Український кінорежисер Олег Сенцов, засуджений в Росії за підготовку теракту і виданий Україні в ході обміну ув’язненими, заявив в Європарламенті, що Україні потрібно повернути ядерну зброю. Також в Страсбурзі, куди він приїхав для вручення йому премії Сахарова, Сенцов розкритикував «формулу Штайнмайера».

Нагадаємо, Україна погодилася передати Росії свої ядерні арсенали в обмін на гарантії безпеки і територіальної цілісності. Ці домовленості закріпив Будапештський меморандум, підписаний в 1994 році.

На думку Сенцова, раз Росія «порушила» територіальну цілісність України, Київ має право повернути свою ядерну зброю, а не обговорювати так звану формулу Штайнмайера – план врегулювання конфлікту на Донбасі.

Перший президент України Леонід Кравчук в ефірі  поставив під сумнів значимість думки Сенцова.

«Я виходжу з того, що пан Сенцов, перш ніж говорити про щось, мав би вивчити всю таємницю ядерної зброї в Україні. Вивчити міжнародні документи, підписані ще Радянським Союзом і США. Тоді б його розмови можна було брати до уваги. Те, що говорить Сенцов, не має під собою жодної правової бази. Україна вивезла зі своєї території ядерну зброю відповідно до міжнародних домовленостей. Сьогодні можна говорити про інше: виконуються чи ні Будапештські угоди, підписані США, Росією, Україною і Великобританією. Потім до них приєдналися Франція і Китай.

Там чорним по білому написано, що ці держави гарантують Україні територіальну цілісність, недоторканність кордонів і суверенітет. Сьогодні вони не виконуються. Росія офіційно заявила, що вона не буде виконувати ці документи, тому що, мовляв, в Україні прийшла “не така” влада. Це свавілля, що хочу – те і роблю. Те, що підписував Єльцин, вже не годиться, тепер будемо чекати, поки щось підпише Путін. Потім прийде хтось після Путіна, буде говорити: не годиться те, що Путін підписав. Це невиконання Росією міжнародних зобов’язань. Вона, до речі, завжди так себе вела. Я вважаю, що потрібно вимагати виконання цього документа. А пан Сенцов має право думати, що хоче. Але це не означає, що його думку потрібно обговорювати», – сказав він.

При цьому екс-глава України визнає, що зберегти свій ядерний потенціал Києву було б складно.

«Якби ядерна зброя залишилася на Україні, то вона не змогла б з нею нічого зробити. Тому що це зброя була виготовлена ​​за межами України, конкретно, в Росії. Рано чи пізно виникло б питання, як її обслуговувати, як її замінити. Україна не могла виготовити власні боєголовки. Було зрозуміло, що Росія не допомагатиме Україні підтримувати її ядерний арсенал. Виведення зброї – це був єдиний правильний вихід з ситуації. Звичайно, Україна могла пізніше налагодити власне виробництво ядерної зброї. У нас є і база, і люди. Але у нас не було на це коштів. І як би до цього поставилось світове співтовариство? США і Європа тиснули на Україну в питанні виведення ядерної зброї, погрожуючи навіть санкціями », – розповів екс-президент України.