В українському політикумі розгорівся новий скандал. Цього разу його причиною стала купівля народним депутатом від «Блоку Петра Порошенка», екс-журналістом і редактором «Української правди» Сергієм Лещенком елітної квартири у центрі Києва за ціною понад 7,5 мільйона гривень.
З інформації відкритих джерел, загальна площа квартири становить 192 кв. метри. Будинок, де придбане житло, знаходиться на вулиці Івана Франка. Як відомо, на вулиці Івана Франка також проживає керівник проекту «Українська правда» Олена Притула, під керівництвом якої Сергій Лещенко працював багато років до переходу на роботу в парламент, пише Петро Герасименко.
На своїй сторінці в Facebook нардеп написав, що частина грошей – це його заощадження «як колишнього співвласника Української правди». Крім цього, він заявив, що у 2013-2014 роках ним був задекларований дохід понад 100 тисяч доларів, а половина суми придбання – це «позика від засновника Української правди Олени Притули терміном на 10 років. Також допомогла новоспечному політику покращити житлові умови його кохана подруга – діджей Анастасія Топольська, яка полюбляє виступати на концертах у Росії і частенько відвідує Москву.
Водночас, сама цифра таких заробітків нардепа викликає певні сумніви. Адже у 2015 році Сергій Лешенко задекларував 212 тисяч гривень доходу. Також незрозуміло за які заслуги нардеп зумів заробити у 2014 році гонорар Google з Ірландії 768 526 гривень. Логічне питання виникає і до Олени Притули: звідки в неї з’явилося зайві кілька мільйонів гривень для свого колеги? Якщо заробітки журналістів такі високі, то чи сплатили вони відповідні податки до державного бюджету?
Мирослава Гонгадзе, дружина засновника і першого головного редактора «Української правди» Георгія Гонгадзе, відповіла Сергію Лещенку в коментарях таким чином: «Вибач Сергій, ти знаєш я тішуся за тебе, але хочу таки відмітити, що діти Георгія Гонгадзе не отримали навіть одної гривні від заснованого їхнім батьком проекту. Може як співвласник створиш протекторат мені перед Оленою, може хоч на оплату на навчання мені позичить на «10 років».
Сам Сергій Лещенко намагається виправдатися та уникнути суспільної критики. Хоча виходить це в нього не дуже переконливо. Так він запевняє, що нібито відмовився оформляти квартиру на підставну особу. Також стверджує про свою скромність у житті.
«Дно ринку. Тому ціна 1500 доларів за метр на вулиці Франка в Києві – це вагомий аргумент на користь житла. За такими квартирами стоять черги, і їх купують майже миттєво. Можете вірити мені чи ні, але просто проконсультуйтеся з фахівцями. І така ціна має пояснення: будинок не готовий на 100%, а забудовнику були потрібні гроші. Тому укладати угоди треба дуже швидко», – пояснив він на своїй сторінці у Фейсбук.
Пікантності ситуації додає те, що раніше Сергій Лещенко намагався позиціонувати себе як видатного борця з корупцією. Він виступав за прозорість походження матеріальних статків. Говорив про європейські стандарти політики. Заявляв, що бореться з олігархами і абсолютно незалежний від них. Критикував джинсу у ЗМІ. Говорив про нову якість політики і виступав на різних конференціях.
Однак, так вийшло, що вартість квартири Лещенка більш як у 2 рази перевищує доходи його нової партії «Демальянс» за весь 2015 рік. Яким чином один з засновників нового політичного проекту планує доводити українському суспільству свою принциповість та чесність, якщо сам виявився замішаний у доволі непрозорій схемі? Як він буде виплачувати позику на квартиру і платити за комунальні послуги, якщо зарплати його як народного депутата на це явно не вистачить. А на рахунках у колишнього журналіста 24 тисячі гривень.
Скандал з Сергієм Лещенком має і моральну сторону справи. Як на фоні тотального зубожіння населення і війни з Росією на Сході окремі журналісти-політики можуть собі купувати квартири за сотні тисяч доларів, а більшість українців змушені боротися за виживання.
У зв’язку з скандалом, який розгорівся, виникає питання, чи перевірить НАБУ законність походження доходів нардепа Сергія Лещенка? Цілком можливо, що чутки про фінансування деяких завзятих борців з корупцією та прихильників європейських цінностей олігархами мають вагомі підстави. І зустріч Сергія Лещенка і олігарха Констянтина Григоришина у київському ресторані не була випадковим збігом обставин, а проявом плідної співпраці.