Переважна більшість таких ДТП відбувається через порушення водіями правил дорожнього руху. У жовтні 2018 року вступили в дію ряд законів і постанов, які підвищать рівень безпеки дорожнього руху.
Законом передбачені три режими притягнення водія до відповідальності за вчинене порушення правил дорожнього руху:
- За допомогою спілкування між правоохоронцем і порушником, аналізу документів і складання протоколу.
- Автофіксація правопорушень – дані з відеокамер будуть надходити безпосередньо в поліцейську ділянку.
- Поліцейські та інспектори по парковці отримали право в ручному режимі фіксувати факт правопорушення з допомогою відеокамер, які здійснюють запис місця, часу та дати ДТП або правил паркування при відсутності водія.
Закон також передбачає значне підвищення штрафів за порушення правил дорожнього руху:
- за перевищення швидкісного режиму на 50 км/год і більше водієві доведеться сплатити 3400 гривень (було 510 гривень штрафу);
- якщо автомобіліст спровокував дорожньо-транспортну пригоду та залишив місце інциденту, йому загрожує штраф в діапазоні 2550-3400 гривень та конфіскація прав на півроку.
- за керування транспортним засобом без прав збільшили розмір покарання в 20 разів – 20400 гривень. За повторне порушення цього пункту протягом 12 місяців потрібно буде сплатити вдвічі більше – 40800 гривень.
Нововведення торкнуться також оплати паркувального місця:
- неправильне розташування транспортного засобу на стоянці буде каратися сумою від 255 до 1700 гривень;
- факт простою автомобіля на платному майданчику протягом 10 хвилин і більше без попередньої оплати за послуги буде каратися в 20-кратному розмірі вартості однієї години тієї чи іншої парковки;
- парковка машини на місці, призначеному для автомобілів людей з інвалідністю буде каратися штрафом, який у 30 разів перевищує вартість однієї години паркування.
При грубому порушенні ПДР (паркування на залізничних переїздах і трамвайних коліях, на перехрестях і пішохідних переходах, у другій смузі) власникам автомобілів може загрожувати і евакуація транспортного засобу на штрафмайданчик без їх згоди.
Популярне: Масові перевірки та шалені штрафи: як каратимуть українців вже з жовтня
Фото – і відеофіксації порушень ПДР
До кінця 2018 року по всій країні мають запрацювати 200-300 комплексів автоматичної фіксації порушень ПДР. Система буде фіксувати порушення на фото або відео. Фото – або відеодоказ порушення правил дорожнього руху комплекс буде посилати захищеним каналом зв'язку на загальний центр обробки даних МВС та Національної поліції.
Оператор буде перевіряти порушення, ідентифікувати користувача транспортного засобу і становитиме адміністративну постанову. Після цього воно через "Укрпошту" у вигляді паперового аркуша рекомендованим відправленням буде направлятися на адресу реєстрації власника транспортного засобу.
Будь-який власник авто зможе зареєструватися у власному електронному кабінеті і внести там інформацію про відповідального користувача транспортного засобу, щоб листи адресувалися безпосередньо йому.
Включені фари вдень
З 1 жовтня по 1 травня на заміських дорогах України транспортні засоби зобов'язані рухатися поза межами населеного пункту з увімкненими денними ходовими вогнями чи ближнім світлом фар.
Ця вимога ПДР діє в період з 1 жовтня по 1 травня і є обов'язковою для виконання в будь-який час доби.
Такі норми закону пов'язані з необхідністю додаткового позначити транспортний засіб на дорозі, адже видимість в осінньо-зимовий період стає недостатньою. За ігнорування цієї норми передбачено штраф у розмірі 425 гривень.
Швидкісний контроль на дорогах
В Україні з 8 жовтня патрульна поліція почне вимірювати швидкість автомобілів пристроями TruCam. Їх будуть використовувати виключно на ділянках доріг, де встановлені відповідні дорожні знаки, а перелік таких місць буде у відкритому доступі.
Зокрема, поліція буде використовувати TruCam виключно на ділянках автодоріг з дорожніми знаками, які повідомляють про фото – і відеофіксацію порушень, з підвищеним рівнем аварійності, пов'язаних з перевищенням швидкості, як в містах так і на дорогах міжнародного значення. Також в місцях фіксації порушень швидкості обов'язково будуть перебувати службові авто поліції з увімкненими маячками синього кольору.
Інформація про ділянки доріг, де зареєстрована найбільша кількість ДТП, буде розміщена на офіційних сайтах поліції та на офіційних сторінках в Facebook.
Крім того, патрульна поліція спільно з Державним агентством автомобільних доріг позначить відповідними дорожніми знаками місця, в яких буде проходити такий контроль.