Британія прагне посилити свій авторитет на міжнародній арені після виходу з Євросоюзу, і у цьому зв’язку її активна участь у Кримській платформі матиме геополітичні переваги для країни.
Таку думку в інтерв’ю Укрінформу висловила британський експерт з питань Росії, дослідниця Товариства Генрі Джексона Джейд МакГлинн, коментуючи практичне значення для Британії підтримки України, зокрема у форматі Кримської платформи.
«Велика Британія також має відчувати геостратегічні переваги від прийняття на себе провідної ролі у Кримській платформі, зокрема тому, що вона прагне посилити свої позиції на міжнародній арені після Брекзіту. Аналіз показав, що уряд Великої Британії усвідомлює природу російської загрози та висуває амбіції, що поки не є чітким або детальним планом дій, для реалізації свого бачення Глобальної Британії», – зазначила МакГлинн.
Також вона звернула увагу на те, що рішення Німеччини продовжити будівництво газопроводу “Північний потік-2” викликало обурення серед країн Центральної та Східної Європи, і тут «Велика Британія може використати власну співпрацю з Україною для посилення свого впливу на східній половині континенту в той час, коли її голос у Європі слабший, ніж був зазвичай».
Крім того, за словами МакГлинн, «саме в інтересах Британії – вжити серйозних заходів для розробки стратегії деокупації Криму та висловлювати підтримку українському суверенітету, оскільки це також сигналізує про намір відновити заснований на певних правилах порядок та поновити силу міжнародного права».
У цьому контексті вона нагадала: «отруєння російськими спецслужбами Сергія та Юлії Скрипалів у 2018 році свідчить про те, що російська влада впевнена: вона не стикнеться з будь-якими серйозними наслідками, навіть якщо застосує хімічну зброю на території Великої Британії».
Експерт переконана, що послідовний і серйозний підхід до злочинної діяльності РФ вимагає багатопланових дій, включаючи удар по елітах, пов’язаних з російським урядом, що залишають свої гроші в Лондоні.
Утім, «Британія могла б наразі використати Кримську платформу, щоб надіслати сигнал про сталу підтримку політики червоних ліній – замість того, щоб просто непереконливо описувати їх», – наголосила МакГлинн.
Згадавши про інцидент у Керченській протоці з обстрілом і захопленням Росією катерів ВМС України Росією, а також перспективами розміщення ядерної зброї РФ у Криму, експерт зауважила, що Британія має дотримуватися самостійно і в рамках НАТО «твердої позиції щодо Росії, при цьому зберігаючи присутність у регіоні, щоб забезпечити свободу судноплавства, а також діяти як видимий сигнал для нагадування Росії, які в України є союзники».
Нагадаємо, 23 серпня 2021 року Київ готується прийняти інавгураційний Саміт Кримської платформи – української ініціативи, спрямованої продемонструвати міжнародну єдність навколо позиції, що “Крим – це Україна”, засудити злочини Російської Федерації в Криму та навколо нього, а також визначити параметри міжнародної політики щодо деокупації півострова.
В Києві зберуться президенти, прем’єр-міністри, міністри закордонних справ, міністри оборони, топурядовці, голови парламентів, депутати та експерти з понад 40 країн світу.
23 серпня вони зустрінуться на першому установчому саміті Кримської платформи, щоб вчергове засвідчити політику невизнання тимчасової окупації Криму.
Це перший масштабний захід такого формату за участі лідерів та представників декількох десятків країн світу з часів пандемії, і символічно, що саме питання деокупації Криму об’єднало світ у важкий період ковідної реальності.