це загрожує.

Подоляк в ефірі телемарафону зауважив, що 2 години Гроссі водив по території ЗАЕС Ренат Карчаа, інформує 24 канал. Це – радник гендиректора “росатому”, людина з дуже кримінальною репутацією. До слова, Україна оперативно відреагувала, й Карчаа опинився у санкційному списку.

Подоляк розповів, що замість того, аби піти у машинну залу та подивитися індикативно, що відбувається з реактором, місія МАГАТЕ ходила територією ЗАЕС. А окупанти показували їм будівлі та сипали пропагандою. Вони дивилися на зброю, на військову техніку, яка буквально перед очима в них стоїть, і ніяких заяв поки не було зробили, – обурився Подоляк. З українським персоналом, який перебуває на ЗАЕС, місія не спілкувалася. Жодних оцінок усього, що стосується індикативного залу, не зробили.

Завданням місії було оцінити стан реактора. Окрім того, необхідно, аби з’явилася демілітаризована зона навколо ЗАЕС (10 – 15 кілометрів). Персонал у повному складі має перебувати на ЗАЕС. Однак досі місія МАГАТЕ про це не говорить. Виникає питання, чи є у них взагалі розуміння, що насправді відбувається на ЗАЕС.

Додамо, що Україна і світ поки не почули від місії Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) головного заклику до Росії-демілітаризувати Запорізьку атомну електростанцію. Про це президент Володимир Зеленський заявив у виступі-відеозверненні до учасників міжнародного економічного форуму “Амброзетти”.

Він зазначив, що Україна опинилася в “епіцентрі російського радіаційного шантажу”, тому що російська армія ще в березні захопила Запорізьку АЕС і досі утримує її. Президент підкреслив, що окупанти неодноразово обстрілювали АЕС, в тому числі з танків.

“Під прикриттям атомної станції російська армія обстрілює сусідні міста і райони”, – додав він.

За словами Зеленського, окупанти здійснюють провокації, обстрілюючи й саму станцію, щоб “тиснути на Україну і на всіх в Європі, на весь світ”, щоб партнери здалися і не підтримували Україну.

“Саме для цього Росія робить цей радіаційний шантаж”, – підкреслив Зеленський.

Він нагадав про ситуацію, коли всі були за крок від катастрофи, коли зупинилися енергоблоки АЕС, тому що в результаті обстрілу окупантами були пошкоджені лінії електропередач. Президент України зазначив, що за допомогою партнерів було забезпечено направлення місії МАГАТЕ на станцію, і вчора вона побувала ЗАЕС.

“Ми домовилися з главою МАГАТЕ, з паном Гроссі, членами місії, коли я зустрівся з ними, що вони допоможуть з головним – головним питанням безпеки ЗАЕС – головне питання: демілітаризація станції, тому що це ключове для захисту всіх нас, всіх європейців від радіаційної катастрофи. Також ми домовилися, що разом з місією МАГАТЕ на територію ЗАЕС прибудуть незалежні журналісти з українських та міжнародних ЗМІ”, – повідомив він.

При цьому Зеленський додав, що російські військові зупинили на блокпосту журналістів, які їхали разом з місією, і не пропустили далі, тому що розуміли, що в присутності представників вільних медіа “буде неможливо брехати МАГАТЕ і всьому світу”, тобто вільні ЗМІ “лякають Росію”. За його словами, це свідчить про те, що окупанти усвідомлюють свою відповідальність за катастрофу, на межі якої опинилася станція.

Зеленський зазначив, що на жаль, “місія не захистила журналістів і не дотиснула росіян”, щоб представники ЗМІ таки відвідали АЕС. За його словами, в розмові з представниками місії українською стороною зазначалося, що без незалежних ЗМІ на місію будуть впливати російські пропагандисти, і “це буде театр”.