В окупованому Криму спостерігається активне пересування колон російської військової техніки з боку окупованої Херсонської області в напрямку Кримського мосту. Все це відбувається на тлі успіхів ЗСУ на південному напрямку і чуток про звільнення анексованого півострова.

Про це повідомляє “Крим. Реалії”, посилаючись на інформацію очевидців. Також журналісти публікують фотодокази.

Так, колони техніки були помічені в Джанкої, вони рухалися в напрямку траси “Таврида”. За спостереженнями очевидців, вони готувалися до руху через Кримський міст, проїзд яким, до речі, вантажному цивільному транспорту заборонений.

“На одній з російських військових вантажівок, яка рухалася у складі колони з боку Херсонської області, помічені імпортні сільськогосподарські трактори”, — пишуть журналісти.

ЗСУ можуть звільнити Крим вже у цьому році – до кінця грудня. Такий прогноз в інтерв’ю виданню Sky News 19 листопада, за тиждень після звільнення Херсону, озвучив заступник міністра оборони України Володимир Гаврилов. Він вказав, що деокуповуватимуть півострів Збройні сили України.

Ці строки звільнення півострова випереджають ті, що наприкінці вересня озвучив керівник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов – «до кінця весни». Хоча й зазначив, що це може статися і «трохи раніше». Крім того, очільник ГУР зауважив, що повернеться Україна у Крим зі зброєю, без варіантів.

І, схоже, деокупація Криму тепер дійсно є питанням близького майбутнього. Після звільнення правого берега Херсонщини Україна може використовувати його як плацдарм для наступу на Крим – вважає колишній міністр оборони України, а зараз почесний співробітник Євразійського центру Андрій Загороднюк.

Як він зазначив на організованій «Атлантичною радою» зустрічі у Вашингтоні, за допомогою HIMARS ЗСУ зможуть контролювати Кримський канал, який постачає воду півострову, і обмежувати постачання до російського війська.

Владислав Селезньов поки не може окреслити виданню Радіо Свобода, як саме відбуватиметься операція з деокупації Криму. Бо для цього підрозділам ЗСУ передусім потрібна стала логістика через Дніпро, тобто – мости. А, як зауважив військовий експерт, всі переправи в цьому районі знищені, відремонтувати їх теж складно.

Селезньов припускає: ті українські сили оборони, які вивільнились після деокупації Херсону, Генеральний штаб може спрямувати саме на Запорізький напрямок, щоб діяти за напрямком Токмак – Мелітополь. Відступ з Мелітополя означатиме для Росії втрату сухопутного коридору, що з’єднує тимчасово окуповану Донецьку область і тимчасово окупований Крим.

«Далі росіянам доведеться, мабуть, накивати п’ятами з Олешок, Нової Каховки, Чаплинки, Каланчака, бо як забезпечити логістику? Перекопський перешийок прострілюється в районі Армянська. Можливо, в такий спосіб будуть діяти», – каже експерт.

«Навряд чи Генеральний штаб розповість, як саме це буде відбуватися. Але те, що цей процес буде відбуватися – так, це очевидно», – наголосив Селезньов.

Російський експерт Юрій Федоров розглядає два сценарії деокупації Криму: військовий та політичний.

«Я не виключаю, що може бути блокада Криму та руйнування Кримського мосту за допомогою авіації, ракет чи якихось інших засобів… І ця блокада, зрештою, змусить російські війська, які там перебувають, до того, щоб так само піти чи капітулювати так само, як вони пішли з правого берега [Дніпра]», – вважає експерт.

Федоров не відкидає і варіант, коли Росія залишить окупований у 2014 році півострів в якості чергового «жесту доброї волі» у війні проти України– але внаслідок політичних домовленостей. За словами експерта, про це говорять багато на Заході, зокрема у США.

Він згадав нещодавню заяву голови об’єднаних штабів США, генерала Марка Міллі про те, що Крим буде звільнений – але, швидше за все, не військовим шляхом, а політичним.

Обриси деокупації Криму поки лише потроху промальовуються – аж надто багато змінних. Але скидається на те, що неминучість звільнення захопленого Росією у 2014 році українського півострова як мінімум значно наблизилась у часі.