vssuМинулий рік був для суддівського корпусу справжнім випробуванням, а лакмусовим папірцем виступив Закон про очищення влади. Служителі Феміди так активно захищаються від власного очищення, що й досі не розставили усіх крапок над «і» у цьому питанні. Зараз доля процесу люстрації у руках Конституційного суду, який має перевірити окремі норми закону на відповідність Конституції.

Ідея люстрації стала мішенню для критики суддів Вищого спеціалізованого суду України (ВССУ), який попросив колег відправити його на перевірку. Що так не сподобалося суддям? Чи не майнова перевірка?

 

«Слідство.інфо» проаналізувало 89 декларацій про доходи, розміщених на сайті ВССУ, і знайшло там щасливицю-суддю-мільйонера, а ще – її колег з родичами, чиї доходи обчислюються сумами з шістьма нулями.

Рейтинг найбагатших суддів

Очолює список найбільш забезпечених суддів ВССУ улюблениця долі Єлизавета Євграфова. За минулий жінка у мантії задекларувала 1 702 888 гривень доходів, з яких зарплатня складає трохи більше 264 тисяч.

Чому суддя Євграфова улюблениця долі? Все просто. Левова частка доходів Євграфової – а це 1 361 148 гривень – записана як подарунки, призи та виграші. Цікаво, що у декларації за весь 2013 рік Євграфова показала практично ту ж суму (1 375 221 гривень), на яку їй пощастило торік.

До мільйону ледь не дотягнув суддя Роман Сахно. У 2014-му його дохід, що складався переважно з продажу майна, зарплатні та відсотків, становив 931 тисяч 915 гривень. 

Ще 1 мільйон 341 тисячу суддя зберігає в банку.

Ще один майже мільйонер – суддя Євген Пузиревський. За минулий рік він прозвітував про 784 387 гривень доходів. З них найбільше – це зарплатня (понад 326 тисяч) та продаж майна (234 тисячі). 

У банку в судді зберігається ще 791,5 тисяча гривень.

Впритул до Пузиревського підібралася його колега з ВССУ Таміла Писана. У її декларації вказано дохід у 783,5 тисячі гривень. Зарплатня – майже 253 тисячі, а вдвічі більше Писана заробила на продажу майна – майже 531 тисячу.

Відомості про членів родини Писаної в декларації не зазначено, оскільки вони не надали на це згоди

Замикає п’ятірку найбагатших суддів Вищого спецсуду Олег Ткачук та його 650 159 гривень. Найбільші статті доходів судді – зарплатня, відсотки та інші види доходів. Які саме? У декларації не пояснюється.

Ще майже три мільйони гривень лежить у Ткачука у банку. 

Рейтинг найбагатших суддівських родин

Не усі родичі суддів надали згоду на внесення відомостей про їхні доходи до декларацій членів ВССУ, тому п’ятірка найбагатших родин служителів Феміди обмежилась лишень тими, хто відкрив статки своїх близьких.

 Відкриває рейтинг одіозний Володимир Колесниченко, якого називають кумом Сергія Ківалова. Відзначився він тим, що у 2007-му просив перевірити законність дій тодішнього президента Віктора Ющенка, коли той хотів його звільнити з посади голови Печерського райсуду Києва. Свою посаду Колесниченко відстояв. Після Печерського суду двічі входив до складу Вищої ради юстиції. У ВССУ працює з 2012-го.

Колесниченко був героєм одного з сюжетів «Слідства.інфо» про служителів Феміди, які уникають власного очищення. Він був одним з 44-х суддів, які не дали згоди на проходження люстраційної перевірки. Невже в судді Колесниченка є підстави боятися, що його люструють? Це питання «Слідство.інфо» передало судді через його помічників, та відповіді ми так і не дочекалися.

Порівняно з іншими колегами по ВССУ, дохід Колесниченка сумами не вражає – якихось 387 тисяч гривень. Нашу увагу привернула його родина. Дружина судді за 2014 рік задекларувала 1 871 803 гривні доходів. З них 95% – це дивіденди та проценти.

Внесок дружини Колесниченка до статутного капіталу у бізнесі – ще 12 мільйонів 196 тисяч 150 гривень.

Наступна суддя з родини мільйонерів – Світлана Штелик з її 287 504-ма гривнями доходів, які складаються виключно з зарплатні. У чотири з половиною рази більше заробив її чоловік – понад 1 мільйон 274 тисячі. Ще чоловік Штелик продав майна на 140 тисяч та отримав 107 тисяч відсотків та дивідендів.

Вражає сумою й рядок зарплатні в родини судді ВССУ Майї Гримич, яка сама заробила лише 248,5 тисяч гривень. У родині, де, окрім чоловіка, є ще двоє синів та донька, – зі слів судді Гримич, на всіх 1 мільйон 100 тисяч зарплатні. 

Ще три мільйони у родини Гримичів лежить на рахунках у банку.

Доходами у понад мільйон може похвалитися дружина судді Віталія Гончара. Як фізична особа-підприємець, жінка заробила 1 мільйон 76,5 тисяч гривень. Сам суддя заробив на роботі утричі менше – 297 тисяч, а разом з відсотками його дохід за 2014-ий рік склав 301 735 гривень.

Трохи забракло до мільйонного доходу дружині і двом синам судді Миколі Наумчука. Офіційно голова родини задекларував за близьких майже 950 тисяч гривень. З них левова частка заробітку – майже 553 тисяч – отримано від передачі в оренду майна, ще 300 тисяч родина Наумчуків заробила на продажу. Сам суддя заробив за 2014-й рік 613 613 гривень (зарплатня та продаж майна). 

«Слідство.інфо» продовжить аналізувати декларації служителів Феміди. Про наші найцікавіші знахідки ви зможете прочитати в наступних матеріалах.

/Марія Землянська, Бюро журналістських розслідувань «Свідомо» для проекту «Слідство.Інфо»