В Україні може змінитися система оподаткування доходів фізосіб (ПДФО) – в Раду поданий законопроект про те, щоб люди платили податок самостійно, як це роблять в Європі, а не як зараз, коли роботодавець автоматично утримує ПДФО з зарплати співробітника і перераховує державі. Економісти побоюються, що це призведе до різкого скорочення надходжень до бюджету і говорять про необхідність застосування жорстких заходів до неплатників, передає Корупція.Інфо
Що пропонують
Перше: податки з зарплати працівник повинен платити самостійно, а не отримуючи "чисту" зарплату від роботодавця, як зараз. За бажанням працівник може укласти з роботодавцем договір про зняття податків (тобто для працівника нічого не зміниться), але це буде його право, а не обов'язок.
Друге: депутати хочуть об'єднати ПДФО з Єдиним соцвнеском (ЄСВ), зменшивши загальний відсоток нарахувань на зарплату з нинішніх 40% до 25%. Роботодавець буде платити ЄСВ не 22%, як зараз, а 15%, а працівник – не 18%, а 10%. Нагадаємо, ЄСВ – це витрати роботодавця, тому "брудна" зарплата має зрости на 7%.
І третє: ПДФО (10%) повинен надходити в бюджет громади, де фактично живе і працює працівник. Недобір грошей в казну, на думку авторів, буде компенсований за рахунок вибілення зарплат.
"Международные исследования показывают, что люди перестают уклоняться от налогообложения только тогда, когда их расходы на уклонение превышают треть от того, что они должны заплатить. При нагрузке в 25% выход из тени становится реальным", — считает Оксана Продан, один из авторов документа.
За і проти
На думку експертів, запропоновані нововведення мають як плюси, так і мінуси.
"Снижение налоговой нагрузки пойдет на пользу как бизнесу, так и работникам, которым станет проще получить после подачи ежегодной декларации компенсацию от налоговой, например если деньги были потрачены на образование детей, — говорит исполнительный директор Международного фонда Блейзера Олег Устенко. — Но у Украины нет уже запаса прочности на то, чтобы компенсировать временное снижение поступлений в бюджет, пока будет идти выбеливание зарплат, как было два года назад, когда ЕСВ снизили с 37% до 22%. А значит, дефицит Пенсфонда увеличится еще на 20—30 млрд грн, перекрыть который из госбюджета будет малореально".
Президент Украналітцентру Олександр Охріменко скептичний щодо того, що буде вибілювання зарплат:
"Предыдущее снижение ЕСВ не дало того эффекта, на который рассчитывали власти, потому что на уровень тени влияют не налоги, а прежде всего бизнес-климат и отсутствие коррупции. Также многим людям будет сложно самим разобраться с начислением налогов. Не исключаю также, что часть тех, кто получит на руки "брутто"-зарплату, отложит выплату налогов на потом, ссылаясь на сложные жизненные обстоятельства и другие причины".
У Раді нові пропозиції теж поки зустріли насторожено.
"Тема "брутто"-зарплаты поднималась давно, но не уверена, что наше общество готово к этому, — сказала нам глава парламентского Комитета по вопросам налоговой и таможенной политики Нина Южанина. — Законопроект сейчас изучается, но хотелось бы увидеть от его авторов более подробные экономические расчеты".
Популярне: "На стадіоні був присутнім Петро Порошенко": Під час матчу Маріуполь-Динамо пролунав вибух
"Потрібні жорсткі заходи"
Експерти кажуть, що потрібні жорсткі заходи по відношенню до тих, хто не платить податки, причому частина заходів повинна працювати автоматично. Це може бути заборона виїзду за кордон, накладення співробітниками ДФС арешту на майно (нерухомість, автомобіль), поки не будуть погашені борги по податках, а також штрафи і пеня. Всі ці дані є в держреєстрах, до яких ДФС має доступ.
"Нужно время, чтобы привить людям привычку платить налоги, но это случится быстрее, если за утаивание крупных сумм (20—30 тыс. грн в год) будет грозить реальный срок — два-три года тюрьмы, и таких приговоров будет вынесено несколько тысяч в год, — говорит Охрименко. — Но ГФС должна организовать консультацию и обучение плательщиков".