На позачерговому засіданні 18 січня уряд прийняв рішення, яким ціна на газ для населення обмежується 6,99 грн за кубометр. Як зазначив прем’єр-міністр Денис Шмигаль, така ціна буде діяти до завершення опалювального сезону або до завершення карантину, – пише журналіст Марина Началова.

За словами Шмигаля, дане рішення дозволить знизити суми в платіжках в середньому на 30%, а деяким українцям – до 40%. Шмигаль зазначив, що якщо в 2018-2019 роках платіжки за комуналку в середньому становили 75% від тодішньої мінімальної зарплати, то тепер, після встановлення граничного тарифу, платіжки українців складатимуть приблизно 40% від мінімальної зарплати.

Крім того, Шмигаль повідомив, що в подальшому Уряд зобов’яже всі газопостачальні компанії представити свої річні продукти для населення, щоб люди змогли підписати річний контракт і заздалегідь розуміти ціни в платіжках.

…Але українці продовжують протестувати.

“Тарифні” протести, які розгорілися в Україні тиждень тому, тривають в деяких регіонах і сьогодні.

Так, у Полтаві протестувальники перекрили трасу Київ-Харків. Рішення уряду про ціну газу 6,99 гривень там назвали “подачкою”. Учасники акції вимагали знизити тариф на газ до 2 грн за кубометр, а також знизити тарифи на інші комунальні послуги.

Також, як повідомив нардеп Михайло Волинець, мітингувальники вимагали направляти газ українського видобутку виключно на потреби українських споживачів, що, за словами протестувальників, дозволило б знизити ціну на газ.

Протестували і в Чернівецькій області: там мітингувальники перекривали рух в селах Мамаївці, Дубівці, Берегомет, Неполоківці, Оршівці та в місті Кіцмань. Вимоги у буковинців ті ж – врегулювати тарифи на всі житлово-комунальні послуги.

Вихваляючись “вольовим” рішенням про граничну ціну на газ, уряд скромно мовчить про плату за транспортування газу, яка, як відомо, йде окремою платіжкою.

Так, один із експертів заявив, що зниження ціни відчують далеко не всі.

“Все, що говорять Шмигаль і Зеленський, – відверта брехня, адже це зниження буде стосуватися невеликої кількості наших співвітчизників, які використовують газ як опалення. За моїми підрахунками, це буде стосуватися максимум 1,5 мільйона громадян”, – сказав він

Він зазначив, що зниження тарифу відчують ті споживачі, які платили за газ за ціною вище ніж 7,22 – 7,50 грн за кубометр.

“Давайте говорити чесно: мова йде не про 6,99, мова йде про 6,99 + ще майже 1,80 за доставку. Тобто вся ціна газу буде досягати 9 гривень за кубометр”, – додав він.

Користувачі Фейсбуку залишають коментарі на сторінці Шмигаля, і, судячи з дописів, у громадян багато питань до розпіареного зниження ціни на газ.

Зокрема, українці відзначають, що в минулих роках, з якими в Кабміні порівнюють нинішній стан справ, не було окремої плати за транспортування газу. До того ж про зниження тарифів на електрику, воду, опалення в уряді не говорять.

На що ж в дійсності можуть розраховувати українці? По-перше, після закінчення опалювального сезону або карантину (дивлячись що закінчиться раніше), ціни на газ повернуться до ринкових.

По-друге, гранична ціна 6,99 грн за кубометр – це не “стеля”, адже платити доведеться ще й за транспортування, тариф на яке, до слова, також пообіцяли обмежити показником не вище 1,79 грн/кубометр.

По-третє, газ не подешевшає для тих, хто і так платив за тарифом менше 6,99 гривень. А з тих, для кого тариф все-таки істотно знизиться, реально відчують зниження ціни ті, хто використовує газ у великих обсягах, тобто для опалення.

По-четверте, подорожчав в Україні не тільки газ, а й інші комунальні послуги. В уряді анонсували механізм компенсації підвищення тарифу на електроенергію, але, знову ж таки, не для всіх, а тільки тим, хто користується електроопаленням.

Тож “тарифні” протести, судячи з усього, будуть тривати й далі, поки влада не погодиться зробити більше кроків для полегшення життя простих громадян, резюмувала журналістка.