З посади посла Республіки Білорусь в Латвії звільнений Василь Маркович, повідомляє портал tut.by з посиланням на прес-службу Олександра Лукашенка. Крім того, дипломатичного рангу Надзвичайного і Повноважного посла і Повноважного посла позбавлені Павло Латушко і Ігор Лещеня.

Латушко і Лещеня позбавлені дипломатичного рангу “в зв’язку з вчиненням вчинків, що ганьблять державну (дипломатичну) службу”.

Павло Латушко був послом Білорусі в Польщі, у Франції, в Іспанії та Португалії, займав посаду міністра культури. З 2019 року і до звільнення в серпні 2020 року було директором Національного академічного театру імені Янки Купали. Увійшов до складу президії Координаційної ради.

Латушко виїхав до Польщі 2 вересня, в інтерв’ю ТАСС він заявив, що йому поставили ультиматум – або він залишає країну, або його притягають до кримінальної відповідальності.

Ігор Лещеня – колишній посол Білорусі в Словаччині. Став одним з перших чиновників, які підтримали протести в Білорусі, через два дні після цієї заяви він подав у відставку. Ігор Лещеня був звільнений 24 серпня. До цього він публічно підтримав проходять в країні акції протесту. У серпні Лукашенко також звільнив посла республіки в Іспанії Павла Пустового, який закликав перерахувати голоси на президентських виборах, що пройшли 9 серпня.

Василь Маркович був знятий за «неналежне виконання посадових обов’язків». В кінці серпня Василь Маркович був викликаний в МЗС, де у посла зажадали пояснень у зв’язку з промовою Лукашенко, який стверджував, що білоруські протести управляються в тому числі і в Латвії. Крім того, у нього зажадали пояснень у зв’язку із затриманням в Мінську двох латвійців.

Під час президентських виборів в Білорусі громадяни цієї країни могли проголосувати в чотирьох латвійських містах: в посольстві в Ризі, в консульстві в Даугавпілсі, а в Лієпаї і Вентспілсі були організовані виїзні ділянки.