Найближчим часом Сили оборони України здійснять прорив першої лінії оборони російських військ на Запорізькому напрямку фронту.

“Триває підготовка до прориву… Формування плацдарму, знищення російських військ на деяких об’єктах… Підходимо до ліній фронту, які вже можна буде проривати”, – заявив військовий експерт, полковник Збройних сил України в запасі та військовий льотчик-інструктор Роман Світан.

За його словами, завжди такі операції проводяться півтора-два тижні, але вони “затрималися”: “Росіяни зробили досить глибокі укріпрайони перед лінією оборони, достатню кількість мінних полів”.

Зокрема, українські бійці цього або, максимум, наступного тижня будуть прориватися в районі Орехово, зазначив експерт: “Почне працювати важка артилерія”.

Варто додати, що Українські Сили оборони щодня просуваються на Південному напрямку фронту, долаючи мінні загородження російських окупантів та їхні оборонні споруди. Ведеться цілеспрямоване знищення артилерійських систем, техніки та боєприпасів противника.

Про це сьогодні, 4 липня, сказав генерал-майор запасу Служби безпеки України, заступник голови СБУ (2014-2015 рр.) Віктор Ягун.

“Якщо взяти Південний напрямок загалом, то є можливість наступу українських військ у напрямку Мелітополя і Бердянська і, можливо, навіть у бік стику Запорізької та Донецької областей. А там — уже робота в напрямку Маріуполя. Але треба говорити про те, що ситуація дуже серйозна. ЗСУ дуже важко просуваються вперед по мінних загородженнях, через фортифікаційні системи, побудовані ворогом”, — зазначив Ягун.

Експерт зауважив, що дуже серйозна робота проводиться українськими військами саме по тилах, по артилерійських системах і боєприпасах противника.

“Якщо порахувати у відриві від усіх інших дій на фронті кількість тієї ворожої техніки, яку знищено саме на Південному напрямку, то там складається для противника дуже серйозна проблема. Саме зі знищенням артилерійських підрозділів. Фактично кілька дивізіонів просто були знищені”, — акцентував він.

Якщо так триватиме й надалі, то противник буде змушений перекидати додаткові сили на цьому напрямку для того, щоби стримати просування українських військ, каже Ягун.

“Може наступ ЗСУ не такий потужний, як усі сподівалися, але він відбувається практично щодня. І стримати той тиск, який здійснюють українські війська, окупантам буде дуже складно”, — резюмував експерт.

Крім того, мінні поля, які потрібно пройти українським захисникам під час контрнаступу, можуть бути довжиною в десятки кілометрів. Також для Сил оборони України є проблемою перевага противника в авіаційній компоненті.

Таку думку висловив військовий аналітик, співробітник СБУ (2004-2015 рр.) Іван Ступак.

“Багато хто чомусь сприймає в Європі, що міни — ну що таке міни? Щось тут є і все. Але мінні поля, які зараз є на території України, які необхідно пройти нашим військовослужбовцям, вони за своєю глибиною, а в багатьох випадках, напевно, навіть довші за ті, які багато людей щодня проходять пішки взагалі на роботу, коли їдуть або по роботі пересуваються. Рахунок іде на десятки кілометрів. Скільки ви бачите перед собою території — це все міни, і кожен новий крок — це смерть, каліцтва, підірвана техніка. Плюс зверху стріляє російська авіація і штурмова авіація, винищувачі, є гелікоптери, є ПТКРники (протитанкові керовані ракети, які запускаються). Сидить десь за кущем, бачить, танк зупинився, не може проїхати мінне поле, і він його розстрілює”, — сказав він.

Але, як вважає військовий аналітик, велика проблема — це вертольоти російської авіації.

“Фішка в тому, що вони можуть на відстані близько 7 км від лінії фронту зависати в повітрі і бачити пересування нашої техніки, і влучати в неї керованими ракетами. А наших операторів “Стінгерів”, які з “Іглою” сидять, їх немає поблизу, і тому ми їх не можемо знищити. Коли над головами наших військовослужбовців немає нашої авіації, над головами наших військовослужбовців з’являються російські ракети і російські вертольоти, російська авіація взагалі. Ось це та проблема, яку я бачу, крім мінних полів”, — висловився Ступак.