Ймовірно, Росія готується до можливої війни з Північноатлантичним альянсом. Існує можливість, що країна-агресор може вчинити цей ірраціональний крок з відчаю. Про це заявив військовий експерт та керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко в інтерв’ю українському телеканалу, коментуючи публікацію Bild. Тим не менше, сценарій, описаний у матеріалі щодо просування російських військ аж до західного кордону України, наразі вважається менш ймовірним — це було реальним лише на початку повномасштабного вторгнення.

«Я думаю, що це буде індикатором не серйозних успіхів, а того, що їм стає доволі погано», – зазначив Мусієнко.

Можна припустити, що йдеться про такий хуліганський вчинок, як ядерний удар. До слова, The Wall Street Journal повідомляло, що в Білорусі завершують розгортання тактичної ядерної зброї Росії.

Директор Центру передового досвіду НАТО зі стратегічних комунікацій Яніс Сартс заявив, що в матеріалі Bild ідеться виключно про навчальний сценарій, який завжди оперує вигаданою ситуацією.

Водночас навчання проводять саме з метою відпрацювати всі можливі сценарії й оцінити потенціал.

Але Росія може готуватись до цього. Це має стати зрозумілим німецькому суспільству й інших країн НАТО. Не хочете відправляти 300 тисяч своїх військових на війну проти Росії – дайте 130 ракет Taurus Україні цього місяця. Дайте іншу зброю, щоб знищувати можливості Росії тут і тепер, – наголосив Мусієнко.

Проте не може не тішити, що Росії подали чіткий сигнал: НАТО має план. Якщо країна-агресорка наважиться поширити агресію за межами України, вона дістане потужну відповідь.

Додамо, у листопаді минулого року голова Служби зовнішньої розвідки України Олександр Литвиненко розповів про стратегію Путіна щодо війни в Україні протягом 2024-2025 років. Зокрема, Литвиненко поінформував про плани Кремля щодо роздмухування конфліктів на Близькому Сході, в Африці і на Балканах.

«На цю мить ми бачимо, що це дійсно буде стратегічною метою Росії, якщо вони вважатимуть, що перемогли в Україні. Не обов’язково, що переможуть, але вважатимуть, що перемогли, і тоді, ймовірно, виникне спокуса перевірити стійкість НАТО на міцність. Але саме тому ми робимо все можливе, щоб підготуватися», – заявив Рінкевичс.

Він зазначив, що поки є час, аби посилити оборонну систему. Зокрема, йдеться про збільшення кількості військ НАТО.

Президент Латвії також висловив переконання, що РФ мріє відновити Російську імперію 19 століття і йдеться не лише про країни Балтії, Молдову чи Казахстан, але й про Фінляндію.

У грудні держсекретар канцелярії президента Польщі та керівник Бюро нацбезпеки Яцек Сєвєра заявив, що країни на східному фланзі НАТО мають підготуватися до російської агресії за три роки. Він погодився з твердженням, яке раніше зробила Німецька рада з міжнародних відносин – що РФ може напасти на країни Альянсу. Щоправда, у раді заявляли про наявність від п’яти до дев’яти років на підготовку до початку агресії.

«На жаль, так. Цей аналіз збігається американськими дослідженнями. Проте, як на мене, часові межі, представлені німецькими аналітиками, занадто оптимістичні. Якщо ми хочемо уникнути війни, країни НАТО на східному фланзі повинні прийняти коротший, трирічний часовий горизонт, щоб підготуватися до конфронтації», – заявив Сєвєра.

Він уточнив, що три роки – це час, протягом якого на східному фланзі Альянсу має бути створений потенціал, який був би чітким сигналом для стримування агресії. Адже російська військова промисловість працює у три зміни, тож за три роки здатна відбудувати більший потенціал.