За даними Atlantic Council, українська армія останніми місяцями в основному перейшла до активної оборони. Однак на початку 2024 року українське командування зробило хід конем і відкрило новий фронт – тепер війна йде на території  Росії  сповна за допомогою нової кампанії повітряних ударів по російській нафтогазовій промисловості. Путін від цього очевидно в шоці і злості. З часом, коли збитки від ударів будуть критичними це таки може призвести до того, що він заверещить заканчиваем “СВО”.

«Націлившись на економічно важливий енергетичний сектор Путіна, Україна сподівається послабити російську військову машину та створити низку дилем для Кремля… Атакуючи російський енергетичний сектор, українське командування намагається відкрити новий фронт у війні та перекроїти поле бою в самій Україні», – йдеться у статті .

Звернімо увагу, що недавні дальні удари українських безпілотників по об’єктах енергетичного сектора в глибині Росії не є унікальними. Однак, на відміну від попередніх атак, головною особливістю останньої кампанії є удар по російських об’єктах із переробки, зберігання та експорту нафти та газу.

З початку 2024 року Україна розбомбила низку об’єктів, розташованих за сотні кілометрів від кордону, з цілями від Волгограда на півдні до Санкт-Петербурга та Балтійського моря на півночі.

«Українські атаки завдають удару самому серцю економічного двигуна, який живить військову машину Путіна. Експорт нафти і газу залишається основним джерелом російського ВВП і поки що виявився на диво стійким до західних санкцій… Як зазначили багато коментаторів у Києві, Україна вирішила запровадити свої власні неформальні та набагато пряміші санкції проти російського енергетичного сектора», – зазначають автори статті.

Українське командування зазначає, що їхня нова кампанія далеких ударів з використанням безпілотників, зрештою, може серйозно нашкодити російській економіці, що може стати ефективним важелем впливу на Кремль. Однак на даний момент масштаби ударів із безпілотників залишаються обмеженими.

За словами журналістів, однією з ключових перешкод є розмір ушкоджень, які легко локалізувати. Україна також стикається зі значними труднощами при проходженні повз систему ППО. Попри ці обмеження вже є ознаки того, що українська кампанія далеких авіаударів має вплив, зокрема, на обсяги переробки нафти в РФ.

Згідно з авторами статті, українські військові сподіваються, що дальні удари безпілотників змусять їхніх російських колег ухвалити деякі складні рішення. У міру того, як Україна збільшує атаки на енергетичний сектор Росії, керівники Кремля будуть змушені обирати, чи слід утримувати обмежені системи ППО ближче до зони бойових дій в Україні, чи перерозподілити їх усередині Росії. Обидва сценарії можуть потенційно спричинити серйозні ризики.

«Зараз нова українська кампанія далеких ударів із використанням безпілотників надто обмежена в масштабах, щоб зірвати російські військові зусилля, спрямовані на серйозну дезорганізацію російської економіки. Однак ці атаки, безумовно, здатні завдати економічного болю, одночасно посилюючи тиск на російське командування, щоб воно зменшило протиповітряний захист своєї армії в Україні», – пише видання.

Зазначимо, перший заступник міністра оборони України генерал-лейтенант Олександр Павлюк заявив, що використання безпілотних систем як засобів розвідки та поразки противника: на землі, у повітрі та на морі – справжня революція у веденні бойових дій.

За словами Павлюка, безпілотники довели свою незаперечну ефективність та важливість у сучасній війні, і Сили оборони вже завдали критичних втрат ворожому флоту, щодня знищують живу силу та техніку противника у значних обсягах – саме завдяки дронам.

“Нові організаційні можливості дозволять не тільки створити спеціальні штатні посади для роботи з дронами. Це будуть нові підрозділи, а також система накопичення, оцінки, обміну досвідом та підготовки застосування безпілотників. Важливо також, що відкриваються можливості для повноцінного масштабування виробництва дронів та спрямування їх у війська. Україна має не лише технології, а й значні перспективи реалізувати власні завдання на полі бою саме завдяки залученню безпілотних технологій”, – зазначив Павлюк.