Заява президента Володимира Зеленського про те, що Україні потрібно більше часу, щоб розпочати контрнаступ була сприйнята військовими та політичними аналітиками з деяким скептицизмом. 

Про це пише видання The New York Times. 

З одного боку, вони кажуть, що Зеленський має рацію щодо недоліків, що зберігаються напередодні операції. Але також вказали на інші можливі мотиви його висловлювань: чинити тиск на союзників, щоб вони збільшили постачання озброєння, знизити очікування щодо контрнаступу або вести Кремль в оману щодо своїх намірів. 

Протягом кількох місяців політичні та військові лідери України сигналізували про те, що вони готують велику операцію для повернення територій. Деякі аналітики вважають, що контрнаступ буде зосереджено у Запорізькій та Херсонській областях, а не на Донбасі. 

Якими б не були наміри Зеленського, його твердження про непідготовленість є правильним, зазначив голова благодійного фонду «Повернися живим» Тарас Чмут. За його словами, військовим все ще не вистачає певного озброєння. 

Марія Золкіна із фонду «Демократичні ініціативи» вважає слова Зеленського частиною політичної заяви, щоб змусити західних партнерів прискорити постачання. На її думку, президент, можливо, ще хотів стримати очікування на випадок, якщо контрнаступ «виявиться не таким успішним, як очікувалося». 

Шашанк Джоші з The Economist висловився прямо: «Звичайно, це те, що ви сказали б, якби контрнаступ ось-ось мав початися». 

Видання зазначає: якби слова Зеленського були спробою ввести в оману, це відповідало б правилам інформаційної війни. Минулої осені українські військові також анонсували контратаку на півдні, змусивши росіян перекинути туди війська. Але натомість ЗСУ розпочали контрнаступ у Харківській області, заставши окупантів зненацька. 

Тож не виключено, що у найближчий час можна розраховувати на повторення такого маневру. Тим часом Українські Сили оборони почали “формувати” операції напередодні очікуваного контрнаступу проти російської армії. Про це передає CNN із посиланням на високопоставленого військового посадовця США та високопосадовця Заходу. 

Тактику вважають стандартною, адже вона застосовується перед великими операціями. Саме формування передбачає вражання цілей, таких як склади зброї, командні центри та бронетехніка і артилерійські системи, щоб підготувати поле бою для сил, які наступатимуть. 

Такі підготовчі операції можуть тривати протягом багатьох днів, перш ніж розпочнеться основна частина запланованого контрнаступу України, каже високопоставлений військовий представник США. 

Як нагадує видання, коли наприкінці минулого літа Україна розпочала контрнаступ у південній та північно-східній частинах країни, йому так само передували атаки для формування поля бою. 

Крім того, такі операції з “формування” можуть призначатися для того, щоб заплутати противника. 

Нагадаємо і важливі у цьому контексті нещодавні заяви командування та високопосадовців:  
10 травня командувач Сухопутних військ Збройних Сил України генерал-полковник Олександр Сирський підтвердив інформацію, яку попередньо повідомляли військові командири, що на Бахмутському напрямку Сили оборони України змусили російських терористів відступити на дистанцію до 2-х кілометрів. 

А держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Україна має ресурси для повернення територій, захоплених Росією за час повномасштабної війни. 

Після цього секретар Ради безпеки і оборони Олексій Данілов заявив, що остаточні плани контрнаступу ЗСУ ще не затверджені. А міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав не вважати контрнаступ ЗСУ, про підготовку до якого нині багато говорять, останнім. Повертаючись до президента – ввечері 11 травня президент Володимир Зеленський заявив, що невдовзі оголосить дуже важливі новини стосовно оборони України.