Двома темами переговорів у четвер у Берліні канцлера ФРН Олафа Шольца і генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга є війна в Україні та саміт альянсу наступного тижня.
Про це сказав Шольц журналістам перед початком переговорів з генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом у Берліні.
Шольц зауважив, що під час попереднього візиту очільника НАТО в німецьку столицю у січні ще була надія, що напад рф на Україну можна упередити.
«На жаль ми маємо те, що путін відкинув усі можливості для мирного вирішення конфлікту та зробив ставку виключно на насильство та розпочав жахливу війну», – сказав він.
Глава німецького уряду знову наголосив на необхідності зробити все можливе аби зупинити бойові дії. Водночас Захід буде продовжувати надавати Україні фінансову, гуманітарну допомогу та постачати озброєння.
«Німеччина вносить свій внесок і буде продовжувати це робити», – запевнив Шольц.
Він повторив, що «НАТО не буде військово вступати в цю війну». Але альянс має проаналізувати її наслідки для себе та сконцентруватися на забезпеченні безпеки всіх своїх членів, насамперед на східному фланзі. Німеччина вже суттєво збільшила свій оборонний бюджет, зокрема, затверджено виділення додатково 100 млрд євро на потреби Бундесверу.
Єнс Столтенберг зі свого боку заявив, «війна, яку веде путін проти України, шокувала світ». Він пообіцяв підтримувати українців в їх боротьбі.
Генсек водночас підкреслив, що «НАТО несе відповідальність за те, щоб війна не поширилася далі», адже це було б ще більш загрозливим та потягнуло б за собою численні жертви.
Столтенбер сказав, що ФРН – «країна в серці Європи та трансатлантичної спільноти» та похвалив Берлін за рішення поставити на озброєння найновітніші літаки (F-35), назвавши це «поворотним пунктом» у забезпеченні безпеки в Європі.
Увечері генеральний секретар Північноатлантичного альянсу зустрінеться з міністром закордонних справ ФРН Анналеною Бербок.
Нагадаємо, сьогодні Президент України Володимир Зеленський дорікнув Німеччині за те, що вона так запізно зрозуміла, що представляє собою росія.
Президент України нагадав про тісні зв’язки німецького бізнесу з російським, про те що дуже довго Україна застерігала, що будівництво газогону «Північний потік 2» є підготовкою до війни, «але у відповідь чула лише: це економіка, економіка, економіка». Зеленський нагадав і про те, що німецькі політики постійно говорили, що членство України в НАТО «не на столі і не в оглядному майбутньому». Наразі, за його словами, ситуація повторюється з питанням членства в ЄС.
«Для багатьох це політика, але це каміння для нового муру», – застеріг він.
Саме небажання зрозуміти, вчасно відреагувати, допомогти Україні потужно будують у Європі нові розподільчі мури. Україна не хоче дивитися на Європу через цей мур, підкреслив Президент.