Щодо колишнього президента Грузії, колишнього голови Одеської обласної державної адміністрації Міхеїла Саакашвілі відкрито чотири кримінальні справи.

Про це пише Корупція.Інфо

“Відомо, що сьогодні Саакашвілі є нев’їзним до Грузії, так як там його очікують добре відігрітися його політичними опонентами за час його владарювання нари. Сьогодні екс-президент перебуває у внутрішньодержавному розшуку по ряду кримінальних справ. В цілому існує 4 кримінальні справи проти Міхеїла Саакашвілі “, – пише він.

Справу про розтрату державних коштів

Саакашвілі звинувачують у розтраті за його вказівкою близько $ 5 млн спеціальною службою державної охорони Грузії. За твердженням Головної прокуратури Грузії, ці кошти були витрачені на особисті потреби екс-президента: послуги особистого кухаря, масажистки Дороті Штейн (т.зв. “Доктор Доті”), SPA-салони, готелі, оренди яхт в Італії, придбання одягу, подарунків і сувенірів, оренду приватних житлових приміщень, навчання дітей Саакашвілі та інше.

Популярне: ТЕРМІНОВО: В зоні АТО стався переломний момент

Як відзначають джерела в правоохоронних органах Грузії, списання зазначених витрат було вироблено за документами з грифом “секретно”, до того ж, що жоден з цих документів не містив інформацію, що відноситься до державної таємниці.

Головна прокуратура Грузії з відповідними звинуваченнями вже намагалася оголосити політика-втікача в міжнародний розшук по лінії Інтерполу, але в Ліоні, де знаходиться керівний орган організації, прийняли рішення, що будь-яке переслідування колишнього президента Грузії неприпустимо.

“Це і не дивно, адже Саакашвілі було прийнято вважати ставлеником Заходу, а своїх, як водиться, не здають”, – підкреслює Пескин.

“Згідно з інформацією, отриманою від національного центрального бюро Інтерполу МВС Грузії, генеральний секретаріат Інтерполу не прийняв позитивне рішення щодо оголошення в міжнародний розшук Міхеїла Саакашвілі. Також було скасовано міжнародний розшук по червоному циркуляру щодо Давида Кезерашвілі”, – кажуть грузинські силовики.

Втім, Головна прокуратура Грузії не має наміру здаватися: вони планують повторно звернутися до відповідного підрозділу Інтерполу і, спираючись на наявні докази, вимагати оголосити Саакашвілі в міжнародний розшук.

Справа про побиття Валерія Гелашвілі

Крім розтрати державних коштів на особисті потреби, Саакашвілі звинувачують у перевищенні службових повноважень у справі про побиття влітку 2005 року депутата парламенту Грузії Валерія Гелашвілі. Звинувачення було пред’явлено Саакашвілі заочно 5 серпня по п. “Б” ч. 2 ст. 333, п. “Д” ч. 5 ст. 25-117 КК Грузії.

У червні 2005 року в газеті “Резонанс” була опублікована стаття тодішнього грузинського парламентарія Валерія Гелашвілі, в якій він висловлював невдоволення щодо Саакашвілі через те, що у нього відняли майно, вартість якого не відшкодували. У тій же статті він різко пройшовся по особистому житті Саакашвілі.

“Після виходу статті Саакашвілі з метою покарання Валерія Гелашвілі, з мотивів особистої помсти, доручив тодішньому міністру МВС Грузії Мерабішвілі фізичну розправу над Гелашвілі. Відповідно 14 липня 2005 року співробітники МВС блокували автомашину Гелашвілі і напали на нього. В результаті побиття Валерій Гелашвілі отримав тяжкі тілесні ушкодження, а обличчя – легкі тілесні ушкодження “, – повідомили джерела в Грузії.

Справа про вбивство Гиргвліані

У скандальній “справі Гиргвліані” Саакашвілі притягнутий до кримінальної відповідальності за ч. 2 ст. 332 КК Грузії.

27 січня 2006 року о м.Тбілісі в кафе “Шарден” відбулася словесна перепалка між Майсурадзе Татіей і Гиргвліані Олександром. Гиргвліані образливо відгукнувся про дружину міністра МВС Грузії Мерабішвілі Тамарі і інших осіб. Після цього співробітники МВС із застосуванням сили посадили Гиргвліані і супроводжуючого в автомобіль, викрали і вивезли їх на територію, прилеглу до кладовища Окрокана, де пізніше був виявлений труп Гиргвліані.

У суспільстві росла негативна реакція і занепокоєння в зв’язку з викраденням і смертю Олександра Гиргвліані. З боку влади з’явилася вимога розслідувати цю справу і покарати винуватців.

Саакашвілі, який був поінформований про участь в цій справі високопосадовців МВС, усвідомлював, що повне розголошення обставин злочину негативно відіб’ється на рейтингу і авторитеті влади, і на порядку денному постане питання про відповідальність.

“Щоб уникнути подібного ризику, при пособництві і безпосередньому залученні Саакашвілі були заплановані і здійснені злочинні дії, на підставі яких різним органам влади була надана можливість упереджено досліджувати вищезгадані факти”, – повідомляють грузинські джерела подробиці справи.

Відповідно, щоб ввести громадськість в оману, 6 березня 2006 було публічно оголошено, що нібито виявлені особи (порівняно невисокого рангу), які брали участь у вчиненні злочину. Згадані особи, відповідно до попередніх обіцянок, в період відбування покарання користувалися пільгами, забороненими законом; крім зазначеного, в обмін на заступництво інших співробітників, їм були передані грошові суми в великому розмірі. При цьому, 24 листопада 2008 року відповідно з попередньою обіцянкою, даною Саакашвілі, він помилував згаданих осіб і скоротив призначений ним термін удвічі. В результаті зазначеного стало можливим застосування правового механізму їх умовно-дострокового звільнення.

Справа “Імеді”

У 2006-2007 роках в ефір телекомпанії “Імеді” вийшло безліч сюжетів про справу Гиргвліані та інших справах, негативно відбивалися на рейтингу правлячої команди Міхо. Саакашвілі, щоб припинити цей потік правди, почав погрожувати власнику каналу Патаркацишвілі, щоб останній віддав канал. В іншому ж випадку пообіцяв, що стосовно нього буде розпочато кримінальне переслідування. Незважаючи на це, телекомпанія “Імеді” продовжувала випускати в ефір критичні сюжети, в тому числі в безперервному режимі висвітлювала масові акції протесту, які мали місце 7 листопада 2007 року.

Саакашвілі, порушенням чинних законів Грузії, вирішив зробити погром телекомпанії “Імеді” і відключити мовлення. Відповідно, 7 листопада 2007 року силовики влаштували погром ТК “Імеді”.

12 лютого 2008 року після смерті Бадрі Патаркацишвілі, Саакашвілі вирішив здійснити “віджим” всього основного майна Патаркацишвілі під контроль осіб, наближених до влади. Відповідно, сім’ю Патаркацишвілі також позбавив належних їй різних компаній і майна. Після того, як сім’я Патаркацишвілі звернулася з позовом в Міжнародну комісію з торгівлі і зажадала повернення майна, незаконно забраного владою, або відшкодування еквівалентної суми – 400 000 000 доларів США, Саакашвілі доручив міністру юстиції ведення переговорів з сім’єю Патаркацишвілі. Цьому процесу без належних правових підстав було присвоєно гриф “Таємно” і в результаті угоди сім’ї Патаркацишвілі було повернуто всі незаконно відібране майно. Крім телекомпанії “Імеді”.

“На сьогодні всі перераховані вище справи направлені для розгляду по суті до Тбіліського міського суду і на даний момент підсумкові рішення по ним не прийняті”, – резюмував Пескин.