Президент Володимир Зеленський відвідав Велику Британію, Францію та Бельгію. Він попросив союзників надати Україні зброю та техніку, зокрема винищувачі.
Президент Франції Еммануель Макрон не відкидає ймовірне постачання Україні літаків. Однак він після саміту ЄС у Брюсселі наголосив – це не може статися у найближчі тижні.
“Я нічого не виключаю, але це не відповідає сьогоднішнім вимогам”, – сказав Макрон на зустрічі за участю президента України Володимира Зеленського.
За словами Макрона, важливо, щоб союзники віддавали перевагу обладнанню, яке буде корисним вже. Він зазначив, що озброєння, яке надають Україні, має працювати на фронті якнайшвидше. Як приклад Макрон згадав гармати Caesar і системи протиповітряної оборони середньої дальності MAMBA, які вже надала Франція.
“Можливо, буде необхідно активізувати постачання артилерійських снарядів і боєприпасів, щоб дозволити Україні почати наступ або протистояти наземним атакам. Працюватимемо над цим найближчими днями”, – розповів Макрон.
Також, під час саміту в Брюсселі Президент України Володимир Зеленський попросив Швецію надати винищувачі Jas 39 Gripen. Однак шведський прем’єр-міністр Ульф Крістерссон відмовив.
Свою відмову шведський прем’єр-міністр аргументував тим, що його країні необхідні ці літаки. Крім того, за словами Крістерссона, у Швеції є певні труднощі з авіацією.
Швеція не надасть свої літаки. Ульф Крістерссон заявив, що збільшення підтримки України озброєннями у вигляді таких винищувачів не є варіантом. Зокрема тому, що вони потрібні Швеції.
“У нас дуже велика потреба у літаках, які є у нас самих”,– заявив Крістерссон.
Крім авіації, Зеленський також попросив надати ракети далекого радіусу дії, боєприпаси та артилерію. Щодо них відповіді поки немає.
До слова, Швеція активно підтримує Україну, надаючи військову допомогу нашій державі. Зокрема нещодавно Стокгольм оголосив про плани надати нам інноваційні артилерійські системи Archer та з десяток танків Stridsvagn 122, які фактично є аналогами німецьких Leopard 2.
Словаччина також готова надати свої винищувачі. Президент Володимир Зеленський під час перебування у Брюсселі також звернувся й до уряду Словаччини з проханням надати нам свої винищувачі. Країна має радянські МіГ-29.
Прем’єр-міністр Словаччини Едуард Хегер заявив, що його країна зробить все можливе, аби надати винищувачі. За попередніми даними, Україна може отримати 11 або 12 літаків, які зараз є у Словаччини.
Варто відзначити, що розмови про передачу Україні Міг-29 від Словаччини ведуться вже кілька місяців. Наприкінці 2022 року глава словацького МЗС Растіслав Качер заявив, що Словаччина хоче обговорити з НАТО передачу Україні винищувачів.
Раніше Словаччина пообіцяла передати Україні радянські винищувачі МіГ-29. До словацького уряду звернувся президент Володимир Зеленський під час перебування у Брюсселі.
Прем’єр-міністр Словаччини Едуард Хегер заявив, що його країна зробить все можливе, аби передати Україні свої винищувачі МіГ-29. Повідомляється, що Зеленський на саміті ЄС звернувся до Хегера та попросив надати військову допомогу.
Скільки літаків може отримати Україна. За попередніми даними, Україна може отримати 11 або 12 літаків, які зараз є у Словаччини.
“Прем’єр-міністр республіки відповів, що Словаччина зробить все можливе, щоб виконати це прохання”, – йдеться у повідомленні.
Качер анонсував, що в Словаччину має прибути делегація з України й разом з партнеми із США розпочнеться робота щодо передачі літаків. Очільник МЗС Словаччини заявляв, що він налаштований позитивно.