Союзники України працюватимуть разом, щоб тренувати українські сили та задовольнити потреби України в довгостроковій перспективі, повідомив міністр оборони США Ллойд Остін.

“Обличчя війни змінюється, як і місія цієї контактної групи. Ми працюватимемо разом, щоб тренувати українські сили у довгостроковій перспективі. Ми працюватимемо разом, щоб допомогти інтегрувати можливості України та зміцнити її спільні операції у довгостроковій перспективі. Ми працюватимемо разом, щоб модернізувати нашу оборонну і промислову базу, щоб задовольнити потреби України у довгостроковій перспективі. І ми працюватимемо разом над виробництвом та інноваціями, щоб задовольнити потреби України в самообороні в довгостроковій перспективі”, – сказав Остін, відкриваючи п’яте засідання Контактної групи з питань оборони України на авіабазі Рамштайн у Німеччині в четвер.

За його словами, через чотири місяці після зустрічі першої контактної групи відбувається ще один ключовий момент війни.

“Російські сили продовжують жорстоко обстрілювати українські міста і мирних жителів ракетами та артилерійським вогнем. Але українські сили розпочали контрнаступ на півдні своєї країни, і вони впроваджують можливості, які ми всі надали, щоб допомогти їм боротися та повернути свою суверенну територію”, – розповів Остін.

Під час зустрічі в четвер вони також обговорять основні етапи організації міжнародної тренувальної місії для українських Збройних сил.

Контактну групу було створено в той час, як вільний світ прагнув задовольнити найнагальніші потреби України, але на сьогодні її робота має бути спрямована на те, щоб підтримувати хоробрих захисників України протягом тривалого часу.

“Це означає постійний і рішучий потік можливостей зараз. Це означає невідкладний перехід до інновацій і того, щоб підштовхнути всі наші оборонно-промислові бази, щоб забезпечити Україну інструментами, які їй знадобляться для важкого шляху вперед. І це означає оновлення і поглиблення нашої рішучості стояти поруч з Україною з підтримкою та силою, які не залежать від будь-якого конкретного дзвінка”, – пояснив Остін.

У четвер, 8 вересня, у Німеччині відбувається п’ята зустріч формату “Рамштайн” (Контактна група з оборони України), на якій міністри оборони країн НАТО та союзників обговорять подальшу підтримку України у протистоянні російській агресії. 

Політтехнолог, партнер SIC Group, голова Інституту демократії та розвитку PolitA та партії “Національна платформа” Катерина Одарченко розмірковує так:

“Добре, що чергова зустріч у даному форматі пройде не в онлайн-форматі, а особисто. Це дозволяє зробити очні публічні заяви, які, зрозуміло, заздалегідь заготовлені (як обсяг озброєння для України). Тобто це не просто новий раунд, а певний продукт динамічної, постійної роботи оборонних відомств десятків країн… Працюючи у Вашингтоні, я бачу необхідність нарощування підтримки України з боку США. І на тлі майбутніх проміжних виборів у листопаді та нового бюджету (тактично), і як боротьба власне демократії проти авторитарного режиму (стратегічно). Дуже добре, що Пентагон тут активно діє сам і підштовхує, до того ж, своїх європейських партнерів”.

Росія, за словами Катерини Одарченко, намагається нав’язати два наративи. Перший, що війна в Україні – це, по суті, війна РФ проти США. Другий – що європейці через цю війну страждають від введених ними санкцій більше, ніж сама Росія.

“І не випадково багато хто звинувачує німецького канцлера Шольца у затягуванні надання Україні обіцяних озброєнь – і гаубиць, і танків, і іншого. У цьому ракурсі відкритий діалог союзників (тих же Вашингтона та Берліна) дуже важливий як у свідченні єдності, так і у збільшенні допомоги нашій країні”, – пояснює експерт.

Вона зазначає, що використання високоточного озброєння, у тому числі у світлі просування ЗСУ на півдні з метою деокупації Херсонської області (і не лише) відіграє надзвичайно важливу роль.

“І в цьому сенсі нам важлива підтримка саме сучасною зброєю та боєприпасами. Було б добре, щоб така допомога супроводжувалася додатковими пакетами санкцій проти країни-агресора, яка перейшла до відвертого енергетичного шантажу Європи, – вважає Катерина Одарченко. – Думаю, що прозріли вже й німці, які раніше активно співпрацювали з Росією у побудові різного роду “потоків”. Ембарго на закупівлю російської нафти чи хоча б встановлення граничної ціни на її купівлю має серйозно вдарити по економіці РФ. Не виключаю, що в найближчому майбутньому на щось таке чекає і російський газ”.