Кабінет міністрів дозволив окремим квартирам в старих будинках самостійно регулювати подачу тепла. Однак заощадити на опаленні завдяки такому нововведенню зможуть далеко не всі.

Поквартирний облік і регулювання – загальноєвропейська практика. Принцип "скільки використав – за те і заплатив" поступово впроваджують і в Україні. Але разом з тим може з'явитися і цілий ряд проблем. Якщо новою можливістю будуть нерозумно користуватися, частина будинків може зовсім порушити баланс в системі опалення і залишитися ні з чим.

Замість квартирного лічильника: що і як змінює Кабмін

Відтепер власники квартир з вертикальною розводкою тепла (а таких близько 90%) отримали можливість встановлювати розподільники і платити виключно "за власним лічильником", – заявив днями віце-прем'єр Геннадій Зубко.

Відповідну постанову прийняв Кабінет міністрів (документ ще не опублікований). Так, якщо раніше в будинках з вертикальною розводкою можна було встановити виключно будинкові лічильники, зараз уряд дозволяє встановити в таких квартирах розподільники, регулятори і самостійно контролювати облік тепла. Мовляв, це дозволить "платити виключно за власним лічильником, а не за перевитрату недбалого сусіда", заявив віце-прем'єр.

ЩО ДОЗВОЛИЛИ:


  • встановлювати розподільники на батарею (вони покажуть обсяг споживання тепла)
  • встановлювати регулятори на батареї (вони дозволяють зменшити подачу в квартиру, відповідно, менше витрачати).

ЗА ЯКИХ УМОВ ВАРТО СКОРИСТАТИСЯ:


  • 50% квартир встановили розподільники і регулятори

  • в будинку встановлений індивідуальний тепловий пункт, який реагує на погодні умови (ІТП), провели балансування, що дозволяє рівномірно розподіляти тепло по квартирах
  • енергоаудитор провів розрахунки і прийшов до висновку, що розподільник і регулятори окупляться.

При цьому є кілька умов: щоб змінити методику розрахунку сум у платіжках, такі прилади повинні стояти в кожній другій квартирі. Тобто якщо в конкретному будинку тільки 30% мешканців погодяться "скинутися" на нововведення, навіть після установки платити менше вони не стануть. Доведеться або домовлятися з сусідами, або платити за діючими правилами.

Українці в багатоповерхівках з будинковими лічильниками платять за принципом: показники загального лічильника поділити на опалювальну площу. Наприклад, якщо будинок "спалив" 21 Гкал на опалення 1500 квадратних метрів, в середньому на один квадратний метр йде 0,014 Гкал. В такому випадку квартира з 40 кв.м опалювальної площі заплатить за 0,56 Гкал. Якщо ж в кожній квартирі встановлено індивідуальний теплолічильник, його показники додають до вартості опалення місць загального користування (під'їзди, загальних приміщень).

За новими правилами, мешканці старих будинків зможуть встановлювати на свої батареї регулятори і розподільники, контролювати подачу тепла і враховувати його окремо. "У чому проблема? 90% мають вертикальну систему розводки тепла. Індивідуальні теплолічильники стосувалися тільки нових будинків, побудованих після середини 2000-х років. Для інших є європейський досвід – розподільник. Він тільки для обліку. Регулювати подачу можна за допомогою регулятора на батарею" , -пояснює експерт в сфері енергоефективності Антон Ковалишин.

Таке нововведення відповідає європейській практиці і, в принципі, дійсно може допомогти заощадити. При цьому експерти сходяться на думці – це всього лише вершина "айсберга", просто так встановити на своїх батареях розподільник і регулятор не можна. Більш того, якщо так зробить більшість квартир без допомоги енергоаудитора і інженера, опалення може зовсім пропасти (припинитися циркуляція по стояку).

"Я б порівняв таке нововведення з клаптевим утепленням. Утеплювати будинок правильно? Звичайно правильно! Чи можна утеплювати окрему квартиру? Звичайно не можна. Це ніяк не допомагає економити і призводить до цвілі у сусідів. Та ж ситуація і з регуляторами з розподільниками. Це правильне рішення? Звичайно правильне! Чи можна в окремих квартирах на батареї поставити регулятори, розподільники, але при цьому не встановити в підвалі індивідуальний тепловий пункт з автоматичним регулюванням і не зробити балансування? Звичайно ні! Це призведе до розбалансування! ", – розповідає енергоаудитора Олександр Яцко.

"Чи можна в окремих квартирах на батареї поставити регулятори, розподільники, але при цьому не встановити в підвалі індивідуальний тепловий пункт з автоматичним регулюванням і не зробити балансування? Звичайно ні! Це призведе до розбалансування!", – розповідає Яцко

Популярне: Масові перевірки та шалені штрафи: як каратимуть українців вже з жовтня

Експерт у сфері енергоефективності Микола Політикін також погоджується: втручатися в систему опалення окремим квартирам не можна. Коли будинок проектувався, інженери розраховували систему опалення виходячи з тих даних, які були на той момент. Якщо самому поставити регулятор, взимку можна знизити температуру в квартирі до 18 градусів. Але після цього у сусіда зверху температура в приміщенні може підскочити до 26 градусів. Останньому доведеться відкривати вікно і фактично опалювати вулицю. Про енергоефективність та економію в цій ситуації говорити не доводиться.

Скільки коштує і кому встановлювати

Антон Ковалишин впевнений: в цілому рішення уряду правильне і для окремих будинків його варто розглянути. Однак, торкнеться це незначного відсотка українців. У Києві, за оцінками експертів, таких багатоповерхівок може набратися всього кілька сотень. Це ті будинки, які об'єдналися в ОСББ, встановили ІТП, при цьому вирішили, що розподільники в кожну квартиру дозволять заощадити.

Ковалишин впевнений: економія від такого нововведення буде незначною. Якщо в будинку вже є ІТП, він і так платить на 30-40% менше. Наступний етап – утеплювати весь будинок по периметру, шви і т.д. Якщо ж просто поставити поквартирні регулятори, розподільники, може виявитися, що мешканці просто викинули гроші на вітер.

За оцінками Миколи Політикіна, в середньому установка розподільника і регулятора на кожну батарею в двокімнатній квартирі разом з роботою може коштувати 5 тис. грн. Економія, згідно з оцінками експерта, складе близько 15%. Але тільки енергоаудитора може оцінити, чи варто йти на такий крок. "Кожен будинок індивідуальний. Якийсь будинок заощадив 0% за рахунок розподільників і регуляторів, інший – 30%", – відзначає експерт.

Економити зможуть українці, які згодні, наприклад, платити менше і при цьому опалювати свою квартиру до 18, а не до 22 градусів.

"Хтось хоче, щоб в квартирі було 24 градуси, хтось хоче, щоб було 18 градусів і платити менше. Я, наприклад, вважаю, що 24 градуса – перетоп, вже некомфортно. Сенс є, звичайно. Економія повинна з'явиться. але для кожного будинку потрібно рахувати", – пояснює Політикін.

 

"Економія повинна з'явиться. Але для кожного будинку потрібно рахувати", – пояснює Політикін.

До речі, якщо в будинку 50% квартир скористаються нововведенням, суми в їх платіжках будуть складатися з двох рівних частин: перша – сформована на підставі будинкового лічильника (в нього увійдуть витрати на опалення місць загального користування), друга – показники розподільників на батареях. Причому самі розподільники, на відміну від квартирного лічильника, не показують кількість використаного тепла, але фіксують частина від загального споживання дома.

На нових приладах можуть заробляти шахраї

Якщо вам пропонують поставити тільки на вашу квартиру нові батареї, регулятори і розподільники, або поставити такі прилади тільки в одній кімнаті нібито для економії – вас дурять, впевнений Олександр Яцко. Уже зараз прилади продаються в магазинах. А в європейських країнах, де вже давно використовують подібні способи економії, через недобросовісних продавців постраждали тисячі сімей.

"Тільки за рішенням ОСББ! Якщо більшість квартир ставлять, розрахунки показали, що це вигідно, тоді можна робити. Можна провести експрес-енергоаудит. Він буде коштувати близько 4 тис. грн. Але без нього нічого міняти не можна", – упевнений експерт.

Більш того, якщо при установці розподільника і регулятора, не поставити спеціальну перемичку (байпас), при регулюванні тепла в одній квартирі можна зупинити подачу тепла сусідам, розповідає Антон Ковалишин. Тому займатися такою модернізацією можуть виключно фахівці і тільки після вивчення ситуації.