Російські загарбники для збереження позицій у Токмаку та Мелітополі Запорізької області використовують звичайні методи – намагаються копати і окопи, і бліндажі, і протитанкові рови, створюючи нові лінії оборони. Однак це навряд чи допоможе, оскільки можливості армії РФ невеликі.
За словами керівника Служби зовнішньої розвідки України у 2005–2010 роках генерала армії Миколи Маломужа, головне завдання Сил оборони на цьому напрямі зараз – нейтралізувати логістичний шлях до Токмаку та взяти місто у півокруження. Про це він заявив в інтервʼю для українського видання.
«Це буде вирішальним фактором. Потім звільнення Токмака та Мелітополя буде лише питанням часу. Далі ми розвиватимемо наступ на південь. Тому що угруповання окупанта, позбавлене коштів, техніки, боєприпасів та підтримки живою силою, приречене на провал», — пояснив він.
Генерал Маломуж навів аналогію зі звільненням Херсона, коли ЗСУ взяли місто фактично у вогневе оточення та загарбникам довелося Херсон покинути. На цьому фоні можуть проводитись операції з боку Херсона – це буде оточення великого секторального угруповання ворога.
Але це більш далека, стратегічна перспектива. Зараз питання тактичне – подолати зміцнення споруди ворога. Але операцію слід провести грамотно. Я вважаю, що не потрібно сильно вгризатися в оборону, це важкий формат і не завжди ефективний. Необхідно проводити системні вогневі удари, диверсійні операції , можливо, висадку великого десанту СЗГ у цей регіон. Це позбавить ворога можливості щось робити – і захищатися, і використовувати якісь оборонні споруди», – підсумував військовий.
За словами Маломужа, ворожа армія кидає величезні сили на Бахмутський напрямок, щоб утримати тимчасово окупований районний центр. Втрата Бахмута для ворога означатиме морально-політичний перелом у війні.
Відомо, що раніше ворог намагався вчинити контрнаступ, відтіснити ЗСУ чи навіть прорвати оборону в районі Куп’янська, але зазнав невдачі. Тому зараз окупанти концентрують сили поблизу Авдіївки та Мар’їнки.
Крім того, такими маневрами противник намагається відвернути увагу сил оборони від Бахмута.
«Цей населений пункт для Путіна фактично є моментом істини і має військово-політичне значення. Звільнення Бахмута означатиме перелом у війні, якщо ще не стратегічний, то морально-політичний. Тому Путін кидає всі сили на Бахмут, на напрямок Авдіївки та Мар’їнки, щоб ми знімали свої сили з Бахмутського напрямку та перекидали на цю ділянку через загрозу прориву”, – пояснив Маломуж.
Він також повідомив, що через невдачі на Куп’янському та Бахмутському напрямку, Путін вирішив використовувати інший підхід – почати наступальну операцію в напрямках Авдіївки, Мар’їнки та частково Запорізького напрямку. Для цього міністр оборони РФ Сергій Шойгу залучив наявні резерви нової армії, яка має лише 50% обладнання та озброєння.
Тим часом російські окупанти намагаються не допустити посилення можливостей ЗСУ на південному напрямку.
«Маючи дуже чіткий формат фронту на Авдіївсько-Мар’їнському напрямку, ми можемо використати додаткові резерви для просування в районі Роботино, Вербового та Токмака. Ворог припускає, що ми не перекинемо туди великих сил з Донецького напрямку, що наші наступальні операції сповільняться. Ворог розраховує, що Сили оборони не можуть повністю перерізати логістику у районі Бахмута, перекриваючи Токмак – дуже важливий центр логістики», – сказав Маломуж.
Генерал армії додав, що втрата Токмака позбавить ворога можливості масово використовувати вогневі засоби у Запорізькій області, утримувати свої позиції та контратакувати.
«Не буде логістики, не буде надходження боєприпасів і живої сили, з’явиться передумова для більш щільного просування Сил оборони до моря — Мелітополь, Бердянськ — і, звичайно, для створення умов для потужного флангового удару по запорізькому угрупованню ворога, що не має підтримки», — заявив Маломуж.