Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба поговорив на підвищених тонах з міністром оборони Німеччини Крістіною Ламбрехт. Це сталося через затягування Берліном передачі семи самохідок Gepard, пише німецьке видання Welt.
Між міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою та міністром оборони Німеччини Крістіною Ламбрехт відбулася різка розмова, яка дійшла практично до словесної суперечки. Постачання німецьких танків та самохідних установок Gepard Києву було обіцяно федеральним урядом Німеччини близько трьох тижнів тому, але з того моменту прогресу немає, зазначили журналісти видання. У розмові з главою Міноборони Кулеба вирішив “дати бій” німецькому міністрові.
«Кулеба вимагав швидко організувати постачання обіцяних озброєнь чи визнати, що тема не обговорюється. Це була важка розмова, в якій Кулеба по-справжньому розлютився», – пише Welt.
У відповідь міністр Ламбрехт пояснила, що постачання немає сенсу через відсутність боєприпасів. Вона пообіцяла Кулебі каталізувати процес доставки озброєнь до Києва. У матеріалі також йдеться, що український міністр сказав Ламбрехт «безпосередньо, що недобре обіцяти щось, знаючи, що цього немає».
У свою чергу, лідер опозиційного ХДС Фрідріх Мерц у програмі “RTL Direkt” на німецькому телебаченні заявив, що Уряд Німеччини спеціально затримує постачання зброї Україні.
Він стверджує, що у федеральному уряді є стратегії або тактика зволікань.
Свою думку політик обґрунтував публічними скаргами оборонних підрядників про те, що не видають експортні ліцензії на танки.
Нагадаємо, що наприкінці квітня Міноборони Німеччини заявило про плани передати Україні 50 зенітних самохідних установок Gepard виробництва компанії Krauss-Maffei Wegmann (KMW).
Welt пише про те, що німецький уряд не поінформував Київ, що йшлося про те, що уряд України має замовити Gepard у KMW. Керівництво України орієнтувалося на те що, що отримає установки від німецького уряду.
У Берліні стверджують, що від самого початку йшлося про те, що Київ замовить установки у виробника, а уряд Німеччини лише дає дозвіл компанії здійснити такі поставки.
Станом на сьогодні, як пише Welt, у Міноборони Німеччини “не знають, коли анонсовані “Гепарди” будуть поставлені в Україну”.
Окрім того, канцлер Німеччини Олаф Шольц раніше публічно заявляв про відмову Німеччини передавати Україні важке озброєння для відображення російської агресії, за що критикувався не лише в українському суспільстві.
Зокрема, видання Spiegel повідомляє, що лідери опозиційних партій Християнсько-демократичної та Християнсько-соціальної спілок (ХДС/ХСС) мають намір внести проект резолюції про постачання важкого озброєння Україні, якщо Шольц цього не зробить.
Політологи стверджують, що опозиція має всі шанси зібрати голоси для ухвалення резолюції. Якщо це станеться, то Шольцу треба буде просити вотум довіри, тобто забезпечити собі більшість у Бундестазі, пояснюють у виданні.
При цьому в коаліції також багато хто підтримує відправлення важкої зброї Україні. Антон Хофрайтер, партія якого є однією з двох у коаліційному уряді, заявив порталу t-online: “Оголошений продаж зброї Україні Олафом Шольцем — ще один крок у правильному напрямку, але цього недостатньо”.
Також, депутат бундестагу від Вільної демократичної партії (СвДП) Біджан Джір-Сарай закликав до якнайшвидшого вирішення питання щодо доставки важких озброєнь.
Україна потребує не тільки нашої повної підтримки та солідарності, а й конкретної допомоги, і, на мій погляд, постачання зброї, а точніше важкого озброєння, зараз необхідні”, — підкреслив Джір-Сарай.