У п’ятницю, 22 жовтня, відбулося чергове засідання Ради національної безпеки і оборони України. Воно пройшло під головуванням президента Володимира Зеленського.

Головним питанням стало обговорення стану в енергетичній галузі держави й ситуація із коронавірусом. Про підсумки розповів секретар РНБО Олексій Данілов на пресконференції

Перше питання – стан справ в енергетиці. Про підготовку до опалювального сезону доповідав Шмигаль, а також міністри і глава “Нафтогазу” Вітренко.

Радбез за підсумком доручив Кабміну і місцевим самоврядуванням виконати рішення РНБО і укази президента, прийняті ще влітку. Зараз відбувається “саботаж зі створення повного енергетичного балансу України”, заявив Данилов.

У саботажі він звинуватив олігархів. І заявив, що з цього питання створюється спеціальна робоча група. Що будуть робити з зашкалює ціною на газ – секретар не уточнив.

Кабміну доручили за три дні пред’явити механізм безперебійних поставок газу бюджетним установам.

Також Данілов зазначив, що Україна може прокачувати додатково 55 мільярдів кубів газу понад 40 мільярдів кубів, які зобов’язаний качати “Газпром” щорічно до 2024 року.

“Ми донесемо це до європейських партнерів, щоб вони розуміли про існування можливості обійти спроби Путіна натиснути на ЄС дорогим газом для прискорення запуску СП-2”, коментує телегам-канал “Таємниці депутата”.

Ще одне питання РНБО – коронавірус.

Данілов нагадав, що сьогодні був черговий рекорд.

“Кількість людей, які будуть вмирати, може перевалити до тисячі в день”, – передбачив секретар.

Він заявив, що потрібно виходити на 350-400 тисяч вакцинованих на добу. Зараз це число удвічі менше.

Данілов також розповів, що хворі штамом “Дельта” вимагають в чотири рази більше кисню, ніж звичайним штамом.

Наступне питання РНБО – КПВВ на Донбасі і на кордоні з Кримом.

Мінцифри доручили зробити додаток для жителів непідконтрольних територій, за допомогою якого вони зможуть звертатися в українські держоргани.

І ще одне рішення – безкоштовно поставляти газ в Молдову, яка зараз, після закінчення контракту з “Газпромом”, відчуває брак палива.

Варто вказати й на те, що Уряд Молдови ву п’ятницю, 22 жовтня, схвалив введення надзвичайного стану в галузі енергетики через газову кризу на всій території країни на 30 днів. 
Про це заявила прем’єр-міністр Наталя Гаврилиця, передає Укрінформ з посиланням на NewsMaker.

Уряд схвалив рішення Нацкомісії з надзвичайних ситуацій ввести в Молдові НС на 30 днів через падіння тиску в газовій мережі. За словами Гаврилиці, режим надзвичайного стану дозволить обійти певні процедури, передбачені законом, щоб прискорити закупівлю газу з альтернативних джерел.

Під час дії НС Нацкомісія буде видавати розпорядження, які зобов’язані будуть виконувати центральні й місцеві влади, а також економічні агенти й громадяни країни. Як зазначив міністр юстиції Серджіу Литвиненко, рішення комісії будуть стосуватися лише газової галузі та вжиття заходів для усунення проблем із забезпеченням громадян і всієї країни газом.

Нагадаємо, раніше прем’єр Молдови заявила, що на даний момент немає остаточної домовленості з «Газпромом» і «немає впевненості» в тому, що влада зможе в підсумку домовитися про укладення договору. Тим часом на молдавському газовому ринку спостерігається дефіцит газу в обсязі близько 16 млн кубометрів. При цьому необхідні обсяги газу в жовтні покриті лише на 67%. Тиск у газотранспортній мережі досяг критичного рівня, що може порушити функціонування газових систем.

Введення режиму надзвичайного стану дозволить виділити зараз з бюджету необхідну суму грошей підприємству Energocom, і не чекати місяць, як передбачає закон. Energocom проведе тендер і закупить обсяги природного газу для подачі в національну мережу, щоб повернути тиск у системі до нормального рівня, що дозволить забезпечити країну газом.