Ініціативу влади, у Грузії згідно з якою забороняється встановлювати «тимчасові споруди» поряд із державними установами називають «Російський закон №2» . Звідти друга її назва – «закон про намети».
Зазначимо, що першим «російським законом» була ініціатива керівної партії «Грузинська мрія» запровадити термін «іноземний агент», тим самим поклавши додаткові обмеження на представників численних громадських організацій. Про це пише українське видання.
Тоді, у березні цього року, така ідея несподівано зустріла шалений опір суспільства. Тож після кількох днів сперечань «Грузинська мрія» була змушена відмовитися від цього законопроєкту.
Проте цього разу грузинська влада налаштована довести справу до кінця. Там не приховують: причиною схвалення цього закону є інформація про підготовку «Євромайдану» у Тбілісі, який може розпочатися вже наприкінці жовтня.
Відповідна урядова ініціатива була зареєстрована у парламенті Грузії 27 вересня, а вже 4 жовтня законопроєкт було підтримано у першому читанні.
Більш того, після того як громадські організації анонсували на 5 жовтня протестний мітинг під стінами парламенту, було оголошено, що друге читання відбудеться 6 жовтня.
Втім, вже ввечері 5 жовтня скандальний закон був схвалений і в другому, і в третьому читаннях.
З такими темпами «закон про намети» набере чинності вже найближчими днями.
Завадити цьому не зможе й очікуване вето президентки Саломе Зурабішвілі – у Грузії таке вето долається повторним голосуванням із набранням простої більшості.
Така швидкість пояснюється заявою Служби державної безпеки – там попереджують про можливість «дестабілізації обстановки» в країні аж до здійснення державного перевороту. Причому старт цих протестів має відбутися вже у жовтні-листопаді.
Грузинська спецслужба називає навіть потенційних організаторів цих протестів. Серед них: заступник ексміністра внутрішніх справ Грузії, а нині заступник голови воєнної розвідки України Георгій Лорткіпанідзе та командир «Грузинського легіону» Мамука Мамулашвілі.
«Згідно з матеріалами Служби держбезпеки, у найближчому майбутньому деструктивні сили планують розгортання наметових містечок, на територіях яких планується розміщення та задіяння вибухових пристроїв. Зрозуміло, ми з повною відповідальністю ставимося до викликів, що стоять перед суспільством, враховуючи, що спокій і громадський порядок є нашими головними цінностями», – пояснює необхідність термінового ухвалення нового закону депутат від партії влади Гіві Міканадзе.
Тож вже найближчими днями у Грузії можна буде цілком легально заборонити під час мітингів встановлювати як намети, так і сцени для виступів. Також можна заборонити використання пристроїв, що підсилюють звук.
Для такої заборони достатньо визнати, що ці конструкції перешкоджають роботі державних органів влади, заважають правоохоронцям виконувати свої обов’язки або «становлять загрозу для учасників зборів».
А якщо «тимчасові конструкції» не будуть згорнуті, учасникам мітингу загрожує як штраф, який складає від 500 до 5 тисяч ларі (тобто до 68,5 тис. грн), так і арешт до 15 діб.
На відміну від закону про іноагентів, «наметовий законопроєкт» не зовсім ідентичний російському законодавству – від минулого року у РФ повністю заборонено проведення мітингів поблизу державних установ.
Ніхто не приховує, що справжньою причиною такого посилення законодавства є очікування масових протестів у разі, якщо Грузії відмовлять у наданні статусу кандидата у члени ЄС.
Відповідне рішення у Єврокомісії планують оголосити 31 жовтня.
Втім, вочевидь, у грузинській владі воліють підстрахуватися – не виключено, що відповідне рішення буде неофіційно оголошено раніше.