— Малеча гралася біля кіоску. Щось не поділили з дітьми ромів. Почали сваритися. Ті покликали старших братів на допомогу. Хлопці з сапами та залізними прутами погнали наших діток у ліс. У конфлікті вирішили розібратися дорослі. Старші цигани похапали сокири й шаблі, полізли битися. Погрожували вогнепальною зброєю. Їх було чоловік 10, — каже 46-річна Світлана УСЕНКО з села Макухівка неподалік Полтави.

2 вересня між селянами та приїжджими циганами стався конфлікт. Двох чоловіків із травмами забрали до райлікарні.

— Під час бійки всі селяни полякалися. Діти тікали хто куди. Один хлопчик перестрибнув через паркан, благав про допомогу. Не пощадили. Побили його і тих людей, хто за нього заступився. Дівчину за коси витягли з будинку, копали сильно. Дитина від переляку обмочилася. Півгодини не розмовляла. Наші чоловіки пішли розібратися. Одному роми шаблею розрубали череп, заділи дві артерії. Зараз у реанімації. Іншому переламали ребра, — розповідає місцева 38-річна Ольга.

Раніше подібних конфліктів не було, кажуть у Ковалівській сільраді, куди входить Макухівка.

— Із ромами уживалися мирно. Жодних проблем не виникало. Кілька тижнів тому до однієї сім'ї приїхали родичі. За цей час у Макухівці відбулися кілька крадіжок. Це обурило місцевих. Коли стався інцидент із дітьми, терпець увірвався. Негатив переріс у бійку, — каже сільський голова 36-річний Олександр Бублик.

— Приїжджі почали робити безлад у селі. По три будинки в день обкрадали, виривали сумки в жінок. На людей кидалися з палицями, — каже місцева 49-річна Світлана Кейбало. — Із старожилами проблем не мали. У ромів є правило — там, де мешкають, нічого не крадуть, шкоди не роблять.

— Причетна до розбірок родина ромів втекла з села. Офіційно в Макухівці зареєстровані до сотні циган. Інші — нелегали, — додає Олександр Бублик.

Цигани в Макухівці живуть близько 10 років. Їх — понад 200 осіб. Заснували власну общину. Постійної роботи не мають.

На місцевому смітнику збирають брухт і вторсировину. Це найбільший нелегальний сміттєвий полігон області. Розташований за 300 м від сільських хат. Контролюють збір кольорових і чорних металів. Для сортування сміття наймають місцевих жителів.

— Корінні жителі виїздять із Макухівки. Натомість община ромів щороку стає більша. Справ із ними краще не мати — ­мстиві. Поліція їх боїться, бо мають зв'язки, — каже 79-річна Катерина Судовікова.

До села приїхали спецпризначенці. Два тижні з поліцією патрулюватимуть вулиці Макухівки.