Міністра МВС побоюються, недолюблюють, але ретельно бережуть від назрілої відставки, інакше занадто багато високопоставлених чиновників можуть «сісти»


Міністр МВС Арсен Аваков в черговий раз зберіг свою посаду, незважаючи на те, що під кінець року крісло під ним знову захиталося. На цей раз від звільнення Авакова врятували нардепи, повідомляє Корупція. Інфо


Ні звинувачення в корупції і покриванні нелегального бізнесу, ні смерті цивільних і поліцейських, ні фактичний провал реформи Нацполіції і міністерські інтриги довкола посади головного поліцейського країни не похитнули позиції глави МВС.


За два дні до закінчення останньої в 2016 році парламентської сесії профільний комітет ВР показово провалив розгляд питання про відставку міністра МВС Арсена Авакова.
П'ятнадцять із дев'ятнадцяти членів комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності просто не прийшли на засідання.


«Все було зрежисовано, було обумовлено, хто прийде, а хто ні, – розповів заступник голови цього комітету Віталій Купрій, один з небагатьох з'явилися на засідання. – Влада зробила все, щоб зберегти коаліцію і президента, тому що скандал міг бути дуже серйозним. Відставка Авакова розвалила б все».


З приводу провалу засідання звучали мляві виправдання, мовляв, нардепи до п'ятої ранку приймали бюджет і тому не встигли виспатися, щоб взяти участь в роботі комітету.
Але їхні колеги з інших парламентських комітетів, які в цей день вийшли на роботу і провели засідання, пояснюють все тим, що ніхто не захотів приймати відповідальність за таке важливе рішення, як відставка міністра МВС.


«Я думаю, що це свідомий саботаж, – висловив свою думку в розмові з UA1 нардеп Єгор Соболєв, який більше року тому направив до профільного комітету постанову про відставку Авакова. – Тільки чотири людини прийшли на засідання, всі інші знали, що буде розглядатися таке важливе рішення і відсторонилися від необхідності визначитися ».
В результаті чергова спроба позбавити посади людини, з ім'ям якого пов'язують корупційні схеми в МВС, кришування грального і бурштинового бізнесу, а також зворушливу турботу про старих, котрі скомпрометували себе кадрах, закінчилася нічим.


Вже не вперше з представники абсолютно різних політичних сил намагаються домогтися відставки Авакова, але весь час безуспішно. В результаті він залишається єдиним членом Кабміну, відставки якого почали вимагати вже незабаром після його призначення на міністерську посаду. Незважаючи на всі вимоги про відставку, міністр Аваков зберіг свою посаду і став активно вибудовувати МВС «під себе».


Вперше позбавити Авакова портфеля міністра вимагали представники Правого Сектора, коли навесні 2014 року спецпідрозділ МВС розстріляло одного з учасників цього руху Сашка Білого. Згодом вимога ПС підтримала Організація українських націоналістів і «Свобода».


Трохи пізніше це ж питання підняла «Батьківщина», але незважаючи на всі вимоги, міністр зберіг свою посаду і став активно вибудовувати МВС «під себе».
В результаті в 2015 році після низки скандалів з призначенням в найближче оточення одіозних особистостей, таких як начальник карного розшуку часів Януковича Василь Паскал і замішаний в корупції Сергій Чеботар, відставки глави МВС зажадали в «Самопомочі», зареєструвавши в парламенті відповідну постанову.


В цьому ж році група з 20 нардепів, які представляють різні партії і парламентські фракції, також зареєструвала постанову про відставку Авакова через провал люстрації в відомстві і сумнівну кадрову політику. Депутати заявили, що перебування цієї людини на посаді міністра МВС суперечить державним інтересам. Але справа знову зайшла в глухий кут.


В черговий раз це питання підняли влітку 2016- го після звірячого вбивства поліцейськими жителя селища Криве озеро. Трагедія тільки підтвердила сумнівну кадрову політику міністерства і провал реформи Нацполіції. І знову в парламенті реєструють чергову постанову про звільнення Авакова.


Резонанс від звірств поліцейських був таким широким, що в урядових стінах на рівні чуток з'явилася інформація про те, що Авакова справді можуть змістити, але лише з тією умовою, щоб його крісло зайняв представник «Народного фронту». Говорили, що можливим кандидатом буде Олександр Турчинов.


Однак поступово все стихло, і Аваков знову залишився в своєму міністерському кріслі – до наступного інциденту. Довго чекати його не довелося – 5 грудня стало відомо про п'ять трупів співробітників поліції, які в ході спецоперації перестріляли колег і самі отримали «відповідь».


При цьому міністр навіть не перервав свій візит до Канади, прилетівши тільки на третій день після трагедії, і довго не коментував подію. І знову вимоги відставки, і знову непотоплюваний міністр залишається на плаву.


Яценюк занадто довго торгувався, щоб Аваков залишився міністром МВС, і НФ нізащо не пожертвує такою фігурою в уряді.

Причому цього разу його підтримала людина президента, генпрокурор Юрій Луценко. Він прямо заявив, що відставка представника НФ Авакова через випадок в Княжичах – це неадекватне рішення.


«У них є багато компромату один на одного, але головне – вони об'єднані корупцією за принципом «ти даєш красти мені – я даю красти тобі», – пояснює раптове заступництво генпрокурора Єгор Соболєв. – На цьому тримається вся коаліція. І тому Аваков досі на цій посаді».


Проте, депутати і громадські активісти не полишають надії на те, що спільними зусиллями все ж вдасться звільнити міністра МВС. В останні місяці року, що минає цей процес активізували представники «Автомайдану», провівши ряд акцій з розсекречення фактів про життя Авакова в міністерському спецкомплекс «Фортеця», а також причетності його до заступництву підпільного грального бізнесу.


Проте, реальні перспективи відставки міністра МВС і раніше залишаються досить розпливчастими. Надто вже багато людей в парламенті зацікавлене в збереженні глави силового відомства.

«Зараз відставка Авакова нереальна, – вважає Віталій Купрій. – Думаю, що поки президент Порошенко хоче бути при владі, він буде будь-яким способом триматися за «Народний фронт». Відставка можлива, тільки якщо на це погодяться в НФ, але вони на це ніколи не підуть, бо їх всіх відразу ж пересадять».


Нардепи вважають основною проблемою неможливості звільнити міністра МВС те, що це питання викличе неминучий розпад коаліції. Тому що лідер НФ Арсеній Яценюк занадто довго торгувався, щоб Аваков залишився міністром МВС після його відходу з посади прем'єра, і НФ нізащо не пожертвує такою фігурою в уряді.


Якщо ж президентський БПП підтримає «розхитування» Авакова в міністерському кріслі, парламентська коаліція розвалиться, а це шлях до дострокових виборів. А підсумок їх для БПП і НФ буде плачевним: якщо президентська партія має невеликі шанси увійти в наступний парламент, то у НФ такого шансу немає.


А це означає втратити надійного захисту у вигляді свого глави МВС в разі відкриття кримінальних проваджень за фактом зловживань і корупції чиновників з НФ. Це неминуче закінчиться тюремними термінами і конфіскацією активів. Оскільки в тюрму ніхто не хоче, Аваков залишається міністром.
Поки Аваков сам не подасть прохання про звільнення, його на законних підставах позбавити посади неможливо. Більш того, зараз в парламенті немає єдиної точки зору на те, чи може взагалі Верховна Рада звільнити міністра МВС.


«Будь-який проект, що стосується звільнення тієї чи іншої особистості в уряді не передбачений ні Конституцією, ні регламентом, – заявив глава комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Андрій Кожем'якін. – Відповідно до ст. 18 Закону України про КМУ, будь-який член Кабміну, яким є Аваков, може бути звільнений з посади Верховною Радою, на жаль, в одному випадку. Регламентом парламентсько-президентської республіки чітко встановлено: шляхом прийняття відставки члена Кабміну за поданою ним заявою про відставку. Все, крапка».


Іншими словами, на думку Кожем'якіна, поки Аваков сам не подасть прохання про звільнення, його на законних підставах позбавити посади неможливо. Однак не всі згодні з цим твердженням.


«Це неправда, коментує заяву колеги Єгор Соболєв. – Верховна Рада може звільнити будь-якого міністра і самого прем'єра. Для цього достатньо проголосувати за проект постанови і віддати за це більше 226 голосів».


Він упевнений, що відставка міністра МВС цілком реальна, але за певних умов. Найголовніше – це бажання та активна позиція всього суспільства з цього питання.
«Якщо цією справою займатимуться кількох ентузіастів в парламенті і кількох ентузіастів «Автомайдану», то він ще не один місяць протримається. Якщо ж це буде вимога всіх людей, то будь-який може бути викинутий з посади».