Ох, не даром наше військове керівництво заявляє, що втрачати пильність з Лукашенком ніколи не можна. Так сьогодні стало відомо, що міністерство оборони Білорусі ініціює будівництво нового військового містечка, розташованого за 40 кілометрів від кордону з Україною.

Таким чином є загроза, що окупанти спробують піти на Луцьк та Львів, аби відрізати постачання зброї для України із Заходу. Ще один напрямок — знову Київ, вважають експерти.

Це будівництво може бути пов’язане зі створенням «Південного оперативного командування» у Збройних силах, яке білоруський лідер Олександр Лукашенко оголосив навесні 2022 року.

Роботи виконуються у Гомельській області. Згідно із повідомленням білоруської служби, початок будівництва містечка заплановано на 2023 рік, а завершення передбачається до 2027 року. Однак першу частину планують завершити вже у березні 2024-го.

Будівництво відбувається на території кількох колишніх дитячих таборів. Військовий експерт Олег Жданов прогнозує, що там, найімовірніше, розмістять гарнізон, який займатиметься прикриттям державного кордону. 

«Але якщо політичне обʼєднання Білорусі та Росії відбудеться, то доктрина зміниться на наступальну. Тоді це буде військова база для нападу», – зауважив експерт. При цьому він «не здивується», якщо уздовж українського кордону зʼявиться не один подібний обʼєкт.

Водночас військовий полку Калиновського, колишній білоруський офіцер на умовах анонімності зазначив, що містечко, яке зводять у Гомельській області може бути передовою базою на випадок можливого нападу на Україну з півночі – для захоплення Чернігова.

Окрім будівництва військового містечка стало відомо, що в грудні 2023 року персонал «Вагнер Груп» продовжував тренувати спецназ і військових у Республіці Білорусь. Росія посилює військову присутність на теренах країни.

Незалежна білоруська моніторингова група Hajun Project 1 січня повідомила, що невстановлена кількість співробітників «Вагнера» тренувала особовий склад загонів спеціального призначення МВС Білорусі «Торнадо», «Шторм» і «Тайфун», а також особовий склад білоруської 51-ї артилерійської бригади.

Особовий склад «Вагнера» також навчає курсантів на місячних і тритижневих курсах на факультеті внутрішніх військ Білоруської військової академії. Супутникові знімки показують, що у листопаді та грудні 2023 року кількість військової техніки у таборі «Вагнера» в містах Целі й Осиповичі, Могильовська область, зменшилася на 30 відсотків. Група Hajun припускає, що сили «Вагнера» могли вивезти техніку до Росії або передати її регулярним Збройним силам РФ.

Крім того, повідомляється, що у грудні 2023 року Росія доставила до Білорусі близько п’яти мільйонів боєприпасів. Білоруське співтовариство залізничників заявило 8 січня, що потяг із боєприпасами виїхав із Барнаула, Республіка Алтай, 10 грудня і досяг місця призначення в місті Голинець, Могильовська область, 22 грудня.

На тлі таких подій державна прикордонна служба України посилює бойові підрозділи вогневими засобами, зокрема зенітними установками ЗУ-23-2. Про це йдеться у повідомленні ДПСУ.

Як зазначається, роблять це відповідно до загроз, які на сьогодні виникають як на кордоні з РФ та Білоруссю, так і на морському узбережжі й лінії зіткнення.

Речник Держприкордонслужби Андрій Демченко зазначив, що «зенітні установки застосовуватимуться для боротьби з ворожими «шахедами» та іншими повітряними цілями, а також для роботи по російських ДРГ, для знищення особового складу та техніки противника, в тому числі броньованої».

Зенітники зазначають, що ЗУ-23-2 може здійснювати до 2 тисяч пострілів за хвилину бронебійно-запалювально-трасерними чи осколково-фугасними боєприпасами.

Також відомо, що Україна на північних кордонах завершує другу смугу оборони. У п’ятьох північних областях країни у 20-кілометровій зоні на очах виростають протитанкові бетонні загороджувальні елементи — так звані «зуби дракона».

Головне завдання таких опорних пунктів – стримати можливий наступ росіян. Готовність фортифікаційних рубежів до такого розвитку подій інспектує командувач Об’єднаних Сил ЗСУ

«Зараз військової загрози такої нема, але ми готуємося до того моменту, коли цей час настане. Дай Бог, щоб він ніколи не настав. У разі зростання рівня військової загрози, на ці підготовлені оборонні рубежі мають підійти додаткові сили», — каже Сергій Наєв.