Під процесуальним керівництвом Департаменту з нагляду за розслідуванням злочинів, скоєних в умовах збройного конфлікту ОГП знаходяться майже 200 резонансних кримінальних проваджень.

Про розповів «Радіо Свобода» заступник генерального прокурора Гюндуз Мамедов.

«Це такі глобальні, резонансні справи, на кшталт захоплення Криму та розв’язання війни на Донбасі; взяття у полон українських моряків у Керченській протоці в листопаді 2018 року; справа рейсу MH17; Іловайська і Дебальцевська трагедії 2014 та 2015 років відповідно», – зазначив він.

«По Іловайську найближчим часом передамо до Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду ще один пакет зібраних доказів про вчинення російськими військовими воєнних злочинів. Зокрема, нові факти порушень російським військовим керівництвом домовленостей стосовно „зеленого коридору“ для відходу українських сил під Іловайськом», — заявив він.

За словами Мамедова, до МКС Україна наводить факти, які можуть свідчити про контроль країни-агресора над окупованою територією.

«Також у ньому (пакеті доказів – Ред.) висвітлювалася практика ведення Росією бойових дій «чужими руками», тобто залучення нею до конфлікту підконтрольних незаконних збройних формувань», — зауважив пан Мамедов.

«Ніщо не триває вічно, в тому числі це стосується позиції держав щодо прийняття юрисдикції міжнародних трибуналів. Також не варто забувати про посилення міжнародних санкцій відносно держави, яке буде покривати міжнародних військових злочинців”, – зазначив Мамедов.

Він упевнений, що вічно уникати відповідальності не вдасться.

Крім того, заступник генпрокурора додав, що разом із правозахисними та громадськими організаціями прокуратура систематизує випадки вчинення конкретного виду воєнного злочину або злочину проти людяності.

«Наприклад, якщо йдеться про Крим – це насильницьке переміщення цивільного населення, незаконний призов кримчан до лав Збройних сил Російської Федерації. В останньому повідомленні щодо порушень майнових прав, про яке ви згадали, мовиться про систематичні та широкомасштабні дії окупаційної влади. Вони здійснюються по всій території Кримського півострова із залученням практично так званих «судових органів», — заявив Гюндуз Мамедов.

За його словами, наразі Офіс генпрокурора розслідує кримінальні провадження за фактом участі близько 100 іноземців на боці бойовиків на Донбасі. Ця цифра не враховує громадян Росії.

“Я вірю в міжнародне право і в успіх спільних дій міжнародного співтовариства. Відповідати за злочини доведеться. Рано чи пізно. І окремим особам і державі-агресору. У тому числі за завдані збитки в період окупації”, – додав заступник генпрокурора.