Всесвітня організація охорони здоров’я попередила міністра охорони здоров’я України Максима Степанова щодо використання експериментальних препаратів для лікування COVID-19.

Про це з посиланням на лист ВООЗ пише “Українська правда“.

Так, мова йде про наказ МОЗ №762, який затверджує єдиний протокол лікування Covid-19. В документі містяться рекомендації про використання препаратів, ефективність яких проти коронавірусу не доведена. Деякі з них мають серйозні побічні ефекти.

Вже 7 квітня ВООЗ направила Степанову лист, де виражається стурбованість українським протоколом лікування.

“ВООЗ хотіла б нагадати вам, що використання експериментальних препаратів проти Covid-19 повинно бути тільки у рамках морально схвалених рандомізованих клінічних досліджень. Згадані у протоколі лікування препарати: лопінавір / ретинавир, хлорохін фосфат, гідроксихлорохін (“Плаквеніл” – Ред.), рамдесивир і тоцилизумаб ще не були оцінені в рамках вищезазначених досліджень. Тільки після цього вони можуть бути ліцензовані і схвалені для клінічного використання “, – йдеться в листі.

Також Всесвітня організація здоров’я зазначила, що якщо проведення рандомізованих клінічних досліджень неможливо, то лікування пацієнта повинно проводитися у відповідності з протоколом MEURI, розробленим ВООЗ спеціально для випадків лікування експериментальними препаратами. Даний протокол застосовується, якщо:

  • проти хвороби не існує доведених препаратів;
  • неможливо негайно ініціювати клінічні дослідження;
  • існують дані, які вказують на ефективність і безпеку лікування, як мінімум з досліджень, які проводилися в лабораторних
  • умовах або на тварин, і використання препарату поза клінічних досліджень рекомендували кваліфіковані консультаційні наукові
  • омитеты на основі надійного аналізу ризику та користі.
  • відповідні органи влади країни, так само як і комітети з етики схвалили використання цих препаратів.
  • є достатні ресурси, які гарантовано мінімізують ризики;
  • пацієнт дав інформовану згоду на лікування;
  • таке лікування моніториться, а результати документуються і своєчасно доповідаються більшому колу медичної і наукової громадськості.

Що стосується препаратів-інгібіторів, в число яких входить і “Плаквеніл” (гидроксихлорихин), ВООЗ 25 березня вирішила “зробити крок назад і залучити групу експертів, щоб обробити документи, та розглянути доцільність включення цього препарату в клінічних дослідженнях”.

Нагадаємо, що 3 квітня Моз отримав 3000 упаковок Плаквенілу. Через два тижні, 15 квітня, після отримання листа від ВООЗ, голова комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації Михайло Радуцький заявив, що фармкомпанія “Дарниця” пройшла державну реєстрацію на субстанцію гідроксихлорохін – діючої речовини препарату “Плаквеніл”.