Президент Петро Порошенко днями знову заявив: мінімальну зарплату в Україні в цьому році повинні підвищити до 4 тис. грн. Перерахувати мінімалку планували за підсумками першого кварталу, проте, як заявили в Мінфіні, бюджет недовиконали, тому підвищення вирішили відкласти. Якщо в цьому році зарплата, як заявляли раніше, доросте до 4200 грн, пропорційно збільшиться мінімальна пенсія приблизно для 3 млн українців. Крім того, в наступному році в Україні введуть нові правила індексації, передає Корупція.Інфо
Отже, як в Україні можуть підвищити пенсії для тих, хто багато працював і мало заробляв, і як будуть перераховувати виплати в майбутньому?
Пенсії в Україні будуть рости швидше, але з наступного року.
Ціни зросли на 5%, значить і пенсії повинні підвищити як мінімум на 5% – такі правила діяли в Україні до прийняття пенсійної реформи-2017. Виплати повинні були рости як мінімум на рівень інфляції. Причому додавали всім приблизно одну і ту ж суму, тому з кожним роком розрив між маленькими і великими пенсіями скорочувався.
Уже в наступному році в Україні правила індексації кардинально змінять. Замість однакових добавок всім пенсіонерам виплати будуть перераховувати по формулі. Після реформи розмір пенсії більшості українців рахують за однією формулою (див. Інфографіку).
Показник середньої зарплати по країні (Сз) застаріває з кожним роком. Якщо ще кілька років тому середня зарплата коливалася в межах 5 тис. Грн, то зараз – вже понад 8 тис. Відповідно, пенсія, яку розраховували за "старим" показником, буде нижче. Щоб уникнути такого "старіння", уряд прописав у законі підвищення пенсій через перерахунок середньої зарплати в формулі.
"Для забезпечення індексації пенсії щорічно проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії", – йдеться в прийнятому законі "Про підвищення пенсій".
Так, середню зарплату будуть збільшувати на 50% від зростання інфляції за минулий рік і на 50% від середньорічного зростання зарплат за три минулі роки. Для прикладу розрахуємо, як могли б підвищити пенсії в 2018-му за новими правилами. Згідно з даними Пенсійного фонду, середня зарплата за 2015 року, 2016 і 2017 року становила 3661,4, 4482,35 і 6273,4 грн відповідно. В середньому за три роки зарплата виросла на 24,3%. Інфляція за минулий рік склала 13,7%. Відповідно, пенсії повинні були перерахувати з урахуванням підвищення зарплати на 19%.
Припустимо, що українець із середньою зарплатою і 35 роками стажу після торішнього осучаснення отримує пенсію розміром в 1317,5 грн. Показник середньої зарплати в формулі в цьому році могли б підвищити на 19% – з 3674,4 до 4672,5 грн. В результаті пенсія зросла б до 1530,8 грн. У наступному році, згідно з оцінками міністра соцполітики Андрія Реви, пенсії зростуть в результаті перерахунку приблизно на 10-15%. "У 2019 все буде залежати від рівня зростання зарплати і інфляції, але очікуємо, що це буде 10-15% підвищення", – заявив політик.
Мінімальну пенсію можуть підвищити на 200 грн вже в цьому році
"Треба робити рішучі кроки, забезпечуючи зростання заробітної плати. В минулому році прийняли рішення про підвищення зарплати до 3,2 тис. гривень – вдвічі, потім – 3,7 тис. Президент поставив завдання вийти на 4 тис. до кінця року. І це не межа", – заявив днями Петро Порошенко. Йдеться про підвищення мінімальної зарплати до 4200 грн.
У чинному законі сказано, що українці, які виконали вимогу щодо стажу (відпрацювали 35 років). Повинні отримувати пенсію в розмірі не менше 40% від мінімалки. Так, якщо при діючій зарплаті це 1489,2 грн, то після підвищення мінімалки до 4200 грн пенсії можуть збільшитися до 1680 грн. Тобто майже на 200 грн.
Популярне: Скандал з Порошенком в Миколаєві: Бійців, які відмовились виконати наказ, вже звільнили
Таке підвищення може торкнутися 3 млн українців. Як пояснили в департаменті пенсійного забезпечення Мінсоцполітики, "рівні умови для всіх" повинні залишити, тому українці з низькими зарплатами і великим стажем повинні отримувати пенсії, пораховані за загальною формулою. За словами заступника міністра Миколи Шамбіра, зараз розглядають можливість підвищувати мінімальні пенсії через зростання мінімальної зарплати. І якщо, як каже Петро Порошенко, мінімалка збільшиться до 4200, пропорційно "розбагатіють" і українські пенсіонери.
Нагадаємо, що з 1 квітня в Україні стартував автоматичний перерахунок страхового стажу.
Надбавку до основних виплат отримали пенсіонери, які не поспішають на заслужений відпочинок. При нарахуваннях враховували кожні два роки офіційної переробки. Наприклад, якщо людина до пенсії пропрацювала 30 років, а потім – ще два роки, то коефіцієнт стажу буде не 0.3, а 0.32. А значить, розмір пенсії збільшиться.