26 листопада, мама Романа Бондаренка – Олена Бондаренко подала заяву про порушення кримінальної справи з приводу прослуховування її телефонних розмов і їх використання в репортажі Григорія Азаренка, який вийшов вчора по СТВ.

Адвокат Інеса Оленська підтвердила, що Олена Бондаренко повідомила її про те, що подала заяву в Центральне РУВС.

У заяві Олена Сергіївна пише, що 25 листопада на телеканалі «Столичне телебачення» в репортажі Григорія Азаренка крім виставлення її сина в непривабливому світлі були оприлюднені негласні записи її телефонних розмов.

Вона зазначає, що на проведення записів телефонних розмов не давала дозволу, що записи проводилися таємно від неї. Зазначає, що її особисті розмови з ким би то не було не можуть бути записані, а тим більше розміщені у вільному доступі, оскільки це суперечить вимогам національного законодавства та міжнародних правових актів. Олена Сергіївна вважає, що піддалася обмеженням основних прав і свобод, які їй гарантовані державою, і що жоден нормативно-правовий акт у Білорусі не позбавляє її права на недоторканність особистого життя і таємниці листування.

Вона просить порушити кримінальну справу за ст. 179 (Незаконні збирання або поширення інформації про приватне життя), ст. 203 (Порушення таємниці листування, телефонних переговорів, телеграфних або інших повідомлень) КК за фактом негласного ведення запису її телефонних та інших переговорів, а також за фактом поширення зазначеної інформації. Вона просить притягнути до кримінальної відповідальності Григорія Азаренка та інших невідомих їй осіб. Також просить встановити, хто і з чийого дозволу здійснював негласний запис її розмов і хто і на якій підставі їх передав Азаренку.

– Мало того, що прослуховують, так ще це записано і передано в державне ЗМІ. З огляду на, що це вирізки з розмов, незрозуміло, в якому контексті все було сказано, що малося на увазі в особистій розмові. Це особисті дзвінки, на прослушку яких ніхто не давав згоди. Вони виставлені в непривабливому світлі, абсолютно не в тому контексті, як було в розмові. Ми сподіваємося, що встановлять тих, хто дав дозвіл на оприлюднення цих дзвінків. Сподіваємося, що отримаємо відповіді на ці питання, – сказала TUT.BY Ольга Кучеренко, двоюрідна сестра Романа Бондаренко.

У свою чергу, Світлана Тихановська дякує Європарламенту за схвалення резолюції про порушення прав людини в Білорусі та вбивстві Романа Бондаренка.

«Минуло два тижні після вбивства Романа. Генпрокуратура досі не завела кримінальну справу за фактом вбивства. Але сфабрикувала справу про «розголошення медичної таємниці». Затримано журналістку Катерину Борисевич, яка довела відсутність алкоголю в крові Романа, і лікаря Артема Сорокіна, який передав їй ці документи.

Силовики не соромляться встановлювати стеження за родиною Романа і ставити телефони на прослуховування, щоб публікувати їх розмови на державному каналі. Вони не соромляться навіть примушувати Артема Сорокіна «покаятися» на камеру. Я дуже добре знаю, під яким страшним тиском записуються такі відео. Але також я знаю, що вони все одно не зможуть обдурити ні білорусів, ні інші країни.

Сьогодні комісія Європарламенту прийняла резолюцію, в якій:

• Вимагає розслідування смертей Романа Бондаренка, Олександра Тарайковского, Олександра Вихора, Артема Порукова, Геннадія Шутова і Костянтина Шишмакова, а також міжнародного розслідування злочинів режиму Лукашенка.

• Підтримує роботу над третім пакетом санкцій проти компаній, які пов’язані з кланом Лукашенка, а також його олігархів.

• Закликає до повного заморожування переводів з ЄС на користь режиму. Мова в тому числі про кредити від Європейського інвестиційного банку та Європейського банку реконструкції та розвитку.

• Підтримує білорусів в їх вимозі провести нові і вільні вибори під керівництвом ОБСЄ найближчим часом.

• Засуджує дії парламенту Білорусі по позбавленню білорусів громадянства.

• Закликає прийняти так званий Європейський закон Магнітського, який дозволив би переслідувати тих, хто причетний до корупції і порушень прав людини.

Завдяки таким діям Європарламенту ми наближаємо момент, коли винні понесуть відповідальність за злочини та беззаконня в Білорусі прийде кінець».