Хто ж вбивця Мотороли?

Вбивство терориста "Мотороли" (Арсенія Павлова), якого 16 жовтня підірвали в ліфті будинку в центрі Донецька, стало резонансною подією. Росіянин на прізвисько "Моторола" – одіозна фігура, жорстокий вбивця українських військових і цивільних громадян, які підтримували Україну. Чому вбили "Моторолу" і як це може вплинути на переговорні процеси по врегулюванню конфлікту – в матеріалі сайту "24".

Хто такий "Моторола"?

Терорист Арсен Павлов – російський громадянин. На своїй батьківщині він був звичайним автомийником. Але свого часу воював у другій чеченській війні, брав участь в анексії Криму. А потім став одним з активних учасників так званої "російської весни", а де-факто – російської агресії на Донбасі, був командиром терористичного батальйону "ДНР" "Спарта".

Дуже швидко він став так званим "героєм ДНР". Прославився Павлов своєю жорстокістю, він безжально катував в вбивав українських бійців. Про що публічно повідомив ще в 2014 році. Зокрема, як написав на своїй сторінці у Facebook народний депутат Мустафа Найєм, у травні 2015 року моніторингова група Amnesty International повідомила про наявність як мінімум п'яти свідків того, як Павлов убив полоненого захисника донецького аеропорту Ігоря Брановицького.


В Росії "Моторола" мив машини

В Донецьку бойовик знайшов нову дружину, за свої "заслуги" швидко розбагатів. Також є інформація, що він воював Сирії.

Версії вбивства

В схожих випадках – а це вже не перше вбивство проросійських терористів "Д/ЛНР" – версій, звичайно, багато. Деякі з них здаються малоймовірними.

1. Операція українських спецслужб або ДРГ.

Цю версію озвучив лідер донецьких терористів Олександр Захарченко. Її активно почали розкручувати російські ЗМІ і в соцмережах. В Україні таку причетність заперечують. Хоча, як зазначив у коментарі сайту голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко, повністю відкидати цю версію не можна, хоча не всі її поділяють.

Деякі спостерігачі вважають, що в української армії немає розвідки і таких професійних серйозних розвідгруп на території "ДНР". Але це не перша подія такого роду. Раніше вже були замахи на Захарченко,
– говорить політолог.

В той же час, зазначає Фесенко, треба врахувати, що будинок, де жив "Моторола", посилено охоронявся і проникнути туди та закріпити міну в шахті ліфта – непросто. Російські спецслужби чи хтось із конкурентів "Мотороли" мали таку можливість. Українські диверсанти – навряд чи.

2. Помста.

За те, що "Моторола" катував і вбивав українських військовополонених, бажаючих йому помститися – як серед професійних військових, так і добровольців – достатньо.

Водночас є і версія помсти не тільки з боку рідних і близьких загиблих українських бійців. Як не дивно, серед бойовиків також могли бути бажаючі вбити "Моторолу". Як написав російський блогер Володимир Голишев, це помста за "зачистки" в Луганській області.

Останнім часом "Моторола" займався зачисткою людей, які створили "російську весну" в Луганській області, на замовлення Плотницького. Можете уявити, яких він нажив собі ворогів. Людей, які вміють поводитися зі зброєю, у яких є відмінний мотив,
– зазначає Голишев.

3. Внутрішні розбірки.

Цю версію вважають менш правдоподібною. За словами Володимира Фесенка, в так званій "ДНР" більше проявляється консолідація її керівництва, ніж в "ЛНР", де йде відкрита конкуренція і зачистка. "Моторолу" не помічали в якихось внутрішніх конфліктах, хоча виключати приховану конкуренцію також не варто. Можливо, Захарченко бачив у ньому потенційного конкурента.

4. Абхазький слід.

Екзотична версія. Її автори вважають, що одна з причин вбивства бойовика – образа абхазців дружиною "Мотороли". Як відомо, влітку після відпочинку в Абхазії вона опублікувала в соцмережі пост, де достатньо в грубій формі обізвала місцевих мешканців. Прихильники цієї версії переконані, що це помста абхазців, які не могли пробачити цього "Моторолі". За повідомленням військового експерта Романа Доніка, представники однієї з абхазьких угрупувань довго просили дозволу в Кремля. І нарешті отримали.


Екзотична версія. Помста за образи абхазців дружиною "Мотороли"?

Дуже сумнівно, що абхазці так сильно хотіли ліквідації "Мотороли", що аж у Москви питали дозволу. Водночас, їхні цілі цілком могли співпасти з кремлівськими, і абхазців просто використали.

5. Російські спецслужби.

Цієї версії дотримується багато хто в Україні. Вбити "Моторолу" російські спецслужби, зауважує Володимир Фесенко, могли з двох причин.

Перша – в Кремлі вирішили, що треба поступово прибирати найодіозніші фігури серед ватажків бойовиків, щоб вони не дратували Захід у процесі врегулювання конфлікту на Донбасі.

Друга – провокація проти України. Саме зараз "Моторолу" російські спецслужби могли б усунути для того, щоб створити привід для конфлікту, зриву зустрічі в Нормандські форматі, яка зараз готується.

Російські спецслужби знищують "Моторолу", щоб підставити Україну, дискредитувати нашу державу, звинувативши українських диверсантів. Це дуже схоже на події, які відбувалися в серпні в Криму. Коли Москва фактично організувала справу так званих "українських диверсантів", звинувативши в цьому Київ,
– зауважує Фесенко.

На думку політолога, можливо, вбили "Моторолу" з такою ж ціллю: звинуватити Україну в агресивності, небажанні досягти миру на Донбасі. Ця версія досить імовірна, особливо, якщо врахувати масову істерію в російських ЗМІ, які почали її розкручувати ще до того, як про вбивство повідомили офіційно.

Наслідки вбивства бойовика

Захарченко одразу пригрозив, що організує у відповідь теракти в Україні. На жаль, цього виключати не можна. Особливо, якщо згадати, що СБУ неодноразово затримувала диверсантів. Зокрема, в Києві була затримана жителька Луганська із вибухівкою. Крім того, показовий теракт стався в Харкові в лютому 2015 року, коли під час мирної ходи до річниці Революції Гідності стався вибух, під час якого загинуло четверо людей.

Хоча, на думку політичного експерта Тараса Чорновола, погрози диверсій звучать з боку терористів не вперше. Але СБУ зупиняла такі дії, вже ліквідована не одна терористична група. За його словами, в Україні створені досить серйозні антитерористичні центри. У будь-якому випадку посилювати заходи безпеки необхідно.

Окрім цього, що не менш важливо, ця подія матиме своє продовження в переговорних процесах. В першу чергу, контактної групи в Мінську, яка тривалий час намагається домовитися про перемир’я, і зараз ідуть переговори про розведення військ у трьох точках по лінії зіткнення.

По-друге, знову під загрозою зустріч у Нормандському форматі, яку наразі європейські лідери в посиленому режимі пробують організувати. Дійсно, прослідковується аналогія з "кримськими диверсантами". Адже ця явна провокація була організована напередодні зустрічі "нормандської четвірки". Одразу після затримання ФСБ "українських диверсантів" Путін заявив, що немає сенсу в такій зустрічі.

Путін не хоче зірвати зустріч у Нормандські форматі. Головне завдання Кремля – підставити Україну і звинуватити нас у зриві мирного процесу. Дискредитувати і послабити наші позиції на переговорах. Такою була мета кримської диверсії. І тепер вбивство "Мотороли",
– переконаний Фесенко.


Тарас Чорновіл вважає, що на переговори вплине не стільки вбивство "Мотороли", скільки заява Петра Порошенка про те, що Україна не буде займатися політичними питаннями в Донбасі (вибори тощо) до того моменту, поки не вирішаться всі безпекові питання.

Путін мстить за свої геополітичні програші. Минулого тижня в світі прокотилась жорстка хвиля ставлення до Росії. Серйозні західні видання почали порівнювати Путіна з Гітлером. З такими людьми повноцінно вести переговори, лобіювати їхні інтереси ніхто не ризикне. Бо це самогубство,
– вважає Чорновіл.

Так чи інакше, Україні треба аргументовано спростувати версію того, що "Моторолу" начебто вбили українські ДРГ. У випадку з Кримом організація "диверсії" була така непрофесійна, що на Заході на це не звернули увагу. Як поведуть себе Брюссель і Вашингтон зараз – складно сказати. Незважаючи на те, що на осінній сесії ПАРЄ в двох резолюціях Росію прямо назвали агресором, який постачає на Донбас свою техніку і людей, Захід досі у роздумах щодо посилення санкцій. Крім того, на саміті ЄС, який відбудеться 20-21 жовтня, питання посилення санкцій у відношенні до Росії через її агресію в Сирії навіть не розглядатиметься. Тому українській владі і дипломатії необхідно підготувати добре продуману стратегію на переговорах. Тим більше, що Київ має чимало доказів присутності російських військ на Донбасі.

Що стосується "Мотороли", то влучно написав на своїй сторінці у Facebook журналіст Юрій Бутусов.

Моторола зробив блискучу кар'єру найманого вбивці. Ліфт "Мотороли" – став одним із символів "російської мрії" і "русского міра" на Донбасі. Але є в цьому один найважливіший урок для всієї РФ і росіян. Урок, який "Моторола" довів своїм марним життям і заслуженою смертю: навіть простий бідний автомийник у Росії живе зараз довше, ніж "герой ДНР",
– підкреслив Бутусов.