В США закликають Путіна вивести свої агресорські війська з ЗАЕС. Наші союзники не на жарт стурбовані ситуацією, яка може призвести до ядерного вибуху. Також в Штатах називають «жахливою» ситуацію через те, що окупанти забороняють доступ на АЕС українським фахівцям, які не підписали трудові угоди з «Росатомом» та відмовилися від громадянства РФ.

Як підкреслив заступник постпреда США при ООН Роберт Вуд, окупація Запорізької АЕС та відсутність там кваліфікованого персоналу посилюють ризики для безпеки великого ядерного об’єкту в Україні. 

«Ми стурбовані тим, що Запорізька АЕС експлуатується недостатнім штатом у складі неналежним чином навчених операторів, які не мають ліцензій. Це загрозлива та нестійка ситуація для безпечного обслуговування й експлуатації атомної електростанції», — сказав представник США.

Він також назвав «жахливою» ситуацію, пов’язану із тим, що окупанти забороняють доступ на АЕС українським фахівцям, які не підписали трудові угоди з «Росатомом» та відмовилися від громадянства РФ.

«Кричуще ігнорування Росією необхідності утримувати ліцензований і досвідчений персонал ставить під сумнів прихильність РФ та «Росатома» до безпечної експлуатації атомних електростанцій у всьому світі. Війна Росії та продовження її контролю над ЗАЕС створюють надзвичайний ризик ядерного інциденту», — наголосив Роберт Вуд.

Як відомо, усі шість реакторних блоків Запорізької атомної станції зараз знаходяться у режимі «холодного зупину». Четвертий блок ЗАЕС, який був останнім у режимі гарячого зупину, було переведено до «холодного режиму». Це вперше з квітня 2022 року, коли на ЗАЕС не працюють всі ядерні блоки. В МАГАТЕ привітали такий крок, оскільки він знімає частину наявних ризиків.

Як зазначає Міністерство енергетики України, під час холодної зупинки, якщо відведення тепла переривається з будь-якої причини, існує додатковий запас реагування в кілька днів, перш ніж охолодження ядерного палива в реакторі може бути порушено. Вони також потребують менше води для охолодження, ніж під час гарячої зупинки.