На думку експертів, "втікачі" з України на російському ТБ виконують роль емоційного супроводу кремлівських меседжів
Днями виповнилося два роки з початку російської агресії проти України. Саме 20 лютого 2014 року Верховна Рада визначила як дату, коли перші російські військові незаконно ступили на територію України в Криму.
18 лютого 2016 року український парламент прийняв звернення до світової громадськості, в якому прямо зажадав від РФ негайно припинити окупацію Криму, Севастополя і окремих районів Луганської та Донецької областей.
Разом з тим, якщо в Україні вже на офіційному рівні звучать заяви, що РФ є країною-агресором, яка незаконно захопила частину територій сусідньої держави, то в Росії події трактують інакше: анексія Криму називається добровільним і законним волевиявленням кримчан, а агресія на Донбасі – громадянською війною.
При цьому Кремль намагається постійно переконувати в цьому не тільки Захід, який ввів проти нього санкції, а й самих росіян. І ключову роль для "налаштування" громадян на потрібну хвилю відіграють ЗМІ та, в першу чергу, російське телебачення.
При цьому як зазначають експерти, в російських ЗМІ завжди по-своєму показували і розповідали, що відбувається в Україні. Але якщо до "Помаранчевої революції" висвітлення того, що відбувається було скептично нейтральне, то після того, як в країні почали відбуватися демократичні перетворення, пропагандистська риторика росЗМІ стала загострюватися і досягла апогею після "Революції гідності" і початку агресії РФ проти України.
Так, до всіх цих революційних подій, як зазначає заступник голови Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький, "картинка" України на росТБ була максимально нейтральною, але з певним скептичним ухилом. "Постійно вживалося слово, "самостійна", які не гребували навіть в новинах вживати слово "хохли". Малювали такого недбайливого родича. Особливо чітко це проявилося, коли в РФ в середині 2000-х почався підйом, росли пенсії, зарплати – постійно були порівняння", – розповів він Сегодня.ua.
І саме тоді в середині 2000-х після "Помаранчевої революції" в Україні риторика росЗМІ відносно України стала змінюватися, зазначає директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов. "Після першого Майдану тема "нацизму", "фашизму", української влади почала просочуватися, а потім і свідомо акцентуватися на російському пропагандистському ТБ. Після другого Майдану і втечі Януковича ці теми були доповнені ще наративом "київської хунти". Тоді ж був терміново придуманий наратив державного перевороту в Україні руками американців", – сказав він Сегодня.ua.
І робилося це для того, щоб морально підготувати росіян до того, що проти українців може бути використана, в тому числі, і військова сила, зазначає Олексій Голобуцький. "Як би росіяни до нас не ставилися в цілому, але все-таки вони нас вважали "братнім" народом, ми найближчі для них на їхню думку. Потрібно було, щоб це (агресія проти України) сприймалося легко і природно, тому нас звели до "жидобандерівців" і "фашистів", – пояснив він.
Колишні українські політики і експерти на службі роспропаганди
Сьогодні в РФ про Україну говорять не тільки в новинах, але і в різних аналітичних форматах і ток-шоу. У цих передачах беруть участь досить багато колишніх українських чиновників і політиків, а також експертів, які після "Революції гідності" покинули Україну і влаштувалися в Росії.
Зрідка в ефірах навіть з'являється український екс-прем'єр Микола Азаров, який в Москві навіть створив і очолив "Комітет порятунку України".
У своїх виступах на ТБ і спічах Азаров всіляко критикує економічну політику нової української влади, яких він називає "режимом". Так, наприклад, екс-прем'єр зміну в Україні військової доктрини, яка позначила Росію головним військовим супротивників, пояснює не тільки бажанням "режиму" нажитися на корупційних схемах при переозброєнні і модернізації армії, а й спробою відволікти людей від погіршення соціально-економічної ситуації.
Не відстає від екс-прем'єра і колишній народний депутат України від "Партії регіонів" Володимир Олійник.
Серед іншого він стверджує, що українська влада порушила Конституцію, коли почали використовувати для боротьби з бойовиками на Донбасі збройні сили. При цьому, за версією екс-нардепа, саме Київ порушує і не виконує Мінські угоди. Політику української влади відносно українців Олійник називає "геноцидом".
А колезі Олійника, колишньої "регіоналка" Олені Бондаренко, яка також різко критикує "київський режим", росЗМІ взагалі пророкували повторити долю проросійськи налаштованого українського журналіста і письменника Олеся Бузини, який був убитий в Києві в квітні 2015 року. Втім, Бондаренко навіть підігравала таким темам, розповідаючи про те, що в Україні формуються цілі списки представників минулої влади, кого найближчим часом можуть вбити.