Україна і Туреччина досягли домовленості щодо укладення Угоди про зону вільної торгівлі (ЗВТ). Укладення угоди про ЗВТ підписали президенти Туреччини та України Реджеп Таїп Ердоган та Володимир Зеленський.

Угода про вільну торгівлю з Туреччиною значно вплине на загальний масштаб і якість українського експорту.

За умови наявності ЗВТ з країною, що визнає єдиний сертифікат походження товару EUR1, можна використовувати імпортовану сировину для виробництва товарів на експорт за нульовою митною ставкою.

Найбільшою статтею експорту з Туреччини до України є текстиль ($570 млн).

За підсумками 2021 року, товарообіг між Україною та Туреччиною зріс на 52% до $7,38 млрд. Україна експортувала до Туреччини товарів на $4,14 млрд, імпортувала – на $3,23, свідчать дані Держмитниці.

Тепер експортери обох країн зможуть вільно постачати та купувати різноманітні товари та продукти в Україні та Туреччині. ЗВТ передбачає скасування мит, податків і зборів, а також кількісні обмеження у взаємній торгівлі відповідно до міжнародного договору.

Міністр економіки Юлія Свириденко зазначила, що підписання угоди про ЗВТ із Туреччиною дозволить Україні відійти від радянської структури зовнішньої економіки, логістичних та виробничих ланцюжків.

“Уряд підтримав текст Угоди про Зону вільної торгівлі України з Туреччиною. Учора Президент України Володимир Зеленський анонсував її підписання під час візиту Президента Туреччини Реджепа Тайїпа Ердогана до Києва.

Без перебільшень – це «дипломатичний довгобуд» віком більше 10 років.

Відсутність Угоди не дозволяла Україні повністю відійти від радянської структури зовнішньої економіки, логістичних та виробничих ланцюжків.

Зараз завдяки Угоді всі дружні країни Чорноморського басейну – Грузія, Молдова, Болгарія, Румунія, Туреччина та Україна – будуть поєднані угодами про вільну торгівлю зі спільними правилами. Саме тому документ має величезне значення для всього регіону.

Угода про ЗВТ стане імпульсом до нарощування виробничої кооперації, взаємних інвестицій і товарообігу. Для цього Туреччина обнулює мита на 10 337 товарних позицій (95% від загальної кількості товарів, які експортує Україна). Ще на 1348 видів продукції будуть діяти тарифні квоти або зменшення мит.
Позитивний результат для української економіки – це також створення нових робочих місць в галузях, орієнтованих на експорт. За попередніми прогнозами Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Угода дасть вцілому +2,2% до ВВП і +2,6% до доходів домогосподарств. Загалом товарообіг може зрости на 38%.

Українські виробники задовольнять попит на турецьку сировину. Вироблений з неї товар буде вважатися українським і зможе безмитно потрапити на ринки усіх європейських країн відповідно до сертифікату EUR1.

Зміцнення стратегічного партнерства України і Туреччини розкриє нові економічні та геополітичні перспективи, а також зміцнить наші позиції, що надважливо в умовах активізації російської агресії.

Запровадження нових правил створить нові реалії для українських галузей. Для м’якшої та поступової переорієнтації низки галузей Міністерство економіки розробило відповідний пакет рішень”, – написала вона на своїй сторінці у фейсбук.

Приїзд Ердогана до України та підписання угоди про ЗВТ раніше анонсував Зеленський. За словами президента, ця домовленість є потужним економічним сигналом.

Напередодні Кабінет Міністрів України ухвалив чотири важливі постанови та договори, у тому числі схвалив угоду про вільну торгівлю між Україною та Туреччиною.

Країни йшли до підписання документа понад два роки. У 2019 році Україна та Туреччина розпочали консультації щодо Зони вільної торгівлі.

Спочатку українські чиновники запевняли, що країни домовляться про ЗВТ до кінця 2020 року. У квітні 2021-го Зеленський та Ердоган вирішили прискорити угоду про ЗВТ між Україною та Туреччиною. Тоді турецький лідер зазначав, що угода дозволить досягти загальної мети та збільшення обсягу торгівлі до $10 млрд.